Americké potravinové reťazce a porovnanie cien so Slovenskom

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, ak ste čítali predchádzajúci článok, dozvedeli ste sa o cenách a štýloch bývania v Amerike. Ak ste ho však ešte nečítali a chcete tak urobiť, stačí ak kliknete sem. V téme životná úroveň za veľkou mlákou ostávame aj naďalej. V tomto článku Vám priblížim najpopulárnejšie potravinové reťazce a ceny za vybrané potraviny v porovnaní so Slovenskom, ktoré nájdete v grafoch na konci tohto článku. Čo myslíte, majú v Amerike lacnejšie banány?

O potravinovej téme koluje mnoho mýtov. Už nie raz som sa dočítala, že USA = nekvalitné potraviny. Samozrejme fakt, že sa jedná o krajinu hamburgerov, je nespochybniteľný. Dokazujú to čísla, o ktorých som už písala dávnejšie. Ak Vás zaujíma, aké množstvo hamburgerov sa skonzumuje za jeden rok, stačí kliknúť sem. Nie nadarmo sa však hovorí, že Amerika je krajinou neobmedzených možností, čo 100% platí aj pre jedlo. Okrem toho môžem s istotou tvrdiť, že dostupnosť potravín je na veľmi vysokej úrovni, aj čo sa týka stravy pre ľudí s rôznymi intoleranciami, vegetariánov, vegánov a podobne. V nasledujúcich riadkoch Vám priblížim, ako to vyzerá v skutočnosti. Vybrala som tri veľmi populárne potravinové reťazce, ktoré sa od seba výrazne odlišujú, no ich prevádzky nájdeme takmer v celej krajine.

Walmart

História tohto obchodu sa začala v roku 1950, kedy jeho zakladateľ Sam Walton odkúpil priestory s hlavným cieľom, predávať čo najviac, za nízke ceny. Ak si predstavíte typickú americkú rodinku, ktorá je častokrát zobrazená vo filmoch, tak je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že nakupujú vo Walmarte práve v tomto momente. Mnoho amerických rodín totiž rado nakupuje vo veľkom. A to myslím doslova. Napríklad ak si predstavíme veľký sáčok s granulami pre psa, tak presne v takom balení tu majú cereálie (príklad na fotke nižšie). Bezpochyby tu nájdeme extra veľké balenia chipsov, cukríkov, sladkostí, mäsa a asi všetkého, čo nám zíde na um. Walmart sa však nesústredí len na potraviny, ale aj oblečenie, elektroniku, bytové doplnky atď. Dnes je otvorených už viac ako 11 000 prevádzok po celom svete a každá z nich ponúka v priemere 120 000 produktov.

Veľké balenia, komerčné značky potravín, výhodné ceny = Walmart

Oddelenie ovocia a zeleniny vo Walmarte
Veľké balenia cereálií vo Walmarte

Trader Joe’s

Trader Joe’s založil v roku 1958 Joe Coulombe. Jeho hlavnou myšlienkou bolo priniesť na jedno miesto chute z celého sveta, ktoré nie sú v ostatných amerických supermarketoch. Dnes je už otvorených viac ako 504 pobočiek. Zaujímavosťou je, že každá z nich je dizajnovaná špecificky podľa miesta, kde sa nachádza. V každej z nich predávajú len okolo 4 000 produktov, z ktorých až 80% patrí pod ich vlastnú značku. Od organických potravín, svetových syrov, nezvyčajného mrazeného jedla, cez vlastné javorové sirupy, arašidové maslá, sladkosti, sušené ovocie až po rôzne nátierky, omáčky a pečivo. Pre mnohých je plusom káva a rôzne ochutnávky jedál, ktoré si môžu zákazníci zadarmo vychutnávať počas nakupovania. Čo tu však nenájdeme sú komerčné značky a igelitky. Nedá sa tu kúpiť Coca-Cola čí známe keksy Oreo. Nájdeme tu však veľmi chutné, cenovo dostupné alternatívy. Okrem potravín majú v ponuke niekoľko drogériových vecí, ktorých myšlienka je byť šetrnejší voči prírode. Nákup pokladníci radi zabalia do papierových alebo viacnásobne použiteľných tašiek.

Nezvyčajné chute, príjemné prostredie, zdravšie alternatívy, ochutnávky = Trader Joe’s

Oddelenie ovocia a zeleniny v Trader Joe’s
Priestory v Trader Joe’s

Whole Foods Market

Som milovníkom Whole Foods. Priznávam. Môj manžel veľmi rád vtipkuje o mojich pravidelných návštevách tohto obchodu. Vraj keď nie som doma, určite nakupujem v Whole Foods. 🙂 A hneď Vám prezradím prečo. Koncept tohto obchodu vznikol okolo roku 1978 s cieľom predávať zdravé, vegetariánske potraviny. Dnes má okolo 500 pobočiek v rámci Ameriky, Veľkej Británie a Kanady. Hlavnou myšlienkou je predávať potraviny, ktoré spĺňajú vysoké štandardy kvality, a teda nie sú geneticky modifikované, neobsahujú umelé príchute, farbivá, sladidlá a konzervačné látky. Veľa produktov patrí pod ich vlastnú značku, no taktiež výrazne podporujú menších lokálnych dodávateľov a farmárov. Nájdeme tu mnoho bezobalových potravín a pochutín, z ktorých si môžeme nabrať ľubovoľné množstvo do papierového vrecúška (sušené ovocie, orechy či rôzne druhý múk, cestovín, strukovín, ryže a vločiek). V každej prevádzke pripravujú čerstvé mäso, sushi a pečú vlastný chlieb, koláčiky a pizzu. Veľmi populárny je takzvaný šalátový a teplý bar, v ktorom máš na výber svetovú kuchyňu (mäso urobené na rôzne spôsoby, polievky, vegetariánske varianty, zeleninové či ovocné šaláty a podobne). Cena za pol kila jedla z baru je 8.32€. Okrem potravín majú v Whole Foods oddelenie s drogériou a kozmetikou, kde nájdeš rôzne ekologické produkty netestované na zvieratách. Pobočky sa nachádzajú najmä v centre miest a každá z nich je pastva (nielen) pre oči. Čo sa týka cien, tak niektoré potraviny sú výraznej drahšie v porovnaní s ostatnými obchodnými reťazcami, no nie je žiaden problém nájsť aj cenovo dostupnejšie varianty.

Kvalita, čerstvosť, alternatívy, výnimočnosť = Whole Foods Market.

Bezobalové potraviny v Whole Foods
V Whole Foods dbajú na očiam lahodiace ukladanie ovocia a zeleniny

Porovnanie cien potravín USA a Slovensko

V nasledujúcich grafoch sú porovnania cien v piatich obchodných reťazcoch. Zo Slovenska som vybrala Tesco a Lidl. Z Ameriky som vybrala tri, o ktorých som napísala vyššie, a teda Walmart, Trader Joe’s a Whole Foods Market. Čo sa týka ovocia a zeleniny, ceny sú uvádzané za jeden kilogram. Tie, ktoré sa predávajú aj na Slovensku aj v Amerike na kusy, sú v tabuľke označené slovom kus. Avšak v pár amerických reťazcoch sa niektoré potraviny ako napríklad banány, jablká, zemiaky, predávajú na kusy, a na Slovensku nie, takže som sa ich snažila navážiť približne na 1kg a podľa počtu kusov som následne vyrátala cenu. Všetky potraviny nachádzajúce sa v tabuľkách sú uvádzané v neakciových cenách. Pri ovocí a zelenine je potrebné mať na pamäti, že sú častokrát dovážané, takže poloha jednotlivých štátov má veľký vplyv na ich cenu.

Ceny ovocia

Ceny zeleniny

Ceny živočišnych produktov

Milí čitatelia, pri zbieraní týchto cenových info mi napadlo, že by bolo fajn porovnať ceny potravín a pochutín, ktoré sú totožné v oboch krajinách. Mám na mysli produkty ako CocaCola, Oreo, Skittles a podobne. V nasledujúcom článku sa teda môžeš tešiť na tieto informácie – článok si môžete prečítať kliknutím sem.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma