North Carolina – 21 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri ďalšom pokračovaní série o amerických štátoch. V poslednej časti sme si posvietili na štát tisícich jazier, dnes sa presúvame na východné pobrežie. North Carolina je bohatá nie len na históriu ale aj na zaujímavosti, o ktorých sa dočítate v tomto článku.

V predchádzajúcich častiach sme sa venovali štátom: California, Aljaška, Colorado, Arizona, Nevada, Florida, Texas, Kansas, New York, Havaj a Minnesota. Ak by ste si chceli prečítať akýkoľvek článok z tejto série, všetky nájdete na priloženom linku: Články o jednotlivých amerických štátoch.

Rozmanitosť, história, lesy, hory, pláže, Výskumný trojuholník, Pepsi, hurikány, vianočné stromčeky, sladké zemiaky – aj tak by sa dala charakterizovať Severná Karolína.

Nachádza sa v juhovýchodnej časti USA. Susedí so štátmi: Georgia, South Carolina, Tennessee, Virginia. Z východnej strany ju obklopuje Atlantický oceán. Je rozdelená na 100 krajov.

1. Pomenovanie Carolina vzniklo z latinského slova Carolus, na znak úcty anglickému kráľovi Karolovi I.

2. Má 10,49 miliónov obyvateľov, vďaka čomu je na 9. mieste v rámci USA.

3. Rozprestiera sa na území veľkom 139 391 km2, v americkom rebríčku je na 28. mieste.

4. Bola súčasťou prvých 13 kolónii, ktoré sa spojili a vytvorili Spojené štáty. K aliancii sa pripojila ako 12. v poradí a stalo sa tak 21. novembra 1789.

5. Za najpoužívanejšiu prezývku sa považuje Tar Heel State, v preklade štát dechtovej päty. Pomenovanie dechtová päta spočiatku hanlivo označovala pracovníkov nízkej triedy. V koloniálnych časoch bola (a dodnes je) veľkým dodávateľom dechtu, smoly a terpentínu, ktoré slúžili na pokrývanie drevených lodí. Bola to náročná práca, pri ktorej mali robotníci zapáchajúcu čiernu látku aj na chodidlách.

6. Na vlajke dominujú tri farby: modrá, červená a biela. Písmená N a C spolu s hviezdou reprezentujú štát North Carolina. Nad nimi sa nachádza dátum 20. máj 1775 – v tento deň bola na schodoch súdu v Charlotte nahlas prečítaná Mecklenburgská deklarácia nezávislosti. V spodnej časti je umiestnený dátum 12. apríl 1776, kedy bol prijatý tzv. Halifax Resolves, dokument, ktorý zaradil Karolínu na popredné miesto v americkom boji za nezávislosť.

7. Je štátom prírodnej krásy. Nájdeme tu časť jedného z najstarších pohorí Severnej Ameriky, Appalachian Mountains, v preklade Apalačské vrchy. Okrem najvyššieho vrchu Mount Mitchell, sa v tomto štáte rozprestiera veľké množstvo národných a štátnych parkov. Nechýbajú lesy, ktoré zaberajú približne 57% územia.

8. Severná Karolína ponúka od hôr na západe, cez bohaté lesy, vodopády, jazerá, až po pláže a pobrežie na východe.

9. Na ostrove Hatteras sa nachádza najvyšší maják v USA, ktorý meria 64 metrov. Bol postavený v roku 1870 a nájdete ho pod názvom Cape Hatteras Lighthouse.

10. Po Floride a Texase obsadzuje tretiu priečku v počte hurikánov (niektoré zdroje tvrdia, že je dokonca na druhom mieste).

11. Štátnym zvieraťom je sivá veverička. Žije tu napríklad aj bobor, čierny medveď, pásavec, netopier, rys, puma či kojot.

12. Štát dechtovej päty je najväčším producentom sladkých zemiakov v USA. Vo veľkom sa na tomto území pestujú tiež jahody, fazule či tabak.

13. Z celkovej americkej produkcie vianočných stromčekov sa až okolo 20% vypestuje práve na farmách v Severnej Karolíne.

14. Počuli ste už o projektantoch a staviteľoch Orville Wright a Wilbur Wright? Pred viac ako 100 rokmi, 17. decembra roku 1903, sa týmto dvom bratom podaril nevídaný kúsok. Neďaleko mesta Kitty Hawk vzlietli na prvom motorovom lietadle. Neďaleko sa nachádza pamätník Wright Brothers National Memorial.

15. Americký farmaceut menom Caleb Bradham z mesta New Bern, vymyslel v roku 1893 nápoj, ktorý dodnes poznáme pod názvom Pepsi.

16. Ak budete niekedy v USA, vyskúšajte populárne donuty Krispy Kreme. Táto značka vznikla v Severnej Karolíne tak, že muž menom Vernon Rudolph odkúpil spolu so svojím strýkom recept na skvelé šišky od francúzskeho šéfkuchára. Krispy Kreme sa tešia svojej popularite už od roku 1937.

17. Pri návšteve Severnej Karolíny ochutnajte miestne víno či pivo. Táto oblasť sa vyznačuje pivovarmi, stovkami vinohradov a okrem toho aj najstaršou rodinnou spoločnosťou, ktorá vyrába čerešňový drink s názvom Cheerwine.

18. Hlavné mesto Raleigh je bohaté na históriu a kultúru. Mnohé múzeá majú vstup zdarma, čo je veľkým plusom. Má skvelú polohu a veľký potenciál, keďže sa nachádza neďaleko tzv. Research Triangle.

19. Pojmom Research Triangle, v preklade výskumný trojuholník, sa označuje oblasť, ktorá je ukotvená tromi univerzitami: North Carolina State University, Duke University a University of North Carolina at Chapel Hill. Vznikol v roku 1959 s cieľom zabrániť odchodu absolventov popredných výskumných univerzít do iných častí USA. Vďaka tejto skutočnosti tu dnes sídli viac ako 300 spoločností, ktoré sa špecializujú napríklad na výskum, techniku či zdravotníctvo.

20. Mesto High Point sa označuje ako svetové hlavné mesto nábytku. Zaujímavosťou je, že sa tu koná dvakrát ročne, už od roku 1909 obrovský veľtrh s nábytkom, ktorý láka tisícky návštevníkov.

21. Ďalšie mestá, ktoré sa oplatí navštíviť sú napríklad Charlotte, Durham, Asheville, Greensboro, Wilmington, Hickory.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Budúci utorok, 15. júna budeme cestovať po západnom pobreží USA, takže namiesto článku vám budem celý týždeň zdieľať fotky prostredníctvom Facebooku a Instagramu.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma