Oregon – 19 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri okrúhlom 30. pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Z historickej Georgie sa dnes presúvame na opačný koniec USA. Vedeli ste, že Oregon má až 256 miest, ktoré sú opustené a považujú sa za miesta duchov? Sú spojené najmä s pohraničnou históriou a prílevom priekopníkov v 19. storočí.

Všetky predchádzajúce časti, ktoré sú súčasťou série, si môžete pozrieť kliknutím na priložený odkaz: Séria o amerických štátoch. Nájdete medzi nimi napríklad zaujímavosti o Texase, Californii či Aljaške.

Výnimočná príroda, pobrežie, hory, lesy, majáky, bobry, černice, vianočné stromčeky, Portland, Simpsonovci, Nike – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečný Oregon.

Nachádza sa na západnom pobreží USA. Zo západnej strany ho obklopuje Tichý oceán, z ostatných strán má amerických susedov: Washington, Idaho, Nevada a California. Je rozdelený na 36 krajov.

1. Má 4,12 miliónov obyvateľov, vďaka čomu sa v rámci USA nachádza na 27. mieste.

2. S rozlohou je na tom však oveľa lepšie. Disponuje územím veľkosti cca 254 810 km2, obsadzuje tak 9. miesto.

3. Oregon sa k Spojeným štátom pripojil 14. februára 1859. V tom čase mala únia už 32 členov.

4. Oficiálna prezývka ‚Beaver state‘, v preklade ‚bobrí štát / štát bobrov‘ odkazuje na ekonomickú dôležitosť bobrov v čase, keď vznikal tento štát. Práve obchod s kožušinami bol základom ekonomiky. Bobrov dnes bez problémov nájdeme vo všetkých vodných a pobrežných oblastiach.

5. Oficiálna vlajka je zaujímavá najmä tým, že má dve rozdielne strany. Na prednej strane sa nachádza zlatá štátna pečať spolu s rokom 1859, kedy sa Oregon stal 33. americkým štátom. Na pečati môžeme vidieť zobrazeného amerického orla, losa, hory, voz, snop, pluh, krompáč a Tichý oceán. V oceáne je vyobrazený blížiaci sa americký parník, ktorý symbolizuje koniec britskej nadvlády. Pečať obklopuje 33 hviezd. Na zadnej strane sa nachádza štátne zviera bobor v zlatej farbe.

6. Pôvod pomenovania Oregonu je nejasný. Podľa niektorých vedcov názov pozostáva z dvoch slov ogwa a peon, ktoré znamenajú rieka západu. Podľa iných zdrojov je však názov odvodený od francúzskeho slova ouragan, voľne preloženého ako hurikán alebo veterná smršť, vzhľadom k silným vetrom od rieky Columbia.

7. Po pobreží je rozmiestnených 11 majákov. Každý z nich má vlastný príbeh. Najvyšší s názvom Yaquina má 28 metrov. Považuje sa tiež za najpopulárnejší a funguje od roku 1873.

8. Pozdĺž východnej hranice sa rozprestiera Hells Canyon, ktorý je najhlbšou roklinou v štáte, vďaka čomu ponúka jedinečné scenérie.

9. Kráterové jazero (Crater Lake) je výnimočný prírodný úkaz, aj vďaka ktorému je Oregon veľmi zaujímavým štátom. Vzniklo ako sopečné jazero pred tisíckami rokov. Jeho malebné krištáľové vody sú známe turistom po celom svete. Má hĺbku neuveriteľných cca 590 metrov, takže patrí k najhlbším jazerám na svete. Jazero obklopuje jediný národný park v štáte.

10. Najvyšší vrch Mount Hood je druhým najčastejšie zdolávaným kopcom na svete s nadmorskou výškou nad 3 000 metrov. Podľa odhadov sa na jeho vrchol ročne dostane okolo 20 000 ľudí. Za najčastejšie zdolávaný kopec s nadmorskou výškou nad 3 000 metrov sa považuje Mount Fiji v Japonsku.

11. Štát bobrov je spolu s North Carolinou na prvých dvoch miestach v pestovaní vianočných stromčekov. Zaujímavosťou tiež je, že v pestovaní černíc je na prvej priečke v USA.

12. Ako som spomínala už v úvode, štátnym zvieraťom je bobor. V tejto oblasti žijú tiež čierne medvede, losy, vydry, netopiere, ropuchy, žaby, korytnačky či štrkáče.

13. Oregon bol prvým štátom, ktorý v roku 1973 dekriminalizoval marihuanu – zrušil trestné sankie za prechovávanie malého množtsva. Bol tiež prvým štátom, ktorý v roku 2014 legalizoval rekreačnú marihuanu.

14. Patrí k piatim štátom v USA, v ktorých neexistuje daň z predaja: Oregon, Aljaška, Delaware, Montana a New Hampshire.

15. V meste Eugene sa zrodila známa športová značka Nike. Práve v týchto končinách Bill Bowerman, bývalý olympionik a tréner, navrhol slávnu gumenú podrážku, na ktorej výrobu poslúžil wafľovač z kuchyne. Oproti ostatným na trhu bola výrazne ľahšia a odolnejšia.

16. Na univerzite v Portlande (Portland State University) navrhla v roku 1971 študentka menom Carolyn Davidson logo značky Nike, za ktoré dostala $35. Zakladateľom, ktorými sú Bill Bowerman a Phil Knight, sa však tento návrh nepáčil. Dnes ho však dokáže rozoznať takmer celý svet.

17. Aj keď miest s názvom Springfield existuje v USA veľmi veľa, práve to oregonské slúžilo ako inšpirácia na mesto v známom kreslenom seriáli Simpsonovci. Prezradil to v jednom z rozhovorov tvorca Matt Greoning, ktorý v tomto meste vyrastal.

18. Hlavné mesto Salem je tretím najväčším mestom (po Portlande a Eugene). Pred tisíckami rokov obývali túto oblasť pôvodní obyvatelia kmeňa Kalapuya. Zaujímavosťou tiež je, že mesto Salem má už tretiu hlavnú budovu štátneho úradu, pretože prvé dve zhoreli. Jedna v roku 1855, druhá v roku 1935. Salem sa vyznačuje dobrým jedlom, hudbou a festivalmi.

19. Najväčšie mesto Portland sa pýši veľkým počtom malých pivovarov. Dôležitým faktom tiež je, že je domovom aj 60 veľkých pivovarov z čoho vyplýva jediné – milovníci piva, toto mesto by ste mali navštíviť :). Portland sa tiež vyznačuje cyklistickou kultúrou – má najviac cyklistov na obyvateľa zo všetkých miest v USA.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku, teším sa na vás znova o týždeň pri ďalšom pokračovaní.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma