Legenda so slovenskými koreňmi: Andy Warhol

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook


Šiesteho augusta by mal narodeniny jeden z najznámejších a najúspešnejších ilustrátorov všetkých čias – Andy Warhol. Umelec so slovenskými koreňmi, ktorý pôsobil v New York City.

  • Andy Warhol (pôvodne Andrew Warhola) sa narodil 6. augusta 1928 v Pittsburghu slovenským rodičom, Rusínom, ktorí pochádzali z obce Miková. Mama Julia bola veľmi šikovná šička, otec Andrej pracoval ako stavbár. Spoločne vychovávali troch synov – Johna, Paula a najmladšieho Andrewa.
  • Andy navštevoval umelecké triedy už počas základnej školy. Veľký talent v ňom videl najmä otec, ktorý mu sporil peniaze na univerzitné štúdium. Zomrel keď mal Andy len 14 rokov.
  • V roku 1945 začal v mieste svojho bydliska študovať na Carnegie Institute of Technology (dnešná Carnegie Mellon University), odbor obrazový dizajn (pictorial design).

Ľudia sa zmenia až vtedy, keď sú na zmenu pripravení. Keď na zmenu pripravení nie sú, nezmenia sa. Môže sa stať, že sa toho momentu ani nedožijú. Nemôžete chcieť od ľudí, aby sa zmenili, keď sa zmeniť nechcú. Je to presne také isté, ako ich nemôžete zastaviť, keď sa zmeniť chcú.

Andy Warhol
  • Už od detstva ho trápili rôzne zdravotné problémy (Sydenhan Chorea – neurologická porucha; problémy s pigmentom a ďalšie). Svoje nedostatky zakrýval oblečením, parochňami a kozmetikou. Bol veľmi nespokojný najmä s tvarom svojho nosa. Dokonca natoľko, že podstúpil plastickú operáciu.
  • Po získaní bakalárskeho titulu sa v roku 1949 presťahoval do New York City. Do tohto mesta ho zaviedla najmä vidina dobrej kariéry. Krátko po príchode začal pracovať ako reklamný umelec. Hneď v začiatkoch odstránil zo svojho priezviska písmeno a, takže Warhola sa zmenilo na Warhol.
  • Jeho prvotná tvorba sa objavila v časopise Glamour, v ktorom ilustroval príbeh s názvom “What is Success?” (Čo je úspech?). K jeho klientom patrili mená známych spoločností ako napríklad Tiffany & Co či Vogue.
  • Bol známy pre svoju techniku blotted-link (sieťotlač), ktorú vyvinul na univerzite. Táto metóda kombinovala kreslenie so základnou tlačou, čo mu umožnilo opakovať obrázok a vytvoriť tak viac podobných ilustrácii. Ďalšou veľkou výhodou tejto techniky bolo to, že vedel rýchlo zmeniť farbu podľa požiadaviek klientov.
  • Nasledovali roky úspechov – vlastné exhibície, umelecké knihy, produkcie filmov. Andy sa vďaka svojmu obrovskému talentu a jedinečnému umeniu stal jedným z najznámejších umelcov.

„Mám rád nudné veci.“

Andy Warhol
  • Nikdy sa nehanbil za svoju homosexuálnu orientáciu. Dokonca ju propagoval aj prostredníctvom svojich kontroverzných skíc.
  • Prekvapivo pre mnohých, Andy bol silne nábožensky založený. Hovorí sa, že na návštevu kostola si našiel čas každý deň. Často pracoval ako dobrovoľník v rôznych organizáciách, ktoré pomáhali bezdomovcom.
  • K jeho najobľúbenejším doplnkom patrili sivé parochne, no jeho obľúbená farba bola čierna.
  • Veľa v jeho živote sa zmenilo dňa 3.júna 1968, kedy vtrhla do Andyho kancelárie ozbrojená žena menom Valerie Solanas. Pracovné stretnutie s Mariom Amayom, riaditeľom londýnskej galérie prerušili výstrely, ktoré zasiahli Andyho žalúdok, pečeň, slezinu a pľúca. V jednej chvíli bol dokonca vyhlásený za mŕtveho, no lekárom sa ho podarilo oživiť. V nemocnici strávil dlhé dva mesiace, no zo zranení sa nikdy plne nezotavil. Do konca svojho života musel nosiť chirurgický korzet.

„Ľudia by sa mali zamilovať len so zatvorenými očami.“

Andy Warhol
  • Valerie Solanasradikálna ženská pisateľka a aktivistka, ktorá chcela od Andyho, aby spropagoval jej hru, z čoho nebol vôbec nadšený. Valerie si postupne začala namýšľať, že Andy jej chce ukradnúť nápady, a preto ho neustále bombardovala telefonátmi. Ukázalo sa, že trpela psychickými problémami – paranoidnou schizofréniou. Za svoj čin bola odsúdená na tri roky väzenia.
  • Po ako takom zotavení, Andy pracoval ďalej, aj keď mnohé zdroje tvrdia, že bol už oveľa viac opatrnejší, čo bolo cítiť aj na jeho tvorbe. Zanechal veľkú časť svojej filmovej tvorby a kontroverznejšieho umenia. V roku 1978 napísal do svojho denníka: „Odkedy ma postrelili, nie som kreatívny, pretože som už prestal vidieť divných ľudí.“

„Niekedy sa ľudia kvôli tomu istému problému cítia zle dlhé roky, namiesto toho, aby si povedali: No a čo. A presne to je jedna z mojich obľúbených fráz: No a čo.“

Andy Warhol
  • Okrem trvalých následkov mu streľba výrazne zintenzívnila strach z nemocníc. Andy Warhol zomrel 22. februára 1987 po tom, čo po dlhom naliehaní podstúpil operáciu žlčníka. Mal iba 59 rokov. Jeho telesné pozostatky sú uložené na cintoríne v Pittsburghu.
  • Vo svojej vôli si želal, aby bola po jeho smrti vytvorená Nadácia Andyho Warhola na podporu výtvarného umenia, dotovaná z jeho finančných prostriedkov. A tak sa aj stalo, organizácia naozaj funguje dodnes v New York City. Aj vďaka tejto nadácii vzniklo v roku 1991 Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Vstup stojí 4€ na osobu a návštevníkom ponúka Andyho originálne diela či autentické materiály o jeho pôvode. Návštevu tohto múzea odporúčam všetkými desiatimi.
  • Vďaka svojej tvorbe a výnimočnými talentu je Andy Warhol dodnes považovaný za jedného z najúspešnejších komerčných ilustrátorov všetkých čias. Jeho snímky: Marilyn Monroe, známe polievkové plechovky a mnoho ďalších, sa stali synonymom pop-artu. Mnohí ho neváhajú označovať za legendu, ktorej popularita ešte stále neprestala rásť.

„Hlavnou ideou nie je žiť večne, ale vytvoriť niečo, čo žiť večne bude.“

Andy Warhol

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma