Kansas – 23 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri pokračovaní utorkovej série, v ktorej si bližšie predstavujeme jednotlivé americké štáty. V dnešnej ôsmej časti sa zameriame na štát, ktorý je možno o čosi menej známy, avšak určite si zaslúži pozornosť. Vedeli ste, že v Kansase bol vychovaný Superman? 🙂

V predchádzajúcich častiach som písala o štátoch: California, Aljaška, Colorado, Arizona, Nevada, Florida a Texas. Ak by ste si chceli niektorý z článkov prečítať, stačí kliknúť na tento link: Všetky články o amerických štátoch.

Trávnaté kopce, piesočné duny, lesy, pšeničné polia, farmy, slnečnice, jaskyne, ropné vrty, nádherné západy slnka, stred USA, vychýrená barbecue, jazz, Wichita – aj tak by sa dal charakterizovať jedinečný Kansas.

Nachádza sa na Veľkých prériách v stredozápadnej časti USA. Má 105 krajov a susedí so štátmi: Colorado, Missouri, Nebraska, Oklahoma.

1. Názov štátu Kansas vznikol z kmeňa pôvodných obyvateľov Sioux, ktorým sa hovorilo Kaws alebo Kansa people, čo v preklade znamená ‚ľudia južného vetra‚.

2. K Spojeným štátom sa pripojil 29. januára 1861 ako 34. štát. No jeho historická cesta bola veľmi krvavá. Vďaka Pohraničnej vojne, ktorá bola sériou násilných občianskych konfrontácií sa mu hovorí krvácajúci Kansas (v angličtine Bleeding Kansas).

3. Oficiálna prezývka je The Sunflower State, štát slnečníc, pramení z populárnosti týchto žltých kvetov.

4. Vlajka Kansasu je na modrom podklade. Uprostred je štátna pečať, ktorá zobrazuje prírodu a motto štátu: Ad Astra Per Aspera – cez prekážky ku hviezdam. V dolnej časti svieti slovo Kansas v žltej farbe. Nad pečaťou sa nachádza slnečnica a modro-žltý pruh.

5. Podľa štatistík z roku 2019 mal Kansas 2,913 miliónov obyvateľov, vďaka čomu obsadzuje v americkom rebríčku 35. miesto.

6. V rozlohe územia sa mu však darí o čosi viac. S veľkosťou 213 096 km2 sa nachádza na 15. mieste v rámci USA. Avšak až 88% územia tvorí poľnohospodárska pôda.

7. Vyznačuje sa najmä poľnohospodárstvom, chovom dobytka, výrobou áut a lietadiel. Z poľnohospodárstva dominuje najmä obrovské množstvo vypestovanej pšenice, z čoho pochádza aj neoficiálna prezývka ‚pšeničný štát.‘ S obľubou sa tu pestuje aj sója či kukurica.

8. Klimatické podmienky závisia od konkrétnej časti štátu – od vlhkého a suchého až po pomerne teplé ale aj trochu chladné podnebie. Obyvatelia sú vraj zvyknutí na časté zmeny počasia.

9. Ukrýva viac ako 500 jaskýň, no väčšina z nich je nedostupná.

10. Hovorí sa, že práve Kansas je miestom najkrajších západov slnka v USA.

11. Aj keď sa tu nenachádza ani jeden národný park, pre milovníkov prírody a turistiky sú k dispozícii jedinečné štátne parky a historické siete.

12. Štáte zviera je americký bizón (v angličtine american buffalo). S istotou by sme v slnečnicovom štáte našli aj vrany, kojoty, vlkov, jelene či chipmunkov.

13. V počte tornád je Kansas na druhom mieste v rámci USA (prvenstvo patrí Texasu).

14. Hovorí sa, že Kansas je tak plochý, že by ho predbehol aj obyčajný lievanec. A ono je to v skutočnosti pravda. Potvrdzujú to výskumy z roku 2003. Ako som však spomínala v jednom z predchádzajúcich článkov, najrovinatejší štát je Florida.

15. Medzi rokmi 1930 a 1941 bola na tomto území veľká ekonomická kríza, tzv. Dust Bowl. Kansas totiž postihli suchá, ktorých následkom boli veľké prachové búrky s takmer nulovou viditeľnosťou.

16. Hlavné mesto je Topeka. V jeho okolí sa nachádzajú nekonečné levanduľové polia.

17. Čo myslíte, kde sa nachádza mesto, v ktorom fúka najviac v USA? Predsa v Kansase. Jeho názov je Dodge City a priemerná dosahovaná rýchlosť vetra je 22,5 kilometrov za hodinu.

18. Smith County je geografickým centrom až 48. amerických štátov. Nachádza sa totiž presne v strede USA.

19. Kansas bol prvý štát, v ktorom začala platiť prohibícia na akýkoľvek druh alkoholu. Stalo sa tak 19. februára 1881 a zákaz trval až do roku 1948.

20. V roku 1905 sa vedcom z University of Kansas podaril nevídaný kúsok. Ako prví totiž objavili významné množstvo hélia vo vzorke zemného plynu, ktorý pochádzal z mesta Dexter, okres Cowley.

21. Fort Leavenworth je zariadenie armády Spojených štátov, ktoré sa nachádza v okrese Leavenworth. Bolo postavené v roku 1827 a je druhým najstarším aktívnym armádnym miestom.

22. Najväčšie mesto je Wichita. Je špičkovou destináciou umenia a kultúry. Kedysi bola veľmi významným miestom predaja dobytka, a preto sa jej zvykne hovoriť aj Cowtown, v preklade ‚kravské mesto‘. Dnes v ňom sídli najväčší obchod westernového oblečenia na svete. Takže ak túžite po kovbojskom oblečení, Wichita je ideálne miesto.

23. Pamätáte si na americký seriál Smallville? Je pomenovaný podľa skutočného kansaského mesta Smallville, aj keď sa tam v skutočnosti nenatáčal. Ako som už spomenula v úvode, Kansas je miesto, kam pristál Superman, ktorý tam vyrastal a dostal meno Clark Kent.

Ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Verím, že ste sa vďaka nemu dozvedeli pár zaujímavých informácií o nenápadnom Kansase, štáte slnečníc. Teším sa na vás v ďalšom pokračovaní série. Tentokrát zablúdime do štátu New York, ktorý okrem legendárneho New York City ponúka oveľa viac.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma