Milí čitatelia, vitajte pri novom článku, ktorý sa týka cudzích jazykov. Viete plynule rozprávať aj v inom ako v slovenskom jazyku? Aké cudzie jazyky ste sa učili v škole? O tom, ako to je v USA som už čo to počula, no prednedávnom mi napadlo, že by bolo zaujímavé pozrieť sa na štatistiky a na to, ako to za veľkou mlákou funguje, resp. nefunguje.
O mojich začiatkoch v USA som už párkrát na tomto blogu písala. Ťažkosti mali okrem iného súvis s tým, že anglický jazyk, tempo reči, rôzne prízvuky, sa diametrálne odlišujú od toho, ako som bola zvyknutá zo školy. Okrem angličtiny, ktorú som sa učila už od škôlky až po vysokú školu, som na strednej a vysokej škole študovala 4 roky ruštinu, 1 rok chorvátčinu a 1 rok slovinčinu. Schválne, ak si nájdete chvíľku čas, určite mi napíšte do komentárov na mojej FB stránke: Za Veľkou Mlákou, aké cudzie jazyky ste sa učili v škole vy.
- Anketu s rovnakou otázkou som položila mojim sledovateľom na Instagrame a najčastejšie odpovede boli: angličtina v kombinácii s nemčinou alebo ruštinou a tiež v niektorých odpovediach zaznela francúzština či samotná nemčina a ruština.
- Viete koľkými jazykmi sa dnes rozpráva vo svete? Odpoveď je: viac ako 7 000.
V našich končinách je výučba cudzích jazykov na školách povinnosť a samozrejmosť. Platí to však aj pre zahraničné štáty a najmä USA?
Pri písaní tohto článku som si pozrela stránku slovenského Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, na ktorej som sa dočítala, že v školskom roku 2019/2020 nastali zmeny vo výučbe cudzieho jazyka. Vďaka tejto zmene si žiaci od tretieho ročníka musia vybrať jeden svetový jazyk a ak si nevybrali angličtinu, musia si ju zvoliť ako cudzí jazyk od 7. ročníka. Dôvodom je školský zákon, podľa ktorého má škola „umožniť žiakovi ovládať anglický jazyk a aspoň jeden ďalší cudzí jazyk a vedieť ich používať“.
Čo myslíte, koľko ľudí na svete rozpráva anglickým jazykom? Odpoveď je: 1,5 miliardy. Medzi TOP 8 krajín, ktorých obyvatelia sú najlepší v znalosti angličtiny ako druhého jazyka patria: Holandsko, Dánsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko, Singapur, Luxembursko, Rakúsko. A už keď toľko píšem o tej angličtine: poznáte názvy týchto štátov v anglickom jazyku? Dajme si malé jazykové okienko: Netherlands, Denmark, Sweden, Norway, Finland, Singapore, Luxembourg, Austria.
Ak vás zaujíma ako sú na tom s anglickým jazykom európske krajiny, pripájam graf zo stránky weforum.org, na ktorom môžeme vidieť, koľko percent obyvateľov vie anglický jazyk a na akej úrovni.
Keď už máme ako takú predstavu o Európe, kde anglický jazyk je považovaný za cudzí, poďme si posvietiť na USA. Ako iste viete, v Spojených štátoch amerických sa angličtina považuje za domáci jazyk. Samozrejme pri mnohých štatistikách treba brať do úvahy, že v týchto končinách žije mnoho prisťahovalcov z celého sveta. Podľa viacerých zdrojov sa v cca 21% amerických domácnostiach rozpráva iným ako anglickým jazykom. Medzi štáty s najväčším podielom obyvateľov rozprávajúcich cudzím jazykom doma patrili v roku 2018 najmä: California, Texas, New Mexico, New Jersey, New York, Nevada, Florida. A o ktorých cudzích jazykoch je vlastne reč? V najpočetnejšom zastúpení sa rozpráva španielčinou, čínštinou, filipínčina, vietnamčina, arabčina, francúzština, kórejčina.
Ale ako to je na školách? Učia sa americké deti cudzie jazyky? O školskom systéme za veľkou mlákou som už pár článkov napísala, takže ak vás táto téma zaujíma, pripájam preklik na jeden z nich: Vzdelávací systém v USA. Podobne, ako aj iné systémy (právny, zdravotný, bankový,…) aj školský a vzdelávací fungujú úplne inak v porovnaní so Slovenskom a krajinami v Európe. Žiaci v USA si počas štúdia vyberajú z ponuky predmetov, medzi ktorými je napríklad tiež výučba cudzieho jazyka. V praxi to znamená, že cudzí jazyk nie je povinný. Podľa štatistík malo v roku 2008 k dispozícii výučbu cudzieho jazyka pre žiakov až 93% amerických škôl. Väčšina základných škôl (okolo 80%) ponúka možnosť štúdia španielskeho jazyka. Na stredných školách je frekventovaná francúzština, nemčina, latinčina, čínština.
A teraz sa podržte, menej ako 1% Američanov ovláda cudzí jazyk, ktorý študovali v škole. Vo väčšine prípadov je to tak z dôvodu, že v tom jednoducho nevidia zmysel, keďže vo väčšine svetových krajín je anglický jazyk samozrejmosťou.
- Pre americké stredné školy nie je povinná jazyková požiadavka v ani jednom z 50. štátov.
- Na vysokej škole študuje cudzí jazyk len okolo 7% Američanov.
Pri študovaní tejto témy som sa dočítala, že problémom je tiež nedostatok kvalifikovaných bilingválnych učiteľov, aj keď, s týmto tvrdením sa ja osobne veľmi neviem stotožniť. Podľa mňa je oveľa väčším a vážnejším problémom celý systém, ktorý neprikladá žiadnu váhu cudzím jazykom. Deti nie sú motivované a to píšem aj na základe toho, že naša známa je miestna učiteľka. Keďže USA susedí s Kanadou, kde sa tiež rozpráva anglicky, od väčšiny sveta je izolovaná, a tak obyvatelia necítia takmer žiadny tlak v súvislosti s tým, že potrebujú vedieť iný jazyk, aby sa mohli dohovoriť.
Keď vezmeme do úvahy, aké veľké sú Spojené štáty americké a že na precestovanie 50-tich štátov stačí vedieť angličtinu, trošku to mení perspektívu. So slovenčinou pochodíme ledva u niektorých našich susedných štátov. Taktiež je potrebné vziať do úvahy, že v dnešnom on-line svete je takmer všetko v anglickom jazyku, čiže na jednej strane sa asi tým Američanom až tak netreba čudovať. Alebo?
- Na záver si dajme ešte jeden zaujímavý fakt: okolo 20% obyvateľov USA nevie dobre po anglicky (rozprávajú plynule iným jazykom).
Záver
Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Verím, že ste sa opäť dozvedeli niečo nové. Nezabudnite mi napísať, či a aké cudzie jazyky sú vám blízke. Teším sa na vás pri ďalšom článku.
Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:
- Facebook: Za Veľkou Mlákou
- Instagram: tina_januvka
Tina