Narodeniny známej postavičky Mickey Mouse

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Dnes, 18. novembra, oslavuje známa kreslená postava z dielne pána Walta Disneyho – Mickey Mouse, svoje 92. narodeniny. Pri tejto príležitosti Vám prinášam pár zaujímavostí z jeho existencie.

Na úplnom začiatku tohto príbehu stál zajac menom Oswald the Lucky Rabbit (Oswald šťastný zajac). V tom čase bolo štúdio Disney Brothers súčasťou Universal Pictures. Zajac Oswald mal v rokoch 1927 – 1928 veľký úspech. Napriek tomu sa vedenie Universal Pictures rozhodlo vďaka nezhodám zobrať na zajaca všetky práva.

Walt Disney opustil spoločnosť Universal Pictures spolu s ďalšími animátormi. Všetci rozmýšľali dlhé noci nad tým, čím nahradia zajaca Oswalda. Postavičke skrátili uši a zajaca zmenili na myš, ktorej dali meno Mortimer. Walt bol inšpirovaný myšou, ktorú vlastnil ako domáce zviera, keď bol mladší. Existuje viacero verzií, prečo sa jeho meno nakoniec zmenilo. Vraj najpravdepodobnejšia je tá, podľa ktorej sa Mortimer nepáčil Waltovej žene Lillien. A tak vznikol Mickey Mouse (mouse = myš).

Walt Disney pri kreslení Mickey Mousa

O dátume narodenín tejto postavičky sa dlhšie špekulovalo. Nakoniec bol odobrený dátum 18. november 1928, pretože vtedy sa Mickey Mouse objavil na premiére v NYC, v krátkom animovanom filme s názvom Steamboat Willie (Parník Willie), ktorý sa postupne tešil obrovskej popularite. Išlo o jednu z prvých rozprávok so zvukovými efektmi.

Mickey Mouse v krátkom animovanom filme Parník Willie
  • Mickey Mouse sa objavil v dvoch ešte starších rozprávkach (Plane Crazy a The Gallopin‘ Gaucho), avšak tie neboli úspešné.

Film začal mať obrovský úspech, čo podčiarkol ešte aj skvelý marketing začali sa vyrábať predmety s potlačou Mickeyho a do dvoch rokov bol založený oficiálny fanklub Mickeyho Mousa.

V roku 1935 prešiel Mickey premenou vďaka animátorovi menom Fred Moore. Ten mu pridal napríklad zreničky, biele rukavice, skrátený nos, aby bol roztomilejší. Počas toho istého roku sa Mickey po prvýkrát objavil už aj vo farbnom prevedení (dovtedy bol čierno-biely).

Mickeyho popularita rástla. Tvorcovia mu vymýšľali nové šortky – napríklad futbalové, lovecké, krajčírske. Jeho spojenie s deťmi si vyžadovalo, aby bol vždy čestný a morálny.

7 rýchlych zaujímavostí o Mickey Mouse

  1. Stal sa prvou kreslenou postavičkou, ktorá získala hviezdu na známom chodníku slávy v Hollywoode, stalo sa tak 18. novembra 1978 (na jeho 50-té výročie/narodeniny).
Mickey a Minni Mouse pri chodníku slávy

2. Dlhé roky ho daboval jeho tvorca – Walt Disney.

3. Je prvou animovanou postavou, ktorá vedela rozprávať. Jeho prvé slová „Hot Dogs“ (párky v rožku), sa objavili v krátkom filme The Karnival Kit (rok 1929).

Mickey Mouse vo filme The Karnival Kit, kde rozprával po prvýkrát

4. Objavil sa vo viac ako 121 divadelných predstaveniach a vo viac ako 130 filmoch.

5. Podľa Walta Mickey manželku – Minnie Mouse, ktorá oslavuje narodeniny v rovnaký deň.

Mickey a Minnie Mouse

6. Má svoj oficiálny instagramový profil, kde má viac ako 2.9 miliónov sledovateľov.

7. V niektorých krajinách ho volajú inými menami, napríklad v Číne Mi Lao Shu, v Taliansku Topolino.

Ak si radi prečítate ďalšie zaujímavostí z rôznych oblastí, ako napríklad: film (Forrest Gump), seriál (Priatelia, Krok za krokom), známe osobnosti (Elvis Presley, Endy Warhol, Whitney Houston, Ernest Hemingway), pripájam link, kde ich nájdete: Zaujímavosti zo sveta za veľkou mlákou.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma