Milí čitatelia, v predchádzajúcom článku som písala o leteckých zaujímavostiach a o rôznych nepredvídateľných situáciách, ktoré môžu nastať v súvislosti s lietaním. Ak ste ho ešte nečítali a chcete tak urobiť, stačí, ak kliknete sem. Ako tému tohto článku som zvolila letiská, keďže sú neodmysliteľnou súčasťou lietania. Letiská sú fascinujúce priestory s perfektnou logistikou, o ktorej zväčša my cestovatelia nemáme ani páru. Poďme si preto na tieto miesta posvietiť trošku bližšie.
Každý, kto už aspoň raz niekam cestoval lietadlom, tak určite absolvoval typický priebeh: check-in; osobná kontrola; prejdenie cez duty-free obchodíky; kúpenie si niečoho dobrého pod zub a čakanie na odlet. Čo sa však deje s kufrom, keď ho cestujúci odovzdá pri check-ine? Čo sa deje s lietadlom kým v ňom ešte nesedíme? Čo všetko je možné nájsť v letiskových priestoroch a spríjemniť si tak čakanie?
Batožina
To, koľko batožiny môže mať cestujúci, závisí od konkrétnej leteckej spoločnosti, ktorá je sprostredkovateľom letu. Ak ide o nízkonákladové letecké spoločnosti ako Ryanar, Wizz Air a podobne, cestujúci majú zväčša povolenú len príručnú batožinu. To znamená, že ju musia mať celý čas pri sebe. Väčšie letecké spoločnosti ponúkajú možnosť prepravy väčšej batožiny, ktorá automaticky ide do batožinového priestoru. V praxi to znamená, že cestujúci pri check-ine odovzdá kufor, ktorý mu najprv zvážia (povolená váha závisí od leteckej spoločnosti), dajú na neho štítok s potrebnými informáciami a časť zo štítka dajú cestujúcemu (v prípade straty kufra).
Batožinový systém je na každom letisku iný. Najväčší je na medzinárodnom letisku v Dubaji, ktorého realizácia stála 700 miliónov dolárov. Pre každý systém je veľmi dôležitý batožinový kód. Niektoré letiská ich skenujú ručne, iné automaticky, a na základe toho vedia všetky potrebné informácie.
Pre lepšiu predstavivosť čo sa deje s kufrom po odovzdaní, pripájam video: https://www.youtube.com/watch?v=1MBWZWyvMng
- Zo 4.3 bilióna batožiny, sa v roku 2018 stratilo viac ako 25 miliónov kusov, z ktorých až 93% si do 36 hodín našlo cestu späť k majiteľovi. Za najčastejšiu príčinu komplikácií (až 47%) sa považuje problematický prestup (ak let mešká a na presunutie batožiny je málo času) a zlé naskenovanie barového kódu (15%).
- Ak sa batožina nenájde do 21 dní, vyhlásia ju za stratenú. Každý rok sa k svojim majiteľom nevráti viac ako 1 700 000 kusov. Čo sa stane potom závisí od konkrétnej spoločnosti. Mnohé z nich kufre vyhodia; dajú na charitu; alebo organizujú aukcie, na ktorých sa dražia ešte neotvorené kufre.
Kontrola na letisku
Po odovzdaní batožiny nasleduje kontrola cestujúcich – TSA (Transportation Security Administration). Ide o kontrolu prítomnosti nepovolených predmetov, ktoré cestujúci nesmie mať pri sebe a nesmú byť ani v príručnej batožine. Pri každej kontrole pracovníci letiska hovoria čo všetko je zakázané, no ak má niekto problém s angličtinou, resp. nechce vyhadzovať veci na poslednú chvíľu, je lepšie si naštudovať vopred pravidlá konkrétneho letiska.
- Kontroly na letiskách po celom svete sa výrazne sprísnili mesiac po teroristickom útoku v USA 9/11. Pred útokmi neexistovala kontrola TSA; meno cestujúceho nemuselo byť totožné s menom na letenke; nebolo obmedzené množstvo tekutín; nemusela byť všetka batožina skenovaná; bol povolený vstup ľuďom, ktorí prišli počkať cestujúceho až k pristávacím bránam; nezamykali sa dvere k pilotom do kokpitu a podobne.
- V roku 2018 bolo na osobných kontrolách po celej USA zadržaných viac ako 4 000 zbraní.
Letiskové priestory
Po osobnej kontrole cestujúci prichádzajú do najpríjemnejších letiskových priestorov. Na obrovskej ploche sa rozprestierajú mnohé duty-free obchodíky najmä so sladkosťami, alkoholom a kozmetikou. Na väčších letiskách nechýbajú butiky svetoznámych mien ako Louis Vuitton, Tiffany & Co, pri ktorých zaplesá nejedno srdce nákupnej maniačky. No oplatí sa v nich niečo kupovať? Ťažko povedať. Všetko závisí od konkrétnej krajiny a konkrétneho letiska. Ak je produkt duty-free, znamená to, že je odbremenený od miestnych daní. Takže ak je v danej krajine vysoká daň napr. na alkohol, je veľká pravdepodobnosť, že sa ho oplatí kúpiť na letisku. Ak ťa zaujímajú ceny jednotlivých produktov na rôznych letiskách, odporúčam túto stránku, vďaka ktorej vieš zistiť, na ktorom letisku je daný produkt lacnejší atď.
- Zlé jazyky hovoria, že na niektorých letiskách oznamujú číslo brány zámerne až tesne pred odchodom, aby mali cestujúci čo najviac času na míňanie peňazí v obchodoch.
Avšak mnohé letiská myslia aj na tých, ktorí uprednostnia pokoj pred nakupovaním. Tieto miesta však nie sú až tak viditeľné, a preto odporúčam pozrieť mapu letiska vopred. Niektoré z nich majú k dispozícii tichú miestnosť (quiet room), ktorá je dizajnovaná na relaxovanie a pokoj od hluku, ktorému sa pri cestovaní dá vyhnúť len veľmi ťažko. Taktiež niektoré z nich majú miestnosť na modlenie (prayer room), v ktorej je dostatočný pokoj na modlitby.
- Pre milovníkov pohybu je na pár amerických letiskách miestnosť na jogu (yoga room).
- Milovníci fajčenia sa svojho zvyku nemusia vzdať ani počas cestovania, pretože sa nájdu letiská, ktoré majú vyhradenú fajčiarsku miestnosť (smoking room).
- Ak cestuje rodina s dieťaťom, tak je možné nájsť detskú miestnosť (kid’s play room), v ktorej sú hračky a priestor na hranie. Taktiež sú k dispozícii miestnosti pre rodičov s deťmi, kde ich môžu v pokoji nakŕmiť alebo prebaliť.
- Nezabúda sa ani na chlpatých miláčikov. Niektoré letiská majú totiž park pre psov (dog’s park) alebo aspoň priestor na venčenie.
V Amsterdame na letisku Schiphol si môžeš spríjemniť čakanie návštevou jedného z najlepších múzeí umenia na svete (Rijksmuseum).
Príprava lietadla na letisku
Zatiaľ čo cestujúci čakajú na odlet v priestoroch letiska, zamestnanci pripravujú lietadlo. Jednou z neodmysliteľných činností je tankovanie. Za jednu minútu sa do veľkého lietadla dokáže natankovať dvoma hadicami až 2 400 litrov paliva. Štandardné tankovanie lietadla trvá v priemere 15 až 20 minút. Z rafinérie sa dováža palivo do zásobárni, ktoré sa z bezpečnostných dôvodov nachádzajú mimo letísk. Zo zásobárni sa následne podzemnými rúrami alebo cisternami dopraví palivo priamo na letisko, kde sa tankuje do lietadla. Ceny za palivo závisia od trhu, no v posledných rokoch sa cena za jeden galón (cca 4 litre) pohybuje okolo $1.70 až $2.30. Pre predstavu- najväčšie lietadlo Airbus 380 má kapacitu nádrže 315 292 litrov.
Ak sa lietadlo pripravuje na let kratší ako tri hodiny, napĺňa sa rôznymi nápojmi, fľaštičkami alkoholu a menšími pochutinami, ktoré väčšina leteckých spoločností extra spoplatňuje.
Ak sa lietadlo pripravuje na let dlhší ako tri hodiny, napĺňajú ho jedlom, ktoré už je zarátané v cene letenky. Jedlo sa varí vopred, častokrát 10 hodín pred odletom. Avšak medzinárodné štandardy povoľujú zamrazené jedlo podávať do piatich dní. V lietadlách sa následne predpripravené jedlo zohrieva v rúrach suchým vzduchom.
- Nie je tajomstvom, že jedlo na palube vďaka rôznym faktorom ako je tlak a vlhkosť vzduchu, chutí o čosi horšie ako na zemi. Avšak cestujúcim sa odporúča nevyhladnúť počas letu, pretože hlad a nedostatok tekutín na palube môžu spôsobiť bolesť hlavy, nízky cukor v krvi, malátnosť, horší jet lag a podobne.
- Jedlo podávané v lietadlách je obrovský biznis. Spoločnosti dôkladne vyberajú každú jednu ingredienciu. Ako príklad uvediem americkú leteckú spoločnosť Delta, ktorá odobrala zo svojho ovocného šalátu (určeného pre prvú triedu na lety v rámci Ameriky) jeden kúsok jahody. Vďaka tomuto kroku spoločnosť ušetrila $250 000 za jeden rok.
Zaujímavosti o letiskách
- 1. Najvyťaženejšie komerčné letisko na svete sa nachádza v americkej Atlante (Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport (ATL)). Tento titul získava už 21 rokov, pretože ním denne prejde až okolo 300 000 cestujúcich, ktorí priletajú a odlietajú 2 700 lietadlami. Letisko zamestnáva viac ako 60 000 ľudí, čo z neho robí najväčšieho zamestnávateľa v štáte Georgia. Má tri dráhy, z ktorých môžu odlietať tri lietadlá v tom istom čase a dve pristávacie dráhy, na ktoré môžu pristávať dve lietadlá naraz.
- 2. Za najlepšie letisko je už posledných sedem rokov považované Changi International Airport v Singapure (podľa britskej hodnotiacej spoločnosti Skytrax). Na tomto letisku majú okrem iného kino, mnoho záhrad (napr. záhradu s 1 000 tropickými motýľmi, kaktusovú záhradu, záhradu s orchideami), nechýba ani herný areál s možnosťami hrať hry na Playstation alebo na Xboxe a najvyššia šmýkačka na svete.
- 3. Amerika je krajina s najväčším počtom letísk na svete. Za veľkou mlákou je v prevádzke až 13 513 letísk, z toho len 102 slúži pre medzinárodné lety.
- 4. Päť štátov nemá ani jedno letisko: Vatikán, Monako, San Maríno, Andora a Lichtenštajnsko. Dôvod je jednoduchý, nemajú na neho priestor.
- 5. Po celom svete existujú núdzové letiská. Napríklad ak letí lietadlo z Európy do USA (niekoľko hodín neletí nad pevninou ale nad Atlantickým oceánom) a nastane situácia, kedy lietadlo musí čo najrýchlejšie pristáť (zlý technický stav lietadla, veľmi zlé počasie v cieľovej destinácii, zdravotný stav pasažiera a pod.), slúži na to letisko, ktoré je k oceánu najbližšie – Bangor International Airport. Za posledných 10 rokov na tomto letisku núdzovo pristálo 2 000 lietadiel. Štatistiku zvyšujú najmä krízové dni, počas ktorých núdzovo pristane aj 20 lietadiel, pretože je veľmi zlé počasie napr. v cieľovej destinácii New York.
- 6. Jedno z najmenších letísk, ktoré má zároveň najkratšiu komerčnú pristávaciu plochu dlhú iba 400 m, sa nachádza na holandskom ostrove Saba v Karibiku (Juancho e Yrausquin Airport (SAB)).
- 7. Najchladnejšie mesto na svete Yakutsk, ktoré sa nachádza v ruskom Sibíri má taktiež medzinárodné letisko. Keďže teploty tam počas dňa dosahujú menej ako -40 stupňov Celzia, pracovníci letiska to majú ťažké nie len čo sa týka vlastných podmienok, ale aj podmienok pre lietadlá. Hneď po pristáti jedného z 35 lietadiel, ktoré prilietavajú každý deň, musia pracovníci urýchlene zabaliť ešte teplý podvozok do plachiet, aby udržiavali jeho teplotu. Taktiež musia zohrievať palivo, motor a turbíny teplým vzduchom. Všetky tieto opatrenia robia od pristátia lietadla až do posledných 10 minút pred opätovným odletom.
Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto článku. Téma lietanie a letiská je tak široká, že sa k nej určite ešte v budúcnosti vrátim s ďalšími zaujímavými informáciami. O týždeň som tu zase s novým článkom, ktorý bude o zvykoch a tradíciách týkajúcich sa Veľkej noci za veľkou mlákou. Slovenské zvyky už všetci veľmi dobre poznáme. Farbenie vajíčok, svätenie košíkov, oblievačka a veeeľa dobrého jedla. V Amerike sa však tento veľký sviatok oslavuje trošku inak. Napríklad deti s nadšením očakávajú príchod veľkonočného zajaca v noci z nedele na Veľkonočný pondelok. Čo je za tým, sa môžete dočítať kliknutím sem.
Tina