Recept na rozprávkový Cheesecake s čerešňami

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Cheesecake je obľúbenou pochúťkou po celom svete. Keďže existuje mnoho jeho podvôb, rozhodla som sa sem pridať moju obľúbenú klasickú americkú verziu – recept na rozprávkový cheesecake s čerešňami. Tento recept mám veľmi rada, pretože, výsledok je chuťovo výborný, nie je tuhý a príprava je naozaj jednoduchá. Jediná jeho nevýhoda je, že sa nedá konzumovať hneď, pretože musí odstáť pár hodín v chladničke. 🙂

  • Prvé záznamy o cheesecaku vedú až do dávnych gréckych dôb. V roku 776 pred naším letopočtom, sa podával atlétom na olympijských hrách. Neskôr sa podával ako dezert na svadbách. Obsahoval najmä múku, med a syr.
  • Postupne prenikol do Ríma, kde sa servíroval pri špeciálnych príležitostiach. Za autora prvého rímskeho cheesecaku sa považuje politik Marcus Cato. Recept obsahoval už aj vajcia a rozdrobený syr.
  • Avšak dnešná podoba Cheesecaku vznikla až v 18. storočí v Európe, odkiaľ postupne prenikla do Ameriky.

Čo je americký Cheesecake

  • Američania pridali do cheesecaku veľmi dôležitú ingredienciu Cream Cheese (krémový syr). Je za tým príbeh miestneho farmára, ktorý ho vytvoril úplnou náhodou pri napodobňovaní francúzskeho syra. V roku 1872 vznikol známy Philadelphia Cream Cheese, ktorý sa začal vyrábať v New Yorku a stal sa neodmysliteľnou súčasťou amerického cheesecaku.
  • Dnes poznáme nespočetné množstvo variantov tejto pochúťky. No originál New Yorský Cheesecake sa nepodáva so žiadnym karamelom, ovocím ani so žiadnou inou prílohou.
  • 90% amerických cheesecakov nemá sušienkové steny po bokoch. Má len jeden sušienkový základ, a to na jeho spodku.

Recept na Cheesecake

Milý čitateľ, tento recept je na americký cheesecake s doslova originálnymi ingredienciami, bez sušienkových stien. Je chutný a jemný bez akejkoľvek polevy. Avšak viem, že mnohí majú radi k nemu ovocie, tak nižšie pridávam rýchly recept na čerešňovú „omáčku“. Čerešne sa samozrejme dajú nahradiť akýmkoľvek iným ovocím. Na plnku tohto koláča je Philadelphia cream cheese chuťovo najideálnejšou možnosťou. Je dostupný aj u nás na Slovensku, aj keď cenovo je trošku drahší, výsledná chuť koláča je neopísateľná a naozaj stojí zato. Tento recept nemám vyskúšaný so žiadnou inou náhradou. Všetky americké mierky som premenila na naše klasické. Recept je na tortovú formu s priemerom 23-24 cm.

Čo potrebujeme:

Koláč sa pečie vo vodnom kúpeli, na ktorý potrebujeme alobal, zovretú vodu a väčšiu nádobu, ktorá pôjde do rúry spolu s tortovou formou.

Ingrediencie na základ:

  • 150g maslových sušienok
  • 80g roztopeného masla

Ingrediencie na plnku:

  • 230g kryštálového cukru
  • 800g Philadelphia cream cheese izbovej teploty
  • 5 vajíčok izbovej teploty
  • 1/2 polievkovej lyžice vanilkového extraktu (môže byť jeden vanilkový lusk)
  • 1/4 polievkovej lyžice kyslej smotany

Postup na základ:

Maslové sušienky si pomelieme, alebo rozdrvíme valčekom na jemno. K rozdrveným sušienkam začneme postupne pridávať rozpustené maslo. Zmes premiešame, aby sušienky rovnomerne navhli. Do tortovej formy nasypeme všetku pripravenú zmes, z ktorej nevytvárame žiadne bočné steny. Hmotu poriadne popritláčame na spodok formy (môžeme rukami). Sušienkovú hmotu pečieme pri 175 stupňoch 8 minút. Po uplynutí času necháme náš základ voľne chladnúť na izbovú teplotu.

Postup na plnku:

Do misky dáme všetok cream cheese izbovej teploty a cukor. Zapneme robot na vyšších otáčkach a necháme miešať cca 5 minút, až kým nám nevznikne jemná hmota bez hrudiek. Znížime otáčky, a postupne pridávame vajíčka izbovej teploty, ideálne po jednom aby sa nám krásne spojili s hmotou. Otáčky znížime na najslabšie a pridáme kyslú smotanu a vanilkový extrakt. Necháme miešať kým sa všetko nespojí. Formu v ktorej máme vychladnutý sušienkový základ si obalíme aspoň dvoma vrstvami alobalu, presne tak, ako je na obrázku. Pozor aby nám potom nezasahoval do koláča.

Do obalenej formy nalejeme pripravenú plnku tak, aby nesiahala úplne po okraj, pretože pečením trošku narastie. Pripravený koláč vložíme do väčšej nádoby, do ktorej opatrne vylejeme zovretú vodu tak, aby siahala do výšky cca 3-4 cm. Vodný kúpeľ nám zabezpečí aby cheesecake nepopraskal.

Celé to vložíme do predhriatej rúry, pečieme na 225 stupňov 15 minút. Po 15 minútach znížime teplotu rúry na 110 stupňov bez toho, aby sme ju otvárali a pečieme ďalších 60-70 minút. Ak sa po dopečení stred koláča ešte trošku hýbe (ak ho zatrasieme, hýbe sa a pripomína želatínu), je to v poriadku. Koláč po vybratí z rúry totiž ešte necháme dôjsť vo vodnom kúpeli 45 minút. Potom ho z kúpeľa vyberieme a necháme úplne vychladnúť. Koláč prikryjeme potravinovou fóliou a uložíme do chladničky aspoň na 8 hodín (najlepšie na celú noc).

Tip:

  • Koláč by sme mali rezať teplým nožom. Vďaka tomu bude každý odrezaný kúsok vyzerať dokonalo.
  • Ak sa nám boky koláča trošku prichytia na steny formy, je dobré ich oddeliť teplým nožom.

Recept na čerešňovú omáčku

Táto domáca čerešňová omáčka je veľmi rýchla a lahodná. Skvelo sa hodí k palacinkám, cheesecaku, vanilkovej zmrzline, wafliam a podobne.

Ingrediencie:

  • 4 hrnčeky čerešní (mrazené/čerstvé)
  • 2 polievkové lyžice kryštálového cukru
  • 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy
  • 1 polievkovú lyžicu kukuričného škrobu
  • 80ml vody

Postup:

V hrnci si najprv zmiešame vodu, cukor, citrón a škrob. Hrniec dáme na stredný plameň a miešame, až kým nám hmota nezačne tuhnúť. Pridáme čerešne. Za stáleho miešania varíme, až kým nám to celé nezačne rovnomerne bublať a tuhnúť. Čerstvé čerešne cca 6-10 minút, mrazené 12-15 minút. Dáme dole z plameňa a necháme vychladnúť na izbovú teplotu. Potom ju uložíme v chladničke, ideálne v skle alebo v tupperware miske. Čím je hmota chladnejšia, tým je hustejšia, takže záleží od naších preferencii.

Tip:

Omáčku odporúčam podávať na už odrezaný kúsok cheesecaku, tesne pred konzumovaním.

Budem rada ak niektorí z mojich obľúbených receptov vyskúšate, a napíšete mi svoje dojmy. Ak máte chuť na výborný jablkový koláč, recept nájdete kliknutím sem.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma