Washington – 19 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri štrnástom pokračovaní série o amerických štátoch. Z juhozápadného kráľovstva chilli papričiek sa dnes presúvame na západné pobrežie. Našou cieľovou destináciou bude štát, ktorý sa okrem iného vyznačuje pestovaním obrovského množstva jabĺk. Vedeli ste, že viac ako polovica Washingtonu je pokrytá lesmi?

V prechádzajúcich častiach sme sa venovali nasledujúcim americkým štátom: California, Aljaška, Colorado, Arizona, Nevada, Florida, Texas, Kansas, New York, Havaj, Minnesta, Severná Karolína a Nové Mexiko. Ak by ste si chceli prečítať akýkoľvek článok z tejto série, stačí, že kliknete na tento odkaz: Kompletná séria článkov o amerických štátoch.

Rozmanitá príroda, krásne lesy, ľadovce, pobrežie, jablká, kvalitné víno, veľké korporácie –Starbucks, Amazon, Microsoft, mesto Seattle, Olympia – aj tak by sa dal definovať štát Washington.

Nachádza sa v severozápadnej časti USA. Zo západnej časti je obklopený Tichým oceánom; na severe hraničí s Kanadou a jeho susedmi sú tiež aj Idaho a Oregon. Má 39 krajov.

1. Je to jediný americký štát, ktorý je pomenovaný podľa prezidenta. George Washington s prezývkou Otec amerického národa, bol v rokoch 1789 – 1797 prvým prezidentom Spojených štátov.

2. S počtom obyvateľov 7, 615 miliónov obsadzuje v americkom rebríčku 13. miesto.

3. Je 18. najväčším štátom v USA. Disponuje územím vo veľkosti 154 827 km2.

4. Washington sa pripojil k Spojeným štátom ako 42. v poradí. Stalo sa tak 11. novembra 1889.

5. Oficiálna prezývka Evergreen State odkazuje na skutočnosť, že viac ako polovica územia tohto štátu je pokrytá lesmi, ktoré sú posiate jedľami a borovicami.

6. S prezývkou má súvis aj oficiálna štátna vlajka, keďže jej hlavná farba je tmavo zelená. V strede sa nachádza štátna pečať s podobizňou Georgea Washingtona.

7. Vedeli ste, že sa nachádza na opačnej strane USA ako Washington D.C.? Priznám sa, pred presťahovaním sa za veľkú mláku som o tejto skutočnosti nemala ani potuchy.

8. Klíma a taktiež aj geografia je v tomto štáte plná kontrastov, s čím je spojená aj rozmanitá fauna a flóra. Okrem lesov, v ktorých sa nachádzajú viac ako tisícročné stromy, tu nájdeme aj veľa sopiek. Dokonca v národnom parku Mount Rainer sa vyskytujú ľadovce.

9. Poloostrov Olympic Peninsula je ideálnym miestom pre turistiku, člnkovanie, rybárčenie. Vyznačuje sa dažďovými pralesmi, jazerami či divokými riekami.

10. Keďže Washington obklopuje Tichý oceán, nemá núdzu ani o pekné pláže. Jedny z najkrajších nájdeme v malom očarujúcom pobrežnom meste Ocean Shores. Za zmienku však určite stojí aj piesková pláž La Push, ktorá je známa najmä vďaka skalným útvarom.

11. Evergreen State produkuje viac jabĺk ako akýkoľvek štát v USA. Taktiež je popredným pestovateľom čerešní, hrušiek a malín.

12. Okrem šťavnatého ovocia je veľkým producentom chmeľu a napríklad aj stavebného dreva. O tom, že drevo a lesné produkty tvoria významnú časť produkcie svedčí aj fakt, že v tomto sektore pracuje približne 42 000 zamestnancov.

13. Ak máte radi víno, Washington je pre vás ideálnym miestom. Je totiž druhým najväčším výrobcom zlatého moku v Spojených štátoch, ktorý sa radí k svetovej triede.

14. Štátnym zvieraťom je olympijský svišť. Nájdeme tu však aj netopiere, jelene, losy, čierne medvede, pumy. Vedeli ste, že vo washingtonských vodách žije jedna z najväčších populácii veľrýb na svete?

15. Milovníci masívnych stavieb si prídu na svoje pri návšteve veľkolepej priehrady Grand Coulee. Bola postavená v roku 1942 za účelom výroby elektriny a zavlažovania pôdy.

16. Má dlhú a bohatú hudobnú históriu. Je rodiskom zvučných mien ako Kurt Cobain, Chris Cornell, Jimi Hendrix.

17. Hlavné mesto Olympia je obľúbenou cestovateľskou zastávkou, centrom štátnej správy a kultúry.

18. Vo Washingtone sídlia mnohé korporácie. Napríklad v najväčšom meste Seattlesídlo spoločnosť Starbucks, ktorá otvorila svoju prvú prevádzku v roku 1971. Taktiež v týchto končinách nájdeme jeden z najstarších internetových obchodov Amazon. Z ďalších veľkých spoločností ešte spomeniem Microsoft, ktorý sídli v meste Redmond.

19. V roku 1910 v meste Spokane, štát Washington, vznikol sviatok Deň otcov, ktorý poznáme aj na Slovensku. Za týmto počinom stojí Sonora Smart Dodd, ktorú spolu s jej piatimi súrodencami vychovával jej otec, vojnový veterán. Ak vás zaujíma viac z histórie tohto sviatku, pripájam link na môj starší článok: Ako vznikol Deň otcov.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Verím, že ste sa rovnako ako ja dozvedeli o jedinečnom štáte Washington niečo nové. Teším sa na vás znova o týždeň, pri ďalšom pokračovaní série, v ktorom si posvietime na štát Michigan.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma