Od Veľkého požiaru v Chicagu uplynulo 149 rokov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

8. októbra uplynulo 149 rokov od začiatku ničivého požiaru, ktorý je známy pod názvom Great Chicago Fire. Ako vypukol a čo sa vlastne stalo?

Chicago pred požiarom

Chicago v tom čase obývalo okolo 324 000 ľudí a pýšilo sa dôležitou úlohou v americkej ekonomike. Bolo to najdôležitejšie mesto v spracovaní surovín a zohrávalo významnú úlohu v novom národnom železničnom systéme. Okrem iného sa v Chicagu začalo postupne dariť aj v drevárskom a papierenskom priemysle. Veľká časť mesta bola postavená práve z dreva, čo sa jeho obyvateľom poriadne vypomstilo.

Požiar

  • V nedeľu, 8. októbra 1871 okolo 9 hodiny večer, vypukol požiar v dome írskych prisťahovalcov menom Catheryne a Patrick O’Leary.
  • O príčinách vzniku tohto nešťastia koluje viacero legiend. Jedna z nich hovorí, že do Patricka, ktorý držal lampáš kopla krava, čoho následkom lampáš spadol. Po pár sekundách už horel celý dom.
  • Taktiež sa hovorí, že oheň bol založený úmyselne, dokonca sa mal k nemu tesne pred smrťou priznať muž, ktorý bol v roku 1871 malým chlapcom.
  • Nanešťastie budovy v meste Chicago boli postavené prevažne z dreva a aby toho nebolo málo, bolo veľmi sucho a mnoho obyvateľov skladovalo v blízkosti svojho obydlia slamu pre zvieratá na blížiacu sa zimu. Požiar zakrátko zachvátil celé centrum mesta, vrátane najbohatších častí.

Štatistiky z miesta nešťastia

  • Trvanie 8. – 10. október 1871, požiar sa podarilo uhasiť vďaka výdatným dažďom
  • Zničené územie: 8.55 km2
  • Zničené budovy: 17 500
  • Obete: odhaduje sa 300, bolo nájdených a rozpoznaných 120 tiel
  • Okolo 100 000 ľudí ostalo bez domova

Čo sa dialo po skončení požiaru

Po skončení požiaru sa Chicago z tohto nešťastia spamätávalo roky. Nanešťastie ďalší požiar na seba nenechal dlho čakať. V roku 1874 mesto znova zachvátili neľútostné plamene. Vedenie mesta sa z predchádzajúcich chýb poučilo vydaním nariadenia o tom, že väčšina nových stavieb musí pozostávať najmä z ohňovzdorných tehál a kameňov. Napriek týmto udalostiam sa zničené Chicago premenilo na mesto s inovatívnymi budovami a novou architektúrou.

Ak Vás zaujímajú podobné zaujímavosti, pripájam link na krátke info o jednom z najhorších zemetrasení v USA, ktoré sa stalo v roku 1906: Výročie ničivého zemetrasenia v San Franciscu.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma