Pesničky, ktoré sa počúvajú na Vianoce v Amerike

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

V poradí jedenáste okienko môjho adventného kalendára v sebe ukrýva vianočné pesničky a koledy, ktoré sa v tomto období počúvajú za veľkou mlákou. Každá z týchto pesničiek má veľmi veľa verzií, avšak originál je vždy len jeden. Poďme sa pozrieť, ktoré sú tie NAJ.

Kompletný adventný kalendár nájdete na Facebooku – skupina Za Veľkou Mlákou. Jedným z najobľúbenejších, doteraz otvorených okienok, bol zoznam vianočných filmov, ktoré sú populárne v Amerike, a ak ste ho náhodou nevideli, pripájam link: Filmy, ktoré sa pozerajú na Vianoce v Amerike.

Práve americké vianočné filmy sú tie, ktoré spopulárnili viaceré klasické pesničky.

Ako som už spomenula v úvode, každá z pesničiek zo zoznamu má veľa novších verzií, no s obľubou sa tu počúvajú najmä originály. Samozrejme záleží od preferencií jednotlivcov. Z interpretov, ktorí prespievali viacero vianočných pesničiek, je populárny napríklad Frank Sinatra.

K niektorým originálom Vám pripájam veľmi obľúbené verzie. Pod hlavným zoznamom nájdete ešte pár tipov na novšie, populárne vianočné pesničky.

  • V mnohých amerických vianočných pesničkách sa spomína mistletoe – imelo, o ktorom Vám v nasledujúcich dňoch napíšem viac.

12. Katherine Kennicott Davis – The Little Drummer Boy (1941)

Katherine bola americká učiteľka, skladateľka a klaviristka. V roku 1941 napísala populárnu vianočnú pieseň The Little Drummer Boy. V roku 1958 ju spopulárnil Harry Simeone Chorale. Jeho verziu si môžete vypočuť tu:

Ďalšou populárnou verziu je tá od Pentatonix – hudobná skupiny, ktorá nepoužíva hudobné nástroje. Minulý rok sme boli na ich vianočný koncert a bol to perfektný zážitok. Pripájam Vám ich verziu tejto krásnej pesničky + majú aj ďalšie skvelé verzie vianočných pesničiek, takže odporúčam.

11. Judy Garland – Have Yourself a Merry Little Christmas (1944)

Vianočná pohodová pieseň Have Yourself a Merry Little Christmas je z dielne dvojice Hugh Martin a Ralph Blane. V roku 1944 ju naspievala americká herečka a speváčka s ťažkým osudom Judy Gerland. Zomrela na predávkovanie.

Pripájam aj veľmi populárnu verziu, ktorú trošku poupravil a prespieval Frank Sinatra

10. Gene Autry – Here Comes Santa Claus (1947)

Gene Autry (celým menom Orvon Grover Autry) je v Spojených štátoch veľmi známou osobnosťou s prezývkou Singing Cowboy – spievajúci kovboj. Všestranná osobnosť – spevák, herec, skladateľ, hudobník, rodeo umelec, ktorý naspieval viacero známych vianočných hitov. V tomto rebríčku mu čestne patria až dve miesta.

Pesničku Here Comes Santa Claus napísal osobne po tom, čo videl ako do ich mesta zavítal Santa Claus a všetci skandovali Here Comes Santa Claus – Prichádza Santa Claus.

9. Gene Autry – Rudolf the Red-Nosed Reindeer (1949)

Rudolfa som spomínala už aj vo filmovom rebríčku. Pieseň bola inšpirovaná rozprávkou, ktorá vznikla na základe básne z roku 1939 (napísal ju Robert L. May) a všetky tri verzie (báseň, pieseň, film) majú totožné názvy.

8. Bobby Helms – Jingle Bell Rock (1957)

Pesničku napísala dvojica Joe Beal a Jim Boothie, no Bobbymu sa spočiatku vôbec nepáčila. Vraj sa ju rozhodol nahrať až vtedy, keď jej so svojím gitaristom dali prijateľnú podobu. Bobby Helms sa radí k špičke amerických country spevákov. Pesničku Jingle Bell Rock spopulárnilo mnoho amerických filmových klasík, medzi ktoré jednoznačne patrí Home Alone 2: Lost in New York – Sám doma 2: Stratený v New Yorku.

Pesnička sa objavila aj v populárnom americkom filme Mean Girls v nezabudnuteľnej scéne:

7. Brenda Lee – Rockin‘ Around the Christmas Tree (1958)

Keď počujem túto pesničku, hneď mi napadne ako je Kevin sám doma. Pesničku napísal v roku 1958 známy Johnny Marks, no spočiatku nezožala takmer žiadne úspechy. Všetko sa ale zmenilo v roku 1960, keď sláva Brendy Lee (vlastným menom Brenda Mae Tarpley) vystrelila takmer do nebies. Verili by ste, že pesničku Rockin‘ Around the Christmas Tree naspievala ako 13-ročné dievča?

Ako som už naznačila, pieseň sa objavila v legendárnom filme Sám doma 2:

6. Dean Martin – Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! (1959)

Pesnička z dielne Sammy Cahna a Jule Stynea uzrela svetlo sveta v roku 1945. Práve táto dvojica patrila v tých časoch k najlepších pisateľom pesničiek. Jej známu verziu naspieval v roku 1950 nesmrteľný Frank Sinatra a v roku 1959 americký spevák Dean Martin.

5. Nat King Cole – The Christmas Song (1960)

Pesnička sa objavila na vianočnom albume amerického speváka a jazzového klaviristu menom Nat King Cole v roku 1960. Mnohí ju volajú Chestnuts Roasting on an Open Fire – Pečené gaštany na otvorenom ohni. Stoja za ňou autori Robert Wells a Mel Tomé. Napísali v júli v roku 1946, počas horúcich letných dní. Vraj ani nebola písaná účelovo ako pesnička ale len ako text, ktorý príjemne schladí.

4. Andy Williams – It’s the Most Wonderful Time of the Year (1963)

Pesnička bola napísaná v roku 1963 dvojicou Edward Pola a George Wyle. V tom istom roku ju naspieval popový spevák Andy Williams na svoj vianočný album. Tento krásny nestarnúci hit je oslavou aktivít, ktoré sa spájajú s vianočným obdobím.

3. Burl Ives – Have a Holly Jolly Christmas (1965)

Burl Ives bol veľmi úspešný divadelný a filmový herec, navyše bol výborný folkový spevák. Pesničku Have a Holly Jolly Christmas napísal skladateľ Johnny Marks v roku 1962 (už som ho tu párkrát spomenula) a objavila sa v roku 1964 v televíznom vianočnom programe. Má veľmi veľa verzií, no za najpopulárnejšiu, ktorá je zároveň jednou z prvých, môžeme označiť práve túto.

2. Wham! – Last Christmas (1985)

Pesničku Last Christmas napísal v roku 1984 samotný George Michael vo svojej detskej izbe. Stalo sa tak, keď prišiel navštíviť svojich rodičov. Spoločne pozerali televíziu, keď George odišiel do izby a za hodinu napísal tento krásny vianočný hit. V skutočnosti je táto pieseň viac o láske ako o Vianociach ale to vôbec nevadí!

1. Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You (1994)

Verili by ste, že táto legendárna pesnička oslavuje tento rok už 16 rokov? Mariah pokorila vďaka tejto pesničke tri svetové guinnessové rekordy. Hovorí sa, že je úspešná vďaka jej jednoduchosti – bola napísaná za 15 minút.

Napíšte mi prosím na FB pod príspevok, aká je Vaša najobľúbenejšia vianočná pesnička.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma