Vzdelávací systém v USA – stredné a vysoké školy

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri druhej časti série o vzdelávacom systéme v USA. V tomto článku sa budeme venovať najmä stredným a vysokým školám. Čo myslíte, koľko percent absolventov strednej školy pokračuje vo vzdelávaní na univerzite?

Ak ste náhodou nečítali prvý článok, ktorý je o základnom rozdelení škôl, školskej dochádzke, škôlke a základnej škole, nájdete ho kliknutím na tento odkaz: Vzdelávací systém v USA.

V predchádzajúcom článku sme skončili pri základnej škole (elementary school), na ktorej je možné absolvovať: škôlku a prvý až piaty ročník. Aby ste nemuseli hľadať v staršom článku členenie škôl, pridávam ho ešte raz.

Middle school – stredná škola nižší stupeň

Po absolvovaní základnej školy žiaci pokračujú v štúdiu na nižší stupeň strednej školy (middle school). Existujú však aj školy, ktoré sa označujú pojmom Junior High. V tabuľke si môžete všimnúť hrubšiu čiaru pod siedmym ročníkom. Je tam preto, lebo Junior High končí už po siedmom ročníku a následne študenti pokračujú v štúdiu na Senior High, ktorá je od ôsmeho do dvanásteho ročníka.

Junior/Senior High však necháme tak, nech to nie je zbytočne komplikované a navyše, nie je medzi týmito deleniami veľký rozdiel.

Middle school sa v mnohých prípadoch nachádza v jednom areáli so základnou školou. Nižší stupeň strednej školy znamená, že žiaci navštevujú šiesty až ôsmy ročník. Na vyučovanie sa presúvajú medzi jednotlivými triedami. Hlavný rozdiel v porovnaní so slovenským systémom je, že okrem povinných predmetov si žiaci vyberajú z ponuky voliteľných kurzov. Medzi povinné predmety patria: anglický jazyk, matematika, veda a história. To, aké voliteľné kurzy škola ponúka a koľko z nich musí žiak absolvovať, je veľmi individuálne. Dokonca niektoré školy majú možnosť rotovať medzi jednotlivými kurzmi. Žiaci tak majú možnosť zistiť, čo ich baví. Kurzy, ktoré sú zväčša na výber: cudzí jazyk (napr. španielčina, francúzština), umenie, školská kapela, počítače, varenie, telesná výchova atď.

Na štátnych stredných školách nižšieho stupňa, sa za štúdium neplatí, avšak tak ako pri všetkých školách, môžu sa vyskytnúť poplatky za učebnice, uniformy, atď.

Súkromné stredné školy nižšieho stupňa sú spoplatnené. Ceny sa pohybujú od $5 000 do $35 000 / od 4 166€ do 29 159€ za jeden školský rok. Väčšina škôl má k dispozícii súrodenecké zľavy, ktoré znižujú poplatky v prípade, že tú istú školu navštevuje viac súrodencov.

High school – stredná škola vyšší stupeň

Po ukončení middle school žiaci pokračujú v štúdiu na strednej škole s vyšším stupňom, tzv. high school. Pre túto školu je charakteristické označovanie jednotlivých ročníkov ako freshman (9-ty ročník), sophomore (10-ty ročník), junior (11-ty ročník) a senior (12-ty ročník). Funguje na podobnom princípe ako middle school, takže študenti majú povinné predmety, ku ktorým si pridávajú ďalšie podľa výberu.

Prostredie High school môžete vidieť pomerne často v amerických filmoch. Športovci, roztlieskavačky, školská kapela, športové zápasy, populárni a menej populárni študenti, školský ples s kráľom a kráľovnou večera. Všetko z toho je viac menej pravda. Pripájam starší článok, ktorý som písala o zaujímavých udalostiach počas štúdia na amerických školách. Dočítate sa o tanci otca s dcérou, homecoming, prom a graduation: Významné udalosti z amerického študentského života.

Štúdium na štátnej strednej škole vyššieho stupňa nie je spoplatnené. Cena za rok štúdia na súkromnej strednej škole vyššieho stupňa je v priemere $16 252 / 13 540€.

  • Počas štúdia na strednej škole pracuje cca 30% študentov.

Čo je potrebné pre úspešné ukončenie high school?

To, aké testy sú potrebné pre úspešné ukončenie strednej školy, závisí od konkrétneho štátu. Napríklad študenti v Pennsylvanii musia absolvovať Keystone skúšky z matematiky, literatúry a biológie.

Počas štúdia majú študenti možnosť absolvovať rôzne druhy testov, napríklad PSAT, SAT či ACT, ktoré akceptujú/vyžadujú mnohé americké univerzity.

  • V školskom roku 2018-2019 úspešne ukončilo štúdium na: štátnej strednej škole 3,3 milióna študentov; súkromnej strednej škole 347 000 študentov.

Život po strednej škole

Podľa štatistík z roku 2017, až 67% študentov nastúpi na vysokú školu hneď po ukončení štúdia na strednej škole.

  • Na pôde štátnej školy (on-campus) býva v priemere okolo 40% študentov.
  • Na pôde súkromnej školy (on-campus) býva v priemere 64% študentov.

Vďaka pandémii, ktorá zúri od roku 2020, stúpol počet mladých ľudí žijúcich u rodičov. Momentálne žije u rodičov okolo 52% mladých Američanov vo veku 18 – 29 rokov.

Zahraniční študenti

Zahraniční študenti môžu prísť študovať do Spojených štátov na štátnu strednú školu len na maximálne 12 mesiacov. Cena tohto štúdia sa pohybuje od $3 000 do $10 000 / 2 485€ – 8 284€. Štúdium na súkromnej strednej škole nie je tak prísne časovo obmedzené, avšak poplatky sú omnoho vyššie.

Zahraniční študenti môžu vyštudovať komplet americkú univerzitu, to znamená titul bakalár, ktorý sa študuje štyri roky + vyšší stupeň, ktorý vo väčšine prípadov trvá 1,5-2 roky + ešte vyšší stupeň, ďalšie špecializácie atď.

Za štúdium na americkej univerzite platia zahraniční študenti vyššie poplatky. Ceny pre zahraničných študentov si môžete pozrieť v mojom staršom článku, ktorý nájdete tu: Je štúdium na americkej univerzite luxus?

Štúdium na strednej/vysokej škole si vyžaduje študentské víza typu F-1. Tieto víza sa vydávajú až po prijatí študenta na danú americkú školu, po splnení všetkých podmienok. Jednou z podmienok napríklad je, že takmer každá škola vyžaduje potvrdenie, že zahraničný študent má na štúdium k dispozícii dostatočne množstvo financií.

College – univerzita

Ako som už spomenula vyššie, väčšina amerických univerzít má v prijímacom konaní podmienku absolvovania testov SAT alebo ACT. Ak vás zaujímajú podrobnejšie informácie, nájdete ich v mojom staršom článku. Okrem testov sa môžete dočítať aj o prestížnych univerzitách či cenách za jeden rok štúdia na súkromných a štátnych vysokých školách. Celý článok nájdete tu: Je štúdium na americkej univerzite luxus?

Podobne ako pri high school, aj americký vysokoškolský život je častokrát prezentovaný vo filmoch. To, aká je skutočnosť, som spísala do staršieho článku, ktorý navyše opisuje zložitú cestu štúdia lekárstva. Článok nájdete na tomto odkaze: Americký vysokoškolský svet a štúdium lekárstva.

Štúdium pre pracujúcich dospelých

K tejto téme mi prišla zaujímavá otázka ohľadom víkendového vyučovania pre dospelých. Ak si na porovnanie vezmeme slovenské externé štúdium, väčšina z nich prebieha práve počas víkendov. V USA je však kultúra o čosi iná. Mnohé školy ponúkajú on-line formu výučby alebo taktiež aj večerné vyučovanie, ktoré prebieha vo večerných hodinách počas týždňa + v sobotu. V angličtine sa večernej výučbe pre dospelých hovorí night school for adults.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma