Jednotka intenzívnej starostlivosti o novorodencov v USA – naša skúsenosť

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri novom článku, v ktorom sa dozviete viac o našej skúsenosti s americkou nemocnicou, konkrétne s oddelením, ktoré sa označuje skratkou NICU (Neonatal intensive care unit), v preklade jednotka intenzívnej starostlivosti o novorodencov. Práve na tomto mieste strávil náš Leo prvých 12 dní svojho života.

Pred časom som napísala samostatný článok o našich skúsenostiach spojených s pôrodom v americkej nemocnici. Spomínam v ňom, aká bola starostlivosť, jedlo, izba a podobne. Ak ste tento článok nečítali, no chceli by ste, pripájam rýchly preklik: Skúsenosti, tehotenstvo, pôrod v americkej nemocnici.

Aby som sa veľa neopakovala, tak len spomeniem, že Leo musel prísť na svet v 36. týždni tehotenstva. Keďže sme o tom vedeli zopár dní vopred, aspoň sme stihli s lekármi všetko prekonzultovať, takže sme vedeli, čo nás približne čaká. Keďže 36. týždeň = začiatok 9. mesiaca, najpravdepodobnejšie scenáre napovedali, že Leo bude zdravotne v poriadku, maximálne bude musieť ostať v nemocnici zopár dní.

Prišiel deň D, náš malý poklad sa narodil pár minút pred treťou hodinou poobede. Zdanlivo vyzeralo všetko v poriadku, no po pár minútach začal zrýchlene dýchať, a tak ho previezli o pár poschodí nižšie, na jednotku intenzívnej starostlivosti o novorodencov.

Pennsylvania Hospital NICU

Pennsylvania Hospital, nemocnica, v ktorej prebiehal môj pôrod je známa aj práve vďaka výbornej starostlivosti a vybaveniu oddelenia NICU, ktoré je spojené s Children´s Hospital of Philadelphia, jednou z najlepších detských nemocníc v USA. V súčasnosti oddelenie disponuje 45 licencovanými lôžkami s personálom. Takáto úroveň a samotné oddelenie nie je samozrejmosťou v každej americkej nemocnici (nemyslím to povýšenecky, len uvádzam na pravú mieru, aby som nevzbudila dojem štandardu).

Jednotka je vybavená pre intenzívnu starostlivosť o predčasne narodené deti s extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou až po donosené deti s respiračným zlyhaním, sepsou, genetickými syndrómami a inými novorodeneckými stavmi. Okrem neonatológov, respiračných terapeutov, sú k dispozícii pediatrickí chirurgickí špecialisti. S rodinami pracujú sociálni pracovníci, laktačné poradkyne či špecialisti na reč, vývoj, výživu.

Mobilné aplikácie pre rodičov

Hneď v prvý deň Leovho pobytu sme dostali letáčiky s informáciami o dvoch veľmi užitočných mobilných aplikáciách, ktoré nám výrazne uľahčili náročné dni. Prvá aplikácia sa týka mlieka a Leoveho pobytu. Na oddelení pre novorodičky sú automaticky k dispozícii odsávačky mlieka so všetkým potrebným príslušenstvom, napríklad nadstavce, fľaše, skúmavky rôznych veľkostí a tiež aj nálepky s čiarovými kódmi na označenie mlieka. Aplikácia funguje tak, že do telefónu sa naskenuje čiarový kód, ku ktorému sa manuálne nahodí množstvo mlieka, čas a dátum odsávania. Následne sa čiarový kód nalepí na fľašu s mliekom a do pár dní odnesie na NICU. Na oddelení všetko mlieko skenujú sestričky do svojich telefónov, takže aj ja aj oni sme pekne videli v aplikácii, koľko mlieka je k dispozícii, ktoré treba použiť ako prvé, ako dlho ktoré môže ostať v chladničke atď.

V aplikácii existuje dokonca aj chat, do ktorého nám sestričky posielali aktuálne Leove fotky s veľmi milými komentármi. Ani si neviete predstaviť, akú sme mali radosť, keď pípol telefón s upozornením, že je k dispozícii nová fotka.

Druhá mobilná aplikácia slúži na LIVE prenos. Každý rodič má právo zažiadať si o priamy prenos so záberom na svoje bábätko, vďaka čomu sa na neho môže pozrieť kedykoľvek počas dňa. Bábätko má nad sebou malý monitor/kameru, ktorú sestričky vypínajú len v prípade, ak podávajú lieky, vymieňajú plienku a podobne. Túto možnosť sme uvítali, avšak musela som si dávať veľký pozor, aby som tomu venovala zdravé množstvo času. Väčšinu chvíľ som sa tešila, že ho vidím a je v poriadku, no mala som chvíle, kedy mi tiekli slzy, že je tam sám, bezo mňa a neviem mu nijako pomôcť. Myslím, že tento pocit pochopí každá mama.

Starostlivosť, prístup lekárov a sestričiek

Lea sme mohli navštevovať kedykoľvek, 24/7 a mohli sme sa zdržať koľko sme chceli, takže v tomto smere neexistujú na oddelení žiadne obmedzenia. Sestričky nám po každom príchode priniesli k jeho inkubátoru (neskôr postieľke) kreslá, v ktorých sme počas dvanástich dní strávili hodiny. Taktiež nás každý deň informovali o novinkách, ktoré sa týkali Leoveho zdravotného stavu. Ochotne nám odpovedali na všetky otázky, správali sa veľmi empaticky, povzbudzovali nás a dodávali nádej, že Leo bude čochvíľa doma. Okrem sestričiek nás o posunoch a aktuálnom stave každý druhý deň informovali lekári prostredníctvom telefonátov. Samozrejme, ak by sme chceli komunikovať s lekárom osobne, bolo by to možné po individuálnej dohode.

Leo bol prvých 8 dní v inkubátore, pri každej návšteve nám ho sestričky vybrali a mohli sme si ho priložiť skin-to-skin (priamo na pokožku tela). Napredoval veľmi rýchlo, čo nás všetkých príjemne prekvapilo. Pôvodné odhady boli, že náš malý Dumbo možno v nemocnici pobudne jeden mesiac, no po prvom týždni prišli vynikajúce správy – Leo nepotrebuje viac kyslíkovú masku, všetky výsledky sú dobré, takže sa presúva do postieľky. Sestričky nás postupne učili, ako ho máme držať, kŕmiť a prebaľovať. Navrhli nám, nech vezmeme domov Leovu deku, aby si na jeho vôňu mohla zvyknúť naša labradorka Nala. Bol to skvelý nápad.

Píšem to úprimne a zo srdca, naozaj som mala pocit, že všetky sestričky, ktoré sme stretli nie len na tomto oddelení, ale aj v celej nemocnici, boli ako anjeli z neba. Keď sme si Lea brali domov, mala som slzy na krajíčku, cítila som neopísateľnú vďačnosť zato, ako sa nám o neho postarali. Aj vďaka správaniu celého personálu nemocnice sme boli pokojnejší a zaspávali sme s vedomím, že Leo je v tých najlepších rukách.

Zaujímavé povinnosti, týkajúce sa prepustenia z nemocnice

  • Video – Shaken Baby Syndrome

Na to, aby nás pustili domov, sme si museli pozrieť video o tzv. Shaken Baby Syndrome (syndróm otraseného dieťaťa). Ak ste o tom ešte nepočuli, určite si o tom prečítajte viac, pretože silné zatrasenie dieťaťom môže spôsobiť trvalé postihnutie, v mnohých prípadoch až smrť. V USA existuje zákon, vďaka ktorému musia o tomto syndróme nemocnice informovať rodičov, takže sme oficiálne podpisovali papiere, že sme si vedomí všetkých možných následkov. Ak niekto zatrasie dieťaťom, následkom čoho mu spôsobí zdravotné problémy, neminie ho pobyt vo väzení.

  • Brožúrky – ABC Sleep

Počuli ste už o troch ABC pravidlách spánku? Jednotlivé písmenká znamenajú slová: Alone, Back, Crib, a teda, že dieťa musí spať v postieľke, na chrbte a samo, bez akýchkoľvek hračiek, mantinelov a podobne. Dokonca existuje zákon, ktorý zakazuje predaj mantinelov určených do postieľok, v ktorých spia malé deti. Letáčiky, obrázky, brožúrky, boli v nemocnici na každom kroku.

  • Car seat test

Pravdepodobne ste už počuli o tom, že z pôrodnice si musia rodičia odniesť dieťa v autosedačke. Platí to aj v USA. No na to, aby sme si Lea mohli odniesť bezpečne z NICU, musel prejsť autosedačkovým testom. Do nemocnice sme pár dní pred jeho prepustením priniesli našu autosedačku, v ktorej musel vydržať 90 minút bez toho, aby sa nezačal dusiť, alebo aby nezačal mať akékoľvek zdravotné problémy.

Po naložení dieťatka do autosedačky vychádza von s novorodičmi vždy aspoň jedna zdravotná sestra, ktorá sa okrem iného uisťuje, či je autosedačka v aute dobre pripevnená. (viaceré mamičky mi na instagrame písali, že toto by sa mohlo zaviesť aj u nás na Slovensku, pretože niektoré bábätka sú veľmi malé a mali problém ich správne uložiť).

  • Termín prvej kontroly u pediatra

Pediatrickú ordináciu sme si vybrali najmä na základe odporúčaní, no o tom, ako to tam chodí, vám určite napíšem viac nabudúce. Každopádne pri odchode z nemocnice sme museli mať stanovený termín prvého vyšetrenia. Zavolali sme na recepciu a dostali sme termín návštevy hneď na druhý deň od prepustenia.

  • Absolvovanie poučenia sestričkou

So sestričkou sme si prešli všetky dôležité informácie, ako napríklad: v akých prípadoch by sme mali kontaktovať lekára, akú má mať Leo správnu teplotu, ako sa má kúpať, ako ho zabávať a podporovať jeho vývoj. Taktiež sme dostali presné inštrukcie, v akých pomeroch máme k môjmu mlieku primiešavať kalórie, ktoré Leo potreboval ako predčasniatko.

Čo sme si odniesli domov z nemocnice

Okrem nášho najväčšieho pokladu sme z nemocnice dostali detské knihy, pampersky, čistiace utierky, cumlíky, krémy na zadok, fľaše na odsaté mlieko, zavinovačku, podbradník, hubky na umývanie tela a celé balenie mliečnej výživy. Priznám sa, vôbec som to nečakala, bolo to čerešnička na torte. Z dlhodobého hľadiska mal Leo vytvorený pravidelný režim ohľadom stravy a spánku, čo nám tiež veľmi pomohlo a doteraz výrazne uľahčuje bytie.

Do cca dvoch mesiacov nám prišlo vyúčtovanie. Leov celkový pobyt v nemocnici nás s naším poistením stál $2 100.

Ako som už párkrát sľúbila, v samostatnom článku, ktorý plánujem napísať čoskoro, sa povenujem pôrodu bez poistenia a všetkému, čo súvisí s touto témou. Ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Celému teamu z Pennsylvania Hospital budeme do konca života vďační za celkový dojem z pôrodu a za starostlivosť o nás dvoch.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma