Situácia v Amerike po zabití Georga Floyda

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Zrejme ste už vďaka slovenským médiám zachytili, že za veľkou mlákou nie je všetko ok. V nasledujúcich riadkoch opíšem to, čo sa vlastne stalo a aké to má následky.

  • V pondelok 25. mája bol uskutočnený hovor na tiesňovú linku 911, že muž chce zaplatiť cigarety falošnou bankovou. Po príchode hliadky bola osoba menom George Floyd (46 rokov) zadržaná. Vďaka videám svedkov a záznamov z bezpečnostných kamier vieme, že policajti boli štyria. Jeden z nich držal Georga pri zemi a tlačil mu kolenom na krk. George kričal o pomoc. “I can’t breathe…Please the knee on my neck… My stomach hurts, my neck hurts, everything hurts…Don’t kill me.. Mama… “ (Nemôžem dýchať… Prosím to koleno na mojom krku… Bolí ma brucho, bolí ma krk, všetko ma bolí… Nezabíjajte ma… Mami…). Aj napriek týmto výkrikom policajt neprestal. Za celých 8 minút a 46 sekúnd nikto z ostatných policajtov nezasiahol, nikto nepomohol, až kým George poslednýkrát nevydýchol. 😢 
  • George Floyd sa stal obeťou neprimeranej policajnej brutality.
  • Video z tohto zásahu sa stalo na internete virálnym po celom svete. Hlavný policajt je za tento čin obvinený z vraždy tretieho stupňa (hrozí mu 25 rokov vo väzení). Ostatní traja policajti boli vyhodení z práce. No je toto dostatočný trest?*

*Update ku dňu 5. jún: hlavný policajt je obvinený z vraždy druhého stupňa (hrozí mu 50 rokov väzenia). Ostatní traja policajti sa taktiež postavia pred súd.

  • Táto udalosť sa stala v Minneapolise. Obyvatelia mesta začali v ďalších dňoch protestovať. Ich hnev sa však vystupňoval natoľko, že začali ničiť celé mesto. Pálili policajné autá, policajnú stanicu, rabovali obchody.
  • Priznám sa to, ako sa vedia ľudia zomknúť v Amerike na všelijaké pochody, oslavy, športy, ma fascinovalo odkedy som sem prišla. A nebolo tomu inak ani túto sobotu. Sedeli sme na balkóne a sledovali tichý a pokojný pochod za spravodlivosť pre Georga Floyda. To isté sa dialo v mestách po celej Amerike. Keďže bývame v centre mesta, nad hlavami lietali vrtuľníky, všade bolo veľa ľudí, tak som si vygooglila čo sa deje. Videla som transparenty so silnými odkazmi: “Komu budeš volať, keď budeš potrebovať pomoc, keď policajti sú vrahovia?” Mnohé z nich citovali Georgove slová “Nemôžem dýchať” a “Na životoch čiernochov záleží”.
  • Protest sa končil, mnoho ľudí už odišlo preč, no zrazu sme uvideli dym. Protestujúci začali páliť policajné autá aj u nás vo Philadelphii. Nonstop sme sledovali online správy. Hnev účastníkov sa vyústil do ničenia celého centra nášho mesta. Vrtuľníky, húkačky, dym, nahnevaní ľudia, rozbité a vykradnúte obchody – ako zo zlého filmu. Zrazu nám na mobil prišlo upozornenie, že polícia nariaďuje zákaz vychádzania každému obyvateľovi kvôli bezpečnosti.*

*Update ku dňu 5. jún: Zákaz vychádzania sme mali vo Philadelphii 5 dní po sebe.

  • Do mesta s vidinou robenia zlého a kradnutia prichádzali ľudia z okolitých miest. Vraj za tým stoja extremistické skupiny, ktorí zneužili momentálnu situáciu. Isté je, že slušní obyvatelia Philadelphie už dávno sedeli doma. Počas tohto dňa bolo zranených 13 policajtov. Jeden z nich sa snažil zabrániť unikajúcemu autu s nakradnutým tovarom. Šofér ho neváhal zraziť. Policajti zadržali za tri dni viac ako 400 účastníkov rabovačiek.
  • V nedeľu ráno začali zničené mesto čistiť dobrovoľníci- odstránili sa grafity, barikádovali sa výklady, uzavreli sa hlavné prístupové cesty, prestala chodiť MHD a vlaky. Nepokoje však pokračovali ďalej, no posunuli sa už mimo centra mesta. Rabovali sa ďalšie obchody, zraňovali sa ďalší policajti. Mesto požiadalo o pomoc armádu, ktorá sem dorazila dnes, v pondelok ráno v skorých ranných hodinách.
  • Vzomknutie a silné prežívanie Američanov sa dokázalo zmeniť na veľké nebezpečenstvo, ktoré sa posledné dni deje v takmer každom väčšom americkom meste. Na zlosť ľudí doplatili nevinní policajti, no najmä majitelia všetkých zničených obchodov a prevádzok.
  • Policajná brutalita spojená s rasizmom namiereným na černochov nie je v Amerike vôbec výnimočná. Začarovaný, nekonečný kruh. Veľmi ťažká téma. Odpoveď na otázku prečo je to tak, sa tiahne do ďalekej histórie, kedy práve černoši boli vďaka svojej rase výrazne obmedzovaní. Mnoho z nich žije dodnes v getách s vysokou kriminalitou, sú súčasťou rôznych nebezpečných skupín. Avšak, na druhej strane sú mnohí slušní ľudia, ktorí by nikdy nikomu neublížili, a to platí aj o policajtoch. Vlastne o všetkých ľuďoch na tejto zemi.
  • Tieto dni ma veľmi zasiahli. Smrť Georga Floyda sa zapíše do americkej histórie výrazným čiernym písmom. Brutalita je neodpustiteľná. Navyše byť svedkom toho, ako dokáže hnev ovplyvniť myslenie ľudí, je hrozné. Philadelphia, moja srdcovka je hore nohami, zničená a vykradnutá. Navyše stále tu je koronavírus, stále máme úplne všetko zatvorené, no teraz už duplom.
  • A prečo to tí nahnevaní ľudia vlastne robia? Vraj všetok tovar sa dá nahradiť, no ľudské životy nie. Vraj vďaka zlu sa veci začnú hýbať oveľa skôr, zastaví sa policajná brutalita a vďaka zlu sa skôr dosiahne spravodlivosť.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma