Ako vznikol Deň otcov / Father’s Day

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Dnes, 21.júna sa takmer po celom svete oslavuje Deň otcov. Dnešná podoba sviatku sa zrodila pred viac ako sto rokmi za veľkou mlákou.

  • Príbeh sa začína v kostole v máji roku 1909, keď sa dievča menom Sonora Smart Dodd zúčastnilo omše venovanej mamám ku Dňu matiek.
  • V tej chvíli Sonora prišla s nápadom uctiť si svojho otca Williama Jacksona Smarta – bol to vojnový veterán, ktorý prišiel o manželku, a tak sa o svojich 6 detí staral sám.
  • Nasledujúci rok začala Sonora s organizovaním petície vo svojom rodnom meste Spokane (štát Washington), podľa ktorej by sa Deň otcov oslavoval 5.júna – v deň narodenín jej otca.
  • Miestny starosta s týmto nápadom súhlasil, avšak oslavy kvôli časovej tiesni posunul o dva týždne neskôr.

Prvé oslavy Dňa otcov

  • Deň otcov bol po prvýkrát oslavovaný 19.júna 1910, a to tak, že dievčatá dávali svojim otcom červené ruže v kostole počas omše. Taktiež každý zo zúčastnených mal možnosť vziať si ružu z pripraveného košíka a následne si ju pripnúť ako poctu pre svojho otca. Na výber boli dve farby. Biela na pamiatku pre tých, ktorí už neboli medzi živými; červená ako symbol a úcta pre žijúcich. Po omši Sonora nasadla na koňa a roznášala ruže a darčeky pre všetkých otcov, ktorí nemohli opustiť svoj domov (nevládni, chorí,…).
  • Avšak v porovnaní s Dňom matiek, Deň otcov sa nepodarilo až tak rýchlo zoficiálniť.

Oficiálny sviatok Deň otcov

  • Deň otcov sa stal oficiálnym sviatkom až v roku 1972, kedy vtedajší prezident Richard Nixon podpísal o tomto sviatku zákon. Odvtedy sa oslavuje každý rok tretiu júnovú nedeľu.

Tento príbeh so Sonorou sa označuje ako vznik myšlienky sviatku, ktorého podobu poznáme dnes. Podľa rôznych zdrojov sa však otcovia uctievali v európskych kostoloch už okolo roku 1500.

🌸 Prajem všetko najlepšie všetkým otcom, špeciálne tomu môjmu ❤️

🌸O histórii Dňa matiek som už písala, môžete si o tom prečítať kliknutím sem.

Sonora so svojím otcom

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma