Kde a čo jedia Američania?

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku, v ktorom sa budeme bližšie venovať americkej strave. V prvej časti začneme tým, že si prejdeme konkrétne obľúbené možnosti stravovania.

Veľmi dôležitým faktom v tejto téme je, že americká kultúra je založená na úplne odlišných stravovacích základoch. Napríklad rozdiel v porovnaní so Slovenskom je, že v USA si dá teplý obed málokto.

V jednom z minulých článkov som písala o strave detí na školách. Ak ste ho náhodou ešte nečítali a chcete tak urobiť, stačí kliknúť sem. Niektoré deti si však svoj obed nosia z domu – príklady jedál nájdete na konci článku.

  • V USA je rozšírená kultúra jedenia von – mimo domu, resp. si objednať donášku jedla.
  • Štatistiky na základe dotazníkov ukázali, že každý deň varí doma len okolo 27% Američanov. 68% uviedlo, že varia 4-krát do týždňa.

Amerika je obrovská krajina, takže stravovanie a popularita jednotlivých jedál závisia od konkrétnej oblasti. Napríklad niektoré siete potravín a reštaurácií, sú iba v určitej časti Spojených štátov. Poďme si priblížiť aké možnosti stravovania sú všeobecne najobľúbenejšie.

Fast food – rýchle občerstvenie

  • Na obed sa s obľubou konzumujú rýchle, tzv. fast foodové jedlá.

POZOR, to že má jedlo prívlastok fast food automatický neznamená, že ide o nezdravé jedlo. Fast food je jedlo, ktoré dostanete za krátky čas. Takýchto prevádzok je tu nespočetne veľa. Od typických amerických až cez svetovú kuchyňu. Populárnosť rýchleho občerstvenia fičí už takmer 70 rokov. Čo sa týka konkrétnych značiek, predpokladám, že Vám ihneď napadne McDonald’s. Avšak zaujímavosťou je, že McDonald’s stráca v Amerike na popularite každým rokom viac a viac (momentálne sa v rebríčkoch umiestňuje na 16-17 mieste).

  • Medzi najobľúbenejšie fast foodové prevádzky v celej USA patria: Wendy’s (burgre, hranolky), Krispy Kreme (šišky, káva, raňajky), Dunkin Donuts (šišky, káva, raňajky), KFC (smažené kura), Taco Bell (tacos, burritos – inšpirované mexickou kuchyňou), Panera (šaláty a sendviče), Chick-fil-A (burgre, hranolky) či Panda Express (čínska kuchyňa).
  • Fast foody, ktoré máme najradšej my: rodinný turecký podnik Pita Chip vo Philadelphii; sieť mexického grilovaného jedla Chipotle – sú aj v niektorých európskych mestách, ak budete mať možnosť, určite vyskúšajte. Čo sa týka burgrov, odporúčame Five Guys – používajú čerstvé a kvalitné suroviny.

Food truck – jedlo z auta

  • História pouličného jedla v Amerike siaha až do 17. storočia, kedy sa v New York City začali prvé regulácie jedla predávaného na ulici. O druhoch pouličných jedál a ich cenách napíšem v jednom z nasledujúcich článkov.
  • Prvý prototyp dnešných food truckov bol vytvorený okolo roku 1950.

Food trucky sú autá, ktoré sú prerobené na prípravu a predaj jedla (pomaly to začína byť populárne už aj na Slovensku). Tieto autička sú veľkou súčasťou amerického pouličného jedla (street food). Vo väčších mestách ich bez problémov nájdeme stovky. Food trucky ponúkajú širokú škálu svetových kuchýň: americkú, jamajskú, mexickú, čínsku, arabskú, indickú a mnoho ďalších. Niektoré z nich sa sústredia na predaj džúsov, smoothies, waflí, palaciniek (francúzske crepes) či domácich nanukov.

  • Čo sa týka kvality jedál z týchto áut, je to veľmi individuálne. Niektoré sú kvalitou slabšie, pred inými zas stoja zástupy ľudí. Za mňa osobne najlepšie jedlo, ktoré som ochutnala z autíčka boli francúzske palacinky.

Zaujímavosť: V Amerike sa slovom pancakes (palacinky), označuje to, čo my na Slovensku voláme lievance. Veľmi podobné našim palacinkám sú už vyššie spomínané francúzske crepes. Cesto je však trošku jemnejšie (má iné pomery ingrediencií a dáva sa doň maslo).

  • V blízkosti detských ihrísk alebo v blízkosti turistických miest vidno dosť často zmrzlinárske autá. Niektoré z nich majú pustenú dookola tú istú pesničku, aby si ich všimli najmä deti.

Diners – klasické americké reštaurácie

Diners majú v Amerike viac ako 150-ročnú históriu. Ide o malé prevádzky/reštaurácie, zväčša s nižšími cenami a neformálnou atmosférou, ktoré sa v mnohých prípadoch nachádzajú v blízkosti ciest/diaľnic. Väčšina z nich je zariadená v retro štýle. Vo svojom jedálnom lístku majú klasické americké jedlá, ktoré sú veľmi rýchle na prípravu – burgery, hot-dogy, hranolky, sendviče. Nechýba typická rozlievaná káva, mliečne kokteily či koláče v sklenenom stojane. Samozrejme veľkou súčasťou Dinerov je tzv. brunch (breakfast + lunch), v preklade raňajko – obed, o ktorom si viac povieme o pár riadkov nižšie.

  • Niektoré dinery majú okrem starých klasík v ponuke aj jedlá, ktoré sú v danej oblasti typické a populárne. Napríklad vo Philadelphii je to Cheesesteak, ktorý spomínam v tomto článku (stačí kliknúť sem).

Brunch – typický raňajko-obed

Pojem brunch vznikol v Anglicku v druhej polovici 19. storočia. V Amerike sa stal populárnym až o niekoľko desiatok rokov neskôr. Raňajko-obedy sú veľmi populárne najmä počas víkendov. V každom meste sa nachádza veľké množstvo reštaurácií, ktoré podávajú brunch cca od desiatej rána do druhej poobede. Pred tými najlepšími miestami sú ľudia ochotní stáť v rade aj dve hodiny. Mnohým tento zvyk však vyhovuje, pretože nemusia skoro ráno vstávať a môžu si dať niečo ťažšie, čo zasýti na polovicu dňa.

  • Najčastejšie kombinácie amerického raňajko-obedu sú: vajíčka (omeleta), slanina, zemiaky, klobásky, toasty, lievance, roztopené maslo, javorový sirup, ovocie, francúzsky toast, wafle.

Svetová kuchyňa

K americkej stravovacej kultúre patrí jednoznačne a bezpochyby svetová kuchyňa. Už som to v mojich článkoch párkrát spomínala – Amerika je medzinárodnou krajinou, ktorú obývajú prisťahovalci z celého sveta. Tento fakt sa okrem iného výrazne ukazuje v oblasti gastronómie. Týka sa to najmä väčších miest. Výhodou medzinárodných reštaurácii je, že jedlá väčšinou pripravujú prisťahovalci z danej krajiny, ktorí sú vo svojej kuchyni doslova doma. Môžete sa najesť v špičkových a luxusných reštauráciách, v ktorých varia svetoví kuchári s Michelinskými hviezdami, cez indické, japonské, francúzske, talianske, až po útulné a skromné prevádzky, v ktorých sa za pár dolárov najete ako králi. 🙂

  • V Amerike som si veľmi obľúbila medzinárodnú kuchyňu. Som milovníkom dobrého jedla a teším sa z gastronomických príležitostí, ktoré za veľkou mlákou máme. K mojim najobľúbenejším jedlám patrí vietnamské Pho a indická Tikka Masala.

Varenie a stravovanie sa doma

Kultúra varenia doma veeeeľmi záleží od konkrétnej americkej oblasti. Ako som už spomínala na začiatku tohto článku, v Amerike nie je tak celoplošne silne zakorenená kultúra varenia doma. Sú ľudia, ktorí sa stravujú najmä domácou stravou, avšak v mnohých domácnostiach sa vôbec nevarí.

Zlé jazyky hovoria, že mnoho či už mladých alebo starších žien nevie v Amerike variť. 🙂 Čo však jedia? Existuje viacero prevádzok, v ktorých sa dá zaplatiť pravidelná donáška jedla. Tieto služby využívajú väčšinou domácnosti, ktorých členovia sú dlho v práci a na varenie nemajú čas, alebo sa im jednoducho nechce variť. Samozrejme, na takéto pravidelné donášky sú potrebné finančné prostriedky a nemôže si ich dovoliť každý. Veľmi populárnou možnosťou sú jednorázové donášky jedla cez rôzne aplikácie.

  • Ak je varenie v niektorej americkej domácnosti pravidlom, mnohé z nich využívajú nekonečné možnosti polotovarov.

Typické teplé jedlá: mac & cheese (makaróny so syrom); mäso so zemiakmi, väčinou zemiaková kaša – mashed potatoes (populárne je najmä kuracie a hovädzie mäso – steaky); kuracie krídelka s Buffalo omáčkou; rebierka; krevety.

Typické raňajky: cereálie s mliekom; biscuits and gravy (písala som o nich vo FB skupine Za Veľkou Mlákou samostatný príspevok), praženica; slanina; francúzske toasty; lievance; bagels (písala som o nich vo FB skupine samostatný príspevok).

Typické jedlá do školy: sendvič s arašidovým maslom a džemom (peanut butter & jelly sandwich), ktorý je v USA tak populárny, že má aj svoj národný deň, môžete si o tom prečítať kliknutím sem; muffiny; sendviče so šunkou; hummus; wrapy (rolk z tortilly alebo placky); krekre; syr; oriešky; zelenina; ovocie.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Na budúci piatok (t.j. 28. augusta) pripravujem pokračovanie témy stravovanie v Amerike. Napíšem viac o potravinách, ktoré sú dostupné na americkom trhu a naopak, čo je iné, čo nám z potravín chýba a keďže ste sa viacerí pýtali na to, čo jeme a čo doma varíme, tak určite spomeniem aj to.

Ak máte otázky, dotazy alebo čokoľvek, prosím neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom FB stránky: Za Veľkou Mlákou, emailom: zavelkoumlakou@gmail.com alebo na Instagrame: tina_januvka.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma