Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku, ktorého hlavnou témou sú obchody v USA. Viacerí z Vás mi písali, že by si veľmi radi prečítali niečo viac práve z tejto oblasti. A tak je článok na svete.
Kým sa do toho pustíme, vybrala som obchody, v ktorým som osobne bola, nech je to autentické. Samozrejme, po celej Amerike je viacero zaujímavých obchodov, ktoré sa mi nezmestili do tohto článku. Ak ste v nejakom boli, určite mi napíšte a do budúcna spomeniem aj tie.
Obchodné centrá
Možno niektorých z Vás prekvapím, ale v USA nie sú tak veľmi populárne obchodné centrá ako vo väčších mestách na Slovensku. Mňa osobne táto skutočnosť po príchode sem veľmi prekvapila. Napríklad naša Philadelphia (5. najväčšie mesto v USA) má v centre len dva obchodné domy. Jeden menší (odhadujem 20 obchodov vrátane Victoria’s Secret), ktorý je súčasťou mrakodrapu a jeden samostatný veľký, ktorý otvorili ešte len koncom minulého roka.
- Americké obchodné centrá sú dizajnované veľmi podobným štýlom ako tie na Slovensku. Väčšie z nich majú k dispozícii food courty (prevádzky s rýchlym občerstvením), kiná (o amerických kinách Vám porozprávam v niektorom z ďalších článkov), detské kútiky a podobne.
Viacero obchodných centier je situovaných na okrajoch väčších miest. Napríklad neďaleko Philadelphie (asi pol hodina autom) sa nachádza najväčšie obchodné centrum v USA s názvom King of Prussia. Aby ste mali predstavu o jeho veľkosti, rozprestiera sa na 259 500 m2. Návštevníci môžu nakupovať vo viac ako 400 obchodoch.
Obchody do sumy $1 a $5
Dollar Tree
Dollar Tree je americký fenomén medzi obchodnými sieťami. Cena každého produktu, ktorý sa tam dá kúpiť, je maximálne $1. Od potravín (cestoviny, konzervy, vajíčka, mrazené produkty), sladkostí a pochutín, cez drogériu (šampóny, vitamíny, žiletky, kozmetika), až po knihy, rámčeky na fotografie, zariadenie do kuchyne či héliové balóny. Dá sa tam nájsť veľmi veľa vecí. Niektoré pobočky sú pekné a čisté, no na druhej strane nie je problém nájsť aj špinavšie, plné podivínov, kde sú veci po zemi a nikto to nerieši.
- V USA a v Kanade sa nachádza okolo 15 290 pobočiek Dollar Tree.
- Spoločnosť Dollar Tree vlastní v USA ďalšiu podobnú sieť obchodov s názvom Family Dolar (predávajú sortiment zväčša pod $10).
Ako to hodnotím ja: V tomto obchode sa dajú nájsť celkom dobré veci (napríklad sezónne výzdoby na Halloween či Vianoce + knihy + sáčky do košov, haha keď tam zájdeme, vždy kúpime sáčky), avšak mnohé produkty zodpovedajú svojej cene. Raz sme tam kúpili papier na pečenie a skoro nám zhorela celá rúra. Podľa mňa je to perfektná možnosť pre tých, ktorí radi na niektorých veciach ušetria.
Five Below
Five Below je americká sieť predajní, ktorá vznikla vo Philadelphii v roku 2002. Ide o obchody, kde majú všetko za $5 alebo pod $5 + niektoré z nich majú sekcie aj do $10. Sústredia sa na sladkosti, sezónne výzdoby a sortiment (všetky možné sviatky), knihy, maličkosti do bytu (vonné tyčinky, vankúše, šálky,…), pohľadnice, ozdoby na oslavy, hračky, spoločenské hry a puzzle, školské potreby (farbičky, štetce, ceruzky,…), športové potreby (karimatky, malé činky,..). Veľa vecí som vynechala, ale predstavu čo všetko tam majú už isto máte. 🙂
- V USA sa nachádza okolo 950 pobočiek Five Below.
Ako to hodnotím ja: Priznám sa, tieto obchody sú v centre mesta a mám ich veľmi rada. Síce keď tam nakupujem, vždy kúpim niečo čo ani nepotrebujem ale dajú sa tam nájsť super veci. Máme odtiaľ doma najmä puzzle, pár spoločenských hier a veľmi dobré knihy.
Výpredajové obchody s oblečením
Marshalls, Ross,…
Kto má rád prehrabávanie sa v nekončiacich regáloch s oblečením, zaručujem, že Amerika je pre tento typ ľudí rajom. Existuje totiž nespočetné množstvo obchodov, ktoré predávajú tony zlacneného oblečenia. Tričká Guess za $10 dolárov? Žiaden problém! Hneď mi napadajú obchody ako Ross, Burlington či T.J. Maxx. Samozrejme nesmie chýbať veeeľmi obľúbený Marshalls. Nebudem ich rozpisovať jednotlivo, ja osobne mám pocit, že sú na jeden štýl a nenakupujem v nich tak veľa, aby som vedela, ktorý je lepší.
- Čo sa týka cien, dajú sa v nich kúpiť značkové veci (napríklad Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Guess, Adidas, Nike, Marco Polo, v niektorých Michael Kors) za veľmi dobré ceny. Keď konečne skončí vírus, tak si vyhradím deň a pôjdem Vám ukázať ako to v nich vyzerá a nafotím pár vecí aj s cenami.
- Okrem oblečenia majú tieto obchody v ponuke aj sortiment do kuchyne, kúpeľne, spálne a podobne.
Ako to hodnotím ja: Tieto obchody sú fajn, pretože dávajú možnosť nakúpiť si oblečenie aj za nižšie ceny. Ako som už spomenula, kto má rád tráviť čas v hľadaní super dealov, sú to ideálne miesta. Na druhej strane sa vždy zamýšľam, keď môže stáť Guess tričko a kabelka v USA pár šupov, prečo nemôže stáť toľko aj na Slovensku?
Macy’s, Nordstrom, Century 21
V Amerike existujú aj varianty obchodov, ktoré sú ľudovo povedané, vyšší level. V obchodoch je čisto, sú pekne zariadené a nie je všetko naukladané v troch radoch. Reč je o Macy’s, Nordstrom a mojom osobnom favoritovi Century 21. K týmto obchodom sa donedávna radil aj Lord & Taylor, no pred pár dňami v dôsledku koronavírusu zbankrotovali.
- Macy’s je legenda medzi americkými obchodmi s dlhou históriou. Prvá pobočka bola otvorená v roku 1858. V každom väčšom meste sa nachádzajú v najlepších lokalitách. V zime majú najkrajšie výklady a krásnu vianočnú výzdobu. Mnoho turistov mieri nakupovať práve tam. Macy’s má okolo 522 pobočiek.
- Century 21 má iba jednu nevýhodu – v celej USA sa nachádza len 13 pobočiek. V sortimente nájdeme značky ako Gucci, Moschino, Karl Lagerfeld, Michael Kors, Christian Louboutin, Valentino, Prada a mnohé ďalšie. Samozrejme majú tam aj Calvin Klein, Tommy Hilfiger, Polo, Juicy, športové značky atď. Tá istá vec stojí v Macy’s viac ako v Century 21. Mám to odsledované.
- Čo sa týka Nordstrom, existuje v USA už takmer 120 rokov a má cca 378 pobočiek.
Ako to hodnotím ja: 90% oblečenia, ktoré nakupujem v USA, nakupujem v Century 21. Tie isté veci stoja v Century 21 menej ako v Macy’s, navyše majú lepšie vernostné programy. Zo všetkých obchodov sa cítim najpohodlnejšie práve v ňom, čiže moja voľba je jasná. Každopádne, všetky tieto obchody sú veľmi podobné.
Rýchly update: Piatok ráno, 11. septembra som sa dočítala, že všetky obchody Century 21 končia v dôsledku strát vďaka koronavírusu. Som v šoku.
Obchody s kozmetikou
Čo by to bol za článok, ak by som v ňom nespomenula obchody, v ktorých sa veľa žien cíti ako v raji? Viacero z Vás mi písalo ohľadom obchodov s kozmetikou, hlavne o jednom konkrétnom a nemôže to byť nič iné ako legendárna Sephora. 🙂
Sephora
Sephora je sieť predajní, ktorá sa sústredí na kozmetické výrobky, starostlivosť o pleť, telo, nechty, vlasy a tak ďalej. Okrem svetových značiek má Sephora aj svoje vlastné produkty. Čo sa týka populárnosti tejto siete predajní v USA, štatistiky hovoria, že ju pred ostatnými uprednostňuje len 21% amerických zákazníkov.
- Sephora nie je americký obchod. Ide o francúzsku značku so sídlom v Paríži, ktorá vznikla v auguste roku 1970 (tento rok oslavujú 50-té výročie). Jej zakladateľ je muž menom Dominique Mandonnaud.
- Sephora ako z prvých ponúkla zákazníkom možnosť vyskúšať produkt pred jeho zakúpením.
- Má viac ako 2 600 pobočiek v 34 krajinách sveta. V USA sa ich nachádza okolo 460.
Ulta Beauty
USA má svoju vlastnú Sephoru, ktorou je bezpochýb Ulta Beauty. Podobne ako Sephora, aj Ulta sa sústredí na kozmetické produkty, no nemá až tak veľa svetových značiek. Namiesto nich sa viac zameriava na americké produkty (nechýbajú aj tie od amerických kozmetických influencerov: Kim Kardashian, Kylie Jenner, Jeffree Star, James Charles a podobne).
- Ulta Beauty je americká značka, ktorá vznikla v roku 1990. Nachádza sa v každom americkom štáte, dokopy by ich malo byť viac ako 1 200.
Morphe
V Amerike je taktiež populárny obchod s kozmetikou Morphe, avšak v mojom okolí sa nenachádza (v celej USA je ich len cca 30), takže nemám tak veľa skúseností, aby som o tomto obchode písala. Zaujímavé je, že Morphe spolupracuje s niektorými influencermi na vlastných produktoch.
Ako to hodnotím ja: Maľujem sa veľmi málo, takže Sephoru navštevujem zväčša len vtedy, ak kupujem veci pre niekoho iného 🙂 Avšak úplne chápem, prečo ju má rado veľmi veľa žien. Majú tam neskutočne dobrý výber. Vlasové produkty a starostlivosť o pleť nakupujem v Ulte (v Sephore nemajú všetky produkty, ktoré používam).
Záver
Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie článku. Určite mi napíšte v skupine na FB, ktoré obchody ste v USA navštívili a ktoré by mohli byť na Slovensku. V budúcnosti ešte určite spomeniem známu značku nie len spodného prádla, Victoria’s Secret, pretože mnohí ste sa na ňu pýtali. Teším sa na Vás pri budúco-týždňovom článku. Tentokrát si posvietime na amerických dôchodcov (veľmi žiadaná téma). Určite nevynechám invalidné dôchodky, aká je výška dôchodkov a celkovo americký systém v tejto oblasti.
Tina