Montana – 18 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 32. pokračovaní utorkovej série, v ktorej spoločne „cestujeme“ po jednotlivých amerických štátoch. Zo stredovýchodného Kentucky sa dnes presúvame na sever ku kanadským hraniciam. Vedeli ste, že v Montane bola v roku 1887 zaznamenaná najväčšia snehová vločka s priemerom neuveriteľných 38 centimetrov?

Všetky predchádzajúce časti, ktoré sú súčasťou série, si môžete pozrieť kliknutím na priložený odkaz: Séria o amerických štátoch. Nájdete medzi nimi napríklad zaujímavosti o Aljaške, Californii či Floride.

Krásna príroda, málo obyvateľov, indiánske kmene, kovboji, dobytok, medvede grizzly, bizóny, nerastné bohatstvo – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečnú Montanu.

Nachádza sa v severozápadnej časti USA. Susedí s Kanadou a so štyrmi americkými štátmi: Idaho, Wyoming, South Dakota a North Dakota. Je rozdelená na 56 krajov.

1. S počtom obyvateľov 1,069 miliónov patrí k menej zaľudneným americkým štátom. V rebríčku obsadzuje až 43. miesto.

2. Opačne je to však s rozlohou tohto štátu. Rozprestiera sa na území veľkom 380 800 km2, vďaka čomu je štvrtým najväčším štátom v USA.

3. K Spojeným štátom sa Montana pripojila 8. novembra 1889 ako 41. v poradí.

4. Prezýva sa ‚Treasure State‘, v preklade ‚štát pokladov‘, vďaka bohatým prírodným zdrojom, ku ktorým patrí napríklad meď, striebro, zlato, zafír.

5. Štátna vlajka na modrom podklade zobrazuje pečať so symbolmi histórie baníctva a poľnohospodárstva, ktorými sú krompáč, lopata a pluh. Nechýbajú tiež prírodné krásy, vodopády, rieka Missouri, hory, kopce, stromy a útesy. V spodnej časti sa nachádza štátne motto ‚oro y plata‘, ktoré v španielčine znamená zlato a striebro.

6. Názov Montana má španielsky pôvod. Najstarší španielski osadníci pomenovali štát ‚montaña‘, čo v preklade znamená hora.

7. Vedeli ste, že známy národný park Yellowstone zasahuje aj do tohto štátu? Jeho väčšia časť sa však nachádza vo Wyomingu.

8. Pýši sa nádherným národným parkom Glacier, ktorý dostal prezývku ‚korunovačný klenot kontinentu‘. Park je ideálny pre turistov a milovníkov prírody. Množstvo jedinečných turistických chodníkov, ľadovcové vrcholy, akvamarínové jazerá, a mnoho ďalšieho robí z tohto kúsku prírody najpopulárnejšiu zastávku v štáte.

  • V Montane sa nachádza viac ako 3 000 jazier a nádrží.

9. Missouri je najdlhšou riekou v USA. Preteká viacerými štátmi, no práve v Montane sa v istej časti mení na Veľké vodopády (Great Falls).

10. V týchto končinách žije veľmi veľká populácia medveďov grizzly. Aj z toho dôvodu sú práve grizzly medvede štátnym zvieraťom. Známe je tiež mnohopočetné zastúpenie divých byvolov, z ktorých väčšinu môžeme vidieť v National Bison Range. Nezaostávajú ani orly kráľovské, jelene a losy.

11. Je dôležitým centrom chovu hospodárskych zvierat, s čím sa spája nemalé množstvo ťažko pracujúcich kovbojov. Je producentom hovädzieho mäsa a pšenice. Darí sa čerešniam, cukrovej repe, tiež aj zemiakom.

12. Ako ste sa mohli dočítať už v úvode, štát pokladov je bohatý na prírodné a nerastné suroviny. Má veľké ložiská zinku, medi, striebra, olova, mangánu, zlata, zinku.

13. Okrem rozsiahleho množstva cicavcov má Montana početnú populáciu pôvodných obyvateľov. V siedmych rezerváciách žije 12 federálne uznaných indiánskych kmeňov.

14. To, že ide o rozsiahly štát s malým počtom obyvateľov už vieme. Pre predstavu o akej nízkej zaľudnenosti je reč nám poslúži nasledujúci fakt: až v 46 (zo všetkých 56) krajov/okresov je priemerná populácia 6 a menej ľudí na jednu míľu štvorcovú.

15. Je prvým americkým štátom, v ktorom v roku 1916 zvolili do Snemovne reprezentantov Spojených štátov ženu. Jaenette Rankin bola dokonca znovu zvolená v roku 1940. Okrem toho, že Jaenette bola veľkou bojovníčkou za práva žien a ako jediná hlasovala v roku 1941 proti Roosveltovej žiadosti na vyhlásenie vojny Japonsku, ako odpoveď na útok na Pearl Harbor.

16. Hlavné mesto Helena bolo okolo roku 1888 plné milionárov, ktorí zbohatli vďaka ťažbe zlata. Dnes poznajú Helenu najmä milovníci prírody vďaka desiatkam kilometrov horských trás a turistických chodníkov, rybolovu či lyžovaniu.

17. Najväčšie mesto Billingsako jediné mesto viac ako 100 000 obyvateľov.

18. Dúfam, že tento článok čítajú aj fanúšikovia šperkov. Vzácny zafír Yogo sa nachádza len na jednom mieste na svete, v pohorí Little Belt, v centrálnej Montane. Práve Yogo je jediným severoamerickým drahokamom, ktorý bol vybraný pre britské korunovačné klenoty.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku, teším sa na vás znova o týždeň pri ďalšom pokračovaní.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma