Veterans Day – Deň veteránov je sviatok, ktorý sa oslavuje vo viacerých krajinách po celom svete. Má fixný dátum – 11. november a vznikol v Spojených štátoch, kde sa patrične oslavuje.
Hlavné myšlienky sviatku: vzdávanie úcty všetkým, ktorí slúžili ako vojaci či už vo vojne alebo v mieri; vďaka všetkým žijúcim veteránom za ich obetu.
Z histórie Veterans Day
Za koniec Prvej svetovej vojny sa označuje dátum 11. november 1918, čas 11:00, kedy sa podpísalo prímerie. V roku 1938 sa z tohto dňa stal oficiálny sviatok s názvom Armistice Day (Deň prímeria), ktorý vzdával úctu veteránom Prvej svetovej vojny.
Avšak po Prvej svetovej vojne sa udiali ďalšie vojny, napr. Druhá svetová vojna, Kórejská Vojna, a tak sa Armistice Day premenoval 1. júna 1954 na Veterans Day (v UK sa tento sviatok volá dodnes Armistice Day). Stalo sa tak po naliehaní organizácie pre veteránov, ktorá tlačila na to, aby sa úcta vzdávala všetkým veteránom, ktorí sa zúčastnili akejkoľvek vojny.
V roku 1968 podpísal Kongres takzvaný Uniform Holiday Bill, podľa ktorého väčšina sviatkov, vrátane Dňa veteránov, bude oslavovaná v pondelky. Dôvod je jednoduchý: voľný pondelok predĺži víkend, rodiny budú viac cestovať a pomôže to ekonomike.
Táto zmena spôsobila mnoho zmätkov a nespokojnosti. Na základe tlaku verejnosti sa sviatok vrátil v roku 1978 na pôvodný dátum – 11. november.
Ako sa trávi tento deň v USA
V kostoloch sa pri tejto príležitosti konajú sväté omše.
Vlajky na mnohých miestach sú počas celého dňa na pol žrde.
O 11:00 doobeda sa držia dve minúty ticha – 11.11 o 11:00.
V mestách sa organizujú pochody a rôzne akcie, ktorých sa zúčastňujú aj veteráni.
Sú zatvorené všetky inštitúcie, ktoré vlastní štát – napríklad pošta, verejné knižnice. Zatvárajú sa niektoré školy, banky, obchody či múzeá.
Niektoré firmy a zamestnanci majú voľno, avšak nie je to pravidlom.
Tento sviatok majú aj ďalšie krajiny, ako napríklad Slovensko, Austrália, Kanada či Veľká Británia.
Symbol Dňa veteránov
Symbol tohto dňa je červený mak, ktorý po skončení Prvej svetovej vojny rástol na zničených poliach medzi prvými. Označuje sa za symbol podpory, znovuzrodenia a nového života pre tých, ktorí prežili vojnu s fyzickými a psychickými zraneniami.
Červený mak je symbolom aj Memorial Day, o ktorom som už písala osobitný článok, ktorý si môžete prečítať tu: Pamiatka padlým vojakom – štátny sviatok Memorial Day
Tina