Milí čitatelia, vitajte pri článku, ktorý je po dlhšej pauze na tému spojenú s náboženstvom. Aj keď v mnohých krajinách sa Scientológia považuje za kult či sektu, v Spojených štátoch je oficiálnym náboženstvom. No aké hodnoty má scientológia? A čo to vlastne je? Pre mnohých len niečo, v čo verí známy Tom Cruise. Poďme však nazrieť hlbšie do tajov tejto ‚aplikovanej náboženskej filozofie‘.
Skôr než začneme, pripomínam moje staršie články súvisiace s náboženstvom v Spojených štátoch. Prvý článok je o dvoch veľmi zaujímavých náboženských skupinách, ktoré majú za veľkou mlákou mnohopočetné zastúpenie. Článok nájdete kliknutím na tento odkaz: O náboženských skupinách – Amiši a Mormóni. Druhý článok je plný informácii o histórii, strave, komunitách a ortodoxných Židov v Spojených štátoch. Ak ste ho ešte nečítali, no chceli by ste, pripájam vám odkaz: Náhľad do Židovskej kultúry v USA.
Pri študovaní materiálov o Scientológii ma zaujalo hneď niekoľko vecí. Téma je už na prvý pohľad veľmi kontroverzná. Mnoho výpovedí bývalých členov, ktoré sa zhodujú v tom, že niečo s touto cirkvou nie je v poriadku. Na druhej strane oficiálne vyhlásenia cirkvi, ktoré všetko popierajú a každého, kto im adresuje obvinenia označuje za klamárov. Cirkev je zdržanlivá a neodpovedá napríklad na otázky ohľadom množstva peňazí, ktoré im platí každý člen či na podrobnosti o ich praktikách. Vlastne sa ani nevie, koľko existuje Scientológov. Samotná cirkev tvrdí, že milióny, no táto ich pravda bola mnohokrát vyvrátená, a tak už toto tvrdenie pozmenili – vraj majú desaťtisíce členov.
Cieľom tohto článku nie je znehodnotiť alebo uškodiť Scientologickej cirkvi. Je to náhľad do jej fungovania, ktorý vznikol na základe scientologických stránok, výpovedí súčasných ale aj bývalých členov či ďalších internetových zdrojov.
Hneď v úvode vám pripájam krátke video, ktoré je síce staršieho rázu, no zobrazuje Toma Cruisa ako si od súčasnej hlavy cirkvi preberá medailu a podľa mňa stojí za pozretie (aj keď neviete po anglicky). Pozrieť si ho môžete kliknutím na tento odkaz: Tom Cruise, preberanie ocenenia.
Ako a kedy vznikla scientológia
Za vznikom tejto filozofie stojí Američan Lafayette Ronald Hubbard, ktorý je známejší pod pseudonymom L. Ron Hubbard. Narodil sa v roku 1911 v štáte Nebraska. Preslávil sa najmä písaním a svojimi knižnými publikáciami, z ktorých väčšina patrí do vedecko-fantastického žánru.
Za začiatok príbehu Scientológie môžeme považovať rok 1950, kedy Ron vydal knihu s názvom Dianetika, moderna veda o duševnom zdraví (v anglickom jazyku Dianetics, The Modern Science of Mental Health). Táto kniha je postavená na jeho vlastnej psychologickej teórii, ktorú o dva roky neskôr rozšíril o náboženskú filozofiu s názvom Scientológia. Predaj tohto diela dosiahol za krátky čas mimoriadny úspech. V roku 1954 otvorili prvý scientologický kostol v Los Angeles a krátko na to aj v ďalších mestách. V jeho knihe z roku 1969 tvrdil, že Scientológia má 15 miliónov členov po celom svete, no ako som spomínala už v úvode, časom sa ukázalo, že číslo sa výrazne zveličilo. A inak to nebolo ani s jeho mnohými tvrdeniami, takže sa neprekvapivo hovorí, že Hubbard rád vymýšľal a veľa zveličoval. V rozhovore z roku 1983 dokonca jeho vlastný syn povedal, že otec prichádzal do kontaktu s veľkým množstvom drog ako kokaín, meskalín či amfetamín. Dočítala som sa tiež, že trpel paranojou a ďalšími psychickými problémami.
V roku 1986 jeho vtedajší poradca David Miscavige oznámil, že L. Ron Hubbard zomrel a jeho smrť bola úmyselné rozhodnutie opustiť svoje telo, aby prešiel na ešte väčšie úrovne duchovného bytia. V skutočnosti dostal infarkt. Po roku bol len 26-ročný zanietený David Miscavige vyhlásený za nového lídra Scientológie.
David Miscavige sa narodil v štáte Pennsylvania a k Scientológii sa dostal už ako 9-ročný vďaka svojmu otcovi, ktorý dúfal, že im pomôže zbaviť sa silných astmatických záchvatov. Keďže ochorenie zmizlo, zakrátko sa stala celá rodina silne veriacou. Nasledovali roky Davidovho nadšenia a vzdelávania pod krídlami samotného Rona Hubbarda.
Davidov otec však po rokoch opustil cirkev z vlastného presvedčenia a stal sa z neho obrovský kritik Scientológie a vlastného syna. Podľa jeho slov z roku 2016 táto mnohomiliardová organizácia poškodila jeho syna, pretože zo Scientológie urobil niečo, čo je manipulatívne, nátlakové a zlé. David Miscavige dnes čelí mnohým obvineniam z násilia, obťažovania, porušovania ľudských práv, no najväčšou čerešňou na torte je, že Davidova manželka, Michele Diane Miscavige, ktorá bola veľkou postavou v cirkvi, zmizla v roku 2007. Odvtedy ju nikto nevidel a dodnes sa nevie, či ešte žije.
Avšak napriek všetkým obvineniam má David mnohých obdivovateľov, ktorí ho považujú za skvelého lídra.
„Nikdy som nestretol viac kompetentnú, inteligentnú, viac tolerantnú a zanietenú osobu… a to som už stretol najdôležitejších lídrov…“
Tom Cruise na adresu Davida Miscaviga
V čo verí Scientológia
Podľa scientologických presvedčení je samotná Scientológia kombináciou vedy a spirituality s vierou v nesmrteľného ducha a v jeho zdokonaľovanie tu na Zemi pomocou scientologických metód. Scientológia sa nezameriava na nebo, peklo či posmrtný život, ale na ducha. Veria, že ľudia majú autentické duchovné identity, laicky povedané nesmrteľné duše (označuje sa pojmom thetan), ktoré sú uväznené vo viacerých telách počas rôznych životov (ak človek zomrie, jeho duša sa premiestni do iného tela). Avšak vďaka Scientológii môžu duše prejsť očistným procesom, po ktorom sa stanú čistými (clear). Tým, ktorým sa tento proces podarí absolvovať, dosiahnu vyššiu úroveň etických a morálnych štandardov, väčšiu kreativitu a kontrolu nad svojím prostredím, menšiu náchylnosť na choroby atď.
Ale ako je možné dosiahnuť stav čistej duše? Prejdením jednotlivých levelov. Scientologická cirkev je však známa svojimi vysokými poplatkami. Najlacnejší level stojí $2 750 a keď si ich všetky spriemerujeme, priemerná cena za jeden level je $8 000. K absolvovaniu levelov pomáhajú rôzne procesy. Jedným z nich je absolvovanie testu na zariadení s názvom e-meter, ktorý funguje na podobnom princípe ako detektor lži. Pomocou tohto stroja, na základe signálov tela vedia rozoznávať ľudské traumy a taktiež dokážu odhaliť, či sa človeku podarilo uľaviť od duchovnej prekážky minulých skúseností. Avšak neexistujú žiadne vedecké dôkazy, že e-meter funguje tak, ako tvrdí cirkev. Cena za absolvovanie testu s pomocou e-metra závisí od dĺžky trvania. Jedna hodina testovania stojí veriaceho $800.
„E-meter sa nikdy nemýli. Vidí všetko, vie všetko, hovorí všetko.“
L. Ron Hubbard
Ďalšou možnosťou na získanie čistej duše je návšteva rôznych platených kurzov a študovanie zakúpených kníh. Aby ste mali predstavu, na začiatku si musia nováčikovia zakúpiť súbor 12 kníh, ktoré stoja okolo $4 000. Taktiež sú spoplatnené všetky kurzy, cvičenia, CD a DVD, ktorých existuje nespočetne a VŠETKY sú nevyhnutné. Podľa výpovedí mnohých odídencov patrilo k bežným praktikám, že po zakúpení a absolvovaní kurzu vraj niekde nastala chyba, takže kurzom neprešli a museli ho celý ešte raz absolvovať a samozrejme si ho opäť zaplatiť. Videla som viacero rozhovorov, kde bývalí členovia tvrdili, že ich členstvo v scientologickej cirkvi stálo celoživotné úspory – státisíce dolárov a tie najznámejšie mená tvrdia, že do cirkvi vrazili milióny dolárov. A koľko približne stojí dosiahnutie čistej duše? V priemere $128 000.
Čo sa však deje ďalej, ak duša dosiahne stav čistoty? Z človeka sa stane tzv. Operating Thetan alebo OT a posúva sa na ďalšie levely, ktoré stoja veeeľa peňazí. Veľkou zaujímavosťou je, že človek musí dosiahnuť určitý level, aby sa mohol dozvedieť celú mytológiu, ktorá predchádzala scientológii. Príbeh Xenu je totiž súčasťou cirkevného tajomstva, tzv. ‚Pokročilá technológia‘, ktorá sa považuje za posvätné a ezoterické učenie. Vo verejných vyhláseniach sa cirkev vyhýba akýkoľvek zmienkam o Xenu a vyvinula už značné úsilie na zachovanie dôvernosti príbehu vrátane žalôb na základe autorských práv.
Podľa xy bývalých členov a internetových zdrojov scientologická mytológia znie v skratke takto: Pred 75 000 000 rokmi bol na čele Galaktickej federácie, organizácie pre planéty, diktátor menom Xenu. Keďže planéty boli preľudnené, Xenu zhromaždil miliardy mimozemšťanov z rôznych planét a prúdovými loďami poslal na Zem (vtedy sa naša planéta volala Teegeeack). Telá boli zhadzované do sopiek a zabíjané vodíkovými bombami, no ich duše sa začali vznášať k oblohe. Ako čas postupoval, duše si našli miesto na Zemi, čo má za následok napríklad konanie hriechov – preto sa musia teraz ľudia očisťovať.
Misia Sea Org – zmluva na miliardu rokov
Sea Org je scientologická organizácia, ktorú táto cirkev opisuje ako bratský náboženský poriadok, ktorý zahŕňa najobetavejších členov cirkvi. V praxi ide o skupinu členov, ktorí spoločne žijú v spoločných priestoroch, nosia uniformy, pracujú za minimálnu mzdu a dohliadajú na činnosť cirkvi. Každý, kto sa rozhodne pripojiť k tejto organizácii musí podpísať záväznú zmluvu na miliardu rokov, ktorá pokrýva aj budúce životy. Spočiatku členovia organizácie žili a pracovali na palube flotily lodí, no vzhľadom k rastúcemu počtu záujemcov sa väčšina z nich nachádza na pevnine, no v súlade s tradíciou sa stále nosia uniformy a udeľujú čestné hodnosti.
O Sea Org som čítala najmä výpovede o neľudských podmienkach za mizerné peniaze. Vraj je to miesto, kde sa doslova ničí ľudská sloboda. Napríklad rodičia môžu byť so svojimi deťmi len pár dní do týždňa, pretože obmedzujú v službe cirkvi. Taktiež deti nemôžu oslovovať rodičov pomenovaniami mama, otec ale podľa čestných hodností, napríklad Pane.
Pár zaujímavostí na záver
- Scientologická cirkev bojovala 26 rokov proti vládnej daňovej agentúre (IRS), aby bola oslobodená od daní. Tento spor sa im podarilo vyhrať v roku 1993. To, či bolo toto rozhodnutie správne sa dodnes rieši. Napríklad bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2017 povedal, že neverí, že scientologická cirkev je skutočné náboženstvo, avšak nič sa tým nevyriešilo.
- Média a novinári radi označujú Scientológiu ako ‚Cirkev hviezd‘, pretože má viacero celebritných členov. Internet ponúka zoznamy mien, avšak mnohí sa neurčito alebo vôbec nevyjadrujú k tomu, či sa považujú za Scientológov.
- Opustiť rady tejto cirkvi je podľa mnohých bývalých členov veľmi ťažké. Keďže sa uchovávajú všetky osobné záznamy, vyhrážanie sa so zverejňovaním informácii je vraj viac ako bežné. Niektorí odídenci museli čeliť súdnym sporom, a preto väčšina z nich nechce o svojich skúsenostiach radšej vôbec hovoriť. Šepkajú sa však desivé veci: vraj existujú sídla, ktoré pripomínajú väzenia, kde posielajú zlých veriacich na prevýchovu, za ktorú si samozrejme musia platiť sami. Videla som na YouTube viac svedectiev o psychickom, sexuálnom či fyzickom zneužívaní. Ak vás zaujímajú výpovede bývalých členov, jednou z najznámejších je americká herečka Leah Remini. Tiež som videla a čítala svedectvá jedného z najvýraznejších odídencov cirkvi, Adama Hollanda, ktorý sa nebál rozprávať o svojich skúsenostiach v Sea Org, no v roku 2019 sa rozhodol ukončiť svoj život. Mal iba 30 rokov.
„Čo mi ešte môžu vziať? Vzali mi otca, môj domov, moju identitu, moje náboženské presvedčenie – všetko.“
Adam Holland
Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Mňa osobne Scientológia veľmi prekvapila a som zvedavá na váš názor.
Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:
- Facebook: Za Veľkou Mlákou
- Instagram: tina_januvka
Tina