Svet unikátnych stavieb – mrakodrapov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku, ktorého hlavnou témou sú mrakodrapy. V posledných desaťročiach môžeme tieto unikátne stavby nájsť už takmer po celom svete, avšak za veľkou mlákou ich stavali už pred viac ako sto rokmi.

  • Mesto s najvyšším počtom mrakodrapov je Hong Kong, v ktorom sa ich nachádza až 303. New York City je na druhom mieste s počtom 237. (Pozor na niektoré štatistiky, ktoré za mrakodrapy považujú aj výškové budovy.)
Skyline mesta Hong Kong, ktoré má najviac mrakodrapov na svete

Mrakodrap (skyscraper) sa definuje ako budova, ktorej výška presahuje 150 metrov a má minimálne 40 poschodí. Mnohé z nich slúžia ako kancelárske a obytné priestory (apartmány, hotely). Avšak nebolo to tak vždy, pretože cca medzi rokmi 1880 až 1945, sa za mrakodrapy považovali aj budovy, ktoré mali 10 a viac poschodí a ktoré boli výhradne komerčné (nebývalo sa v nich). Hlavným dôvodom vzniku týchto stavieb bola úspora na drahých pozemkoch.

  • Najvyšší mrakodrap na svete sa nachádza v Dubaji (Spojené arabské emiráty) s názvom Burj Khalifa. Je vysoký 829.9 m (2 717 feetov), má 163 poschodí a jeho výstavba trvala presne 2 185 dní. Bol otvorený v januári 2010 a za jeho dizajnom stoja architekti z americkej firmy SOM.
Skyline mesta Dubaj a najvyšší mrakodrap na svete – Burj Khalifa

Prvý mrakodrap na svete so železnou konštrukciou

Mrakodrap s názvom Home Insurance Building, bol navrhnutý už v roku 1884 (za návrhom stál inžinier William LeBaron Jenney). Dokončený bol o rok neskôr, v roku 1885 v americkom meste Chicago, štát Illinois. Táto budova bola vysoká 42 metrov (138 feetov) a tvorilo ju 10 poschodí. O 6 rokov neskôr pridali ďalšie dve poschodia. Konštrukcia tejto budovy sa považuje za revolučnú, pretože ako prvá vyššia budova na svete ju mala zo železa. Dnes by sme už tento kúsok histórie hľadali v Chicagu márne, pretože ho kvôli novej stavbe zrovnali so zemou v roku 1931.

Home Insurance Building v Chicagu, prvý mrakodrap na svete so železnou konštrukciou

Rekordman Empire State Building

  • Empire State Building, ktorý sa nachádza v New York City, bol až 41 rokov najvyššou budovou na svete. Je považovaný za najikonickejší americký mrakodrap.

Empire State Building je prvou budovou na svete, ktorá má viac ako 100 poschodí, konkrétne 102. Empire bol postavený v rekordnom čase. Na jeho výstavbe sa každý deň podieľalo okolo 3 600 pracovníkov, ktorí ju v rokoch 1930-1931 dokázali postaviť za 410 dní. Je vysoká 443.2 metrov (1 454 feetov) vrátane antény. Pôvodným zámerom postaviť tak vysokú budovu bolo, že jeho najvyššia veža mala slúžiť ako zastávka pre vzducholode, avšak tento plán sa nikdy nestal skutočnosťou. Tento mrakodrap bol najvyšší na svete do roku 1972, kedy ho svojou výškou predbehli Dvojičky – World Trade Center.

Empire State Building počas výstavby
Bob Fitzpatrick, jeden z robotníkov na Empire State Building

Mrakodrap so smutným príbehom

Ak by sa totiž nestala katastrofa, tento mrakodrap by nikdy neexistoval. Reč je o najvyššom americkom mrakodrape One World Trade Center, ktorý sa nachádza hneď vedľa miesta, kde stáli smutne známe dvojičky 1 World Trade Center a 2 World Trade Center, ktoré sa 11. septembra (v Amerike známy ako 9/11) stali obeťami teroristického útoku. O tomto mieste a jeho zaujímavostiach som už písala v predchádzajúcom článku, ak si ho ešte nečítal a chceš tak urobiť, stačí kliknúť sem.

  • Ak ťa zaujíma 25 najvyšších mrakodrapov v Amerike, môžeš si ich pozrieť kliknutím sem.
  • Ak ťa zaujíma ako prebiehala výstavba tohto mrakodrapu, pripájam kratké video, klikni sem.

One World Trade Center bol otvorený v roku 2014. Jeho výstavba trvala 3 112 dní. Je vysoký 541.3 metrov, 1 776 feetov (rok 1776 je dôležitý v americkej histórii, pretože sa vtedy vo Philadelphii podpísala deklarácia nezávislosti USA). Má 94 poschodí a k jeho ďalším symbolickým číslam patrí vyhliadková časť, ktorá začína vo výške 1 362 feetov (415.1 m) a končí vo výške 1 368 feetov (417m), čo sú pôvodné výšky padlých dvojičiek.

  • Po poučení sa z technických chýb, ktorými disponovali predchádzajúce budovy, nový mrakodrap navrhli a postavili vraj ako najbezpečnejšiu výškovú budovu na svete. Napríklad pri výstavbe bol použitý betón, ktorý zvládne sedem násobne vyšší tlak než ten klasický.
One Word Trade Center hneď vedľa dvoch pamätníkov vybudovaných na miestach, kde stáli Dvojičky

Výťahy, neodmysliteľná súčasť mrakodrapov

Za prvým bezpečným výťahom pre pasažierov stojí americký priemyselník Elisha Otis. Jeho vynález sa považuje za revolučný, pretože vynašiel zariadenie, ktoré zabezpečuje aby výťah nespadol, keď sa náhodou utrhne lano. Prvý takýto výťah bol nainštalovaný 23.03.1857 v obchode s názvom E.V. Haughwout & Co v New York City. Dokázal prejsť 12 metrov za jednu minútu.

  • Rýchlosť terajších moderných výťahov v mrakodrapoch a výškových budovách, je viac ako 600 metrov za jednu minútu.

Ako však výťahy v tak vysokých budovách fungujú? Koľko výťahov majú? Ukážme si to na príklade z Empire State Building, ktorý má 73 výťahov rozdelených na turistické, zamestnanecké a služobné. Ak si predstavíme také množstvo výťahov vedľa seba, zabrali by veľké množstvo priestoru, a preto sú výťahy riešené úplne inak. Každý z výťahov obsluhuje len určitý počet poschodí. Pozrime sa na fotku nižšie.

Výťah na tejto fotke môže zastaviť na druhom poschodí a potom až medzi poschodiami 68 – 80. Ak však chcem ísť napríklad na 28 poschodie, musím nastúpiť do iného výťahu. Ak chcem ísť na poschodie, ktoré je vyššie ako 80, vyveziem sa týmto výťahom na 80 poschodie, na ktorom nastúpim do ďalšieho výťahu, ktorý ide vyššie. Pre lepšiu predstavu pripájam video, klik sem.

  • Každý mrakodrap má svoj vlastný systém, ktorý v priemere tvorí viac ako 50 výťahov.

Prečo sa v mrakodrapoch svieti aj v noci

Ak sa pozrieme na nočný skyline akéhokoľvek mesta sveta, za každým zobrazuje mrakodrapy, v ktorých sa svieti. Otázka je: prečo? Pracujú v nich ľudia aj v noci? Alebo posledný odchádzajúci zabudol zhasnúť?

Na tieto otázky existuje viacero správnych odpovedí. Mrakodrapy a výškové budovy podliehajú špeciálnym bezpečnostným predpisom, vďaka ktorým okrem iného musia byť priestory osvetlené, pretože ak by nastala evakuácia v noci a niekto by sa v nich v tom momente nachádzal, musí vidieť cestu von. Tieto svetlá musia byť taktiež zálohované inou batériou, ak by došlo k výpadku. Niektoré budovy majú senzory pohybu za účelom šetrenia energie. To znamená, že ak sa niekto hýbe, svetlo sa zasvieti. Osoby, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou vo vnútri nachádzajú, sú: zamestnanci, ktorí pracujú vo večerných hodinách; pracovníci upratovacích služieb alebo údržbári. Pár svetiel musí byť zasvietených aj kvôli bezpečnostným kamerám v prípade, ak by sa niečo stalo. Ďalším dôvodom je, že v mnohých výškových budovách a mrakodrapoch sú časti s obytnými priestormi a hotelmi. K dôvodom sa v neposlednom rade pridáva aj ten, že musia byť dostatočne vysvietené kvôli premávke vo vzduchu.

  • Mnohé budovy majú otvorené priestory, takže ak sa nachádza čo i len jeden človek na poschodí, tak aj tak svieti celé.
new york, city, skyline
New York City počas noci

Mrakodrapy vysvietené farebnými svetielkami

V niektorých mestách je veľmi populárny fenomén vonkajšieho farebného vysvecovania budov. Ak budeš v New Yorku a už spomínaný najznámejší Empire State Building svieti inou farbou ako klasickou žltou, určite je za tým hlbší zmysel. Tu si môžeš pozrieť kalendár svietenia spolu s fotkami a vysvetlením jednotlivých farieb, klikni sem. V týchto dňoch Empire svieti na červeno, na znak úcty obyvateľom New York City, ktorí bojujú s koronavírusom.

Empire State Building počas Vianoc

Napríklad v našej Philadelphii nesvieti rovnakou farbou len pár budov, ale väčšina. Ako to funguje? Každá vyššia budova má svojho hlavného manažéra, ktorý je súčasťou Asociácie vlastníkov a manažérov budov vo Philadelphii (okolo 300 členov), ktorí sa medzi sebou dohadujú na farbách. Samozrejme, stáva sa, že každá budova svieti inak, no mnohokrát sa spojí väčšina z nich. Možnosť zažiadať o konkrétnu farbu má ktokoľvek. Väčšinou ide o rôzne organizácie, kampane, sviatky a športové tímy. Napríklad:

  • Zelená – ak majú v ten deň zápas domáci Eagles (americký futbal); – Deň sv. Patrika, Ružová – na podporu boja a prevencie rakoviny pŕs, Červená – Valentín; – úcta požiarnikom, ktorí zahynuli pri požiari v meste, Modrá – úcta všetkým zdravotníkom; -prevencia rakoviny prostaty, Oranžová – Vďakyvzdanie, Fialová – úcta zosnulému Kobemu Bryantovi, ktorí sa narodil vo Philly, Kombinácie – biela, červená, modrá – Deň nezávislosti USA a Deň prezidentov; – červená, zelená a biela – Vianoce, a tak ďalej.
Zelená Philadelphia po výhre domáceho futbalového tímu Eagles – Super Bowl 2018

Ak vás tieto unikátne stavby zaujímajú rovnako ako mňa, odporúčam vám prečítať si slovenský článok, ktorý nájdete kliknutím na tento odkaz: Najzaujímavejšie mrakodrapy z celého sveta.

Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Mrakodrapy sú široká téma, ku ktorej sa onedlho určite vrátim s informáciami o tom, ako sa na tak vysokých budovách čistia okná; koľko majú stavebníci vo výškach za veľkou mlákou plat a ako požiar jedného mrakodrapu vo Philadelphii zmenil povinné protipožiarne opatrenia v celej krajine. V nasledujúcom článku sa dočítate mnoho zaujímavosti o značkách, ktoré vznikli v USA a rozšírili sa do celého sveta. Ktorá z nich Vám napadne ako prvá? 🙂 Článok o značkách nájdete kliknutím na tento odkaz: Americké značky, ktoré ovplyvňujú svetový trh už viac ako 100 rokov.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma