New York – 22 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia vitajte pri článku zo série o amerických štátoch. V dnešnej deviatej časti si posvietime na New York, štát kontrastov. Predpokladám, že ani nemusím klásť otázku, čo vám napadne ako prvé. Samozrejme, New York City je hlavnou pýchou tohto štátu, avšak okrem neho ukrýva aj ďalšie poklady. Vedeli ste, že v New Yorku bol v roku 1857 vynájdený toaletný papier?

V predchádzajúcich častiach sme si prešli štáty: California, Aljaška, Colorado, Arizona, Nevada, Florida, Texas a Kansas. Ak ste niektorí z článkov nečítali, no chceli by ste, pripájam link, kde ich všetky nájdete: Séria článkov o amerických štátoch.

New York City, mrakodrapy, Niagarské vodopády, krásna príroda, lesy, rieky, hory, jazerá, farmy, javorové stromy – aj tak by sa dal charakterizovať New York.

Nachádza sa v severovýchodnej časti USA. Má 62 krajov a susedí s Kanadou a štátmi: Pennsylvania, Vermont, Connecticut, Massachusetts, New Jersey.

1. Názov štátu vznikol v 17. storočí na počesť vojvodu z Yorku (Duke of York and Albany), brata anglického kráľa Karola II.

2. Patrí k prvým a originálnym 13 kolóniám, ktoré vytvorili Spojené štáty. New York sa pripojil 26. júla 1788 ako jedenásty v poradí.

3. Oficiálna prezývka The Empire State vznikla na základe rýchlosti rastu a prosperity štátu (veľkú zásluhu má na tom najmä NYC).

4. Vlajka pozostáva z modrého poľa a erbu, ktorý zobrazuje slnko, prírodu a rieku Hudson. V ľavej časti sa nachádza postava Sloboda (Liberty). Jej ľavá noha je v blízkosti spadnutej koruny, ktorá symbolizuje slobodu od britskej monarchie. V pravej časti je postava Spravodlivosť (Justice), ktorá v jednej ruke drží váhy a v druhej meč. Heslo EXCELSIOR znamená ‚vždy smerujúci hore‘. Vrchnú časť erbu zdobí orol, ktorý sedí na glóbuse.

5. Podľa štatistík z roku 2019, obývalo štát New York 19,45 miliónov ľudí, vďaka čomu obsadzuje v americkom rebríčku populácie štvrté miesto.

6. Svojou rozlohou však v rámci USA obsadzuje až 27. miesto. Disponuje územím vo veľkosti 141 300 km2.

7. New York je známy svojou krásnou prírodou, ktorá je stvorená na oddych a turistiku. Má viac ako 7 600 sladkovodných jazier, rybníkov a vodných nádrží. Dokonca sa na území tohto štátu nachádzajú dve z piatich Veľkých kanadských jazier (The Great Lakes).

8. Jedným z najväčších prírodných pokladov sú určite Niagarské vodopády (Niagara Falls), ktoré sa nachádzajú na hranici s Kanadou. Vznikli z tej istej aktivity topenia ľadovcov ako vyššie spomenuté Veľké kanadské jazerá pred cca 12 000 rokmi.

9. Park Adirondack je najväčší v rámci parkov v USA (ak neberieme do úvahy Aljašku). Má neuveriteľných 6,1 miliónov akrov a bol založený v roku 1892.

10. Za spomenutie určite stojí aj krásny štátny park Letchworth, čo poviete?

11. Štátnym zvieraťom je bobor, no nájdeme tu mnoho druhov malých aj veľkých cicavcov, ako napríklad čierne medvede, losy, lasice či skunky.

12. New York je známy veľkým výskytom divých orchideí. V prírode môžeme nájsť až 58 druhov. Aj napriek tejto skutočnosti je štátnym kvetom ruža.

13. V produkcii obľúbených javorových sirupov je po Vermonte na druhom mieste.

14. Empire State obsadzuje vysoké priečky aj čo sa týka pestovania jabĺk, kapusty, hrozna, chovu dobytka a produkcie mliečnych výrobkov, najmä cottage cheese a mlieko.

15. Pýši sa mnohými prvenstvami:

  • prvý šachový turnaj v USA v roku 1843;
  • prvá železničná trať v USA, dlhá 17,6 kilometrov a spojila mestá Albany a Schenectady;
  • prvá pizzeria v USA, založená v NYC v roku 1895 mužom menom Gennaro Lombardi a pozor – stále funguje;
  • prvý štát, ktorý zaviedol povinnosť označenia áut ŠPZ, stalo sa tak v roku 1091, avšak majitelia áut si ich vyrábali sami a označovali ich svojimi iniciálkami;
  • najstaršie mestské letisko v USA, ktoré sa od roku 1928 nachádza v meste Albany;
  • najstaršie fungujúce noviny v USA s názvom The New York Post, ktoré založil v roku 1803 Alexander Hamilton;
  • najdlhší tunel na svete, akvadukt vo vodnom systéme s názvom Delaware Aqueduct, ktorý je dlhý až 136 kilometrov.

16. V roku 1969 sa v meste Bethel konal legendárny festival Woodstock, o ktorom mám krátky samostatný článok. Zaujímavé info sa môžete dočítať kliknutím na tento odkaz: Kultúrna revolúcia v podobe festivalu Woodstock.

17. Vedeli ste, že populárny syrokrém Philadelphia sa nevyrába vo Philadelphii ale v New Yorku? Má veľmi bohatú históriu, ktorá sa píše už od roku 1872.

18. Známa rieka Hudson, ktorá preteká aj pozdĺž NYC, dostala názov po námorníkovi menom Henry Hudson. V roku 1609 sa vylodil na brehoch tohto územia a pomenoval ho nové Holandsko – New Netherland.

19. Hlavné mesto Albany je známe bohatou históriou, kultúrou a architektúrou. Patrí k najstarším mestám, ktoré obývali Európania.

20. Ďalším známym mestom je Rochester, ktorý sa považuje za mesto múky, kvetov, želatíny Jell-O a marshmallows.

21. Ďalšie známe mestá sú napríklad Syracuse, Tarrytown či Buffalo, ktoré sa považuje za najväčšie mesto mlynárstva na svete.

22. Aj keď New York City spomínam na mojom blogu pomerne často, nedá mi ho nespomenúť aj v tomto článku. Zaujímavosti však spíšem do samotného článku. O pár dní pridám článok so všetkými radami a tipmi, neskôr bude aj samostatný s TOP zaujímavosťami a históriou.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. V desiatom pokračovaní série si posvietime na raj s názvom Havaj.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma