Ako a kto sa môže dostať do USA počas pandémie

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, keďže moja dovolenka na Slovensku sa blíži ku koncu, znamená to jednu podstatnú vec – dostala som výnimku na vycestovanie a návrat do USA a taktiež výnimku na udelenie nových víz. Za normálnych okolností by to nebola až tak veľká či výnimočná vec, no vzhľadom ku covidovej situácii sú Spojené štáty v čase písania tohto článku ešte stále uzatvorené pre cestujúcich z mnohých krajín, a to už od marca 2020. Ako to však funguje? Kto môže/nemôže cestovať za veľkú mláku?

V prvom rade sa chcem prihovoriť všetkým, ktorí by sa do Spojených štátov chceli dostať či už kvôli návšteve rodinných príslušníkov, cestovaniu alebo akýmkoľvek ďalším dôvodom – pevne verím, že sa situácia už konečne zlepší a USA aspoň čiastočne otvorí hranice ešte v tomto roku. Povrávalo sa, že sa tak stane v lete 2021, avšak k žiadnym zmenám zatiaľ nedošlo. Momentálne sa hovorí, že sa za veľkú mláku dostanú očkovaní oveľa skôr ako neočkovaní, no netrúfam si odhadnúť, nakoľko sú tieto informácie pravdivé.

Ako som už spomenula v úvode, hranice Spojených štátov sú uzatvorené od marca 2020 nanešťastie pre všetkých, ktorí za posledných 14 dní navštívili krajiny, ktoré patria do Schengenského priestoru – takže zákaz platí pre Slovensko a ďalších 25 krajín + napríklad aj pre cestovateľov z Číny, Iránu, Brazílie či Indie.

Avšak existuje niekoľko výnimiek, na ktoré sa nevzťahujú tzv. Presidential Proclamations, v preklade prezidentské vyhlásenia. Pridávam vám celý zoznam výnimiek v anglickom jazyku. Nájdete ho kliknutím na tento link: Oslobodené výnimky od zákazu cestovania do USA.

Aby to nebolo málo komplikované, jestvuje viacero kategórii výnimiek. Niektoré z nich nepotrebujú špeciálne povolenia. Bez vybavovačiek môžu do Spojených štátov cestovať napríklad diplomati; americkí občania; manželia/manželky a maloleté deti občanov USA; členovia ozbrojených síl USA, ich manželia/manželky a deti.

Ďalšiu kategóriou sú osoby, ktoré NEMUSIA žiadať udelenie cestovateľskej výnimky od americkej ambasády. Patria sem snúbenci občanov USA a za istých podmienok študenti s vízami kategórie F / M.

Poslednou kategóriou sú výnimky, ktoré MUSIA byť schválené americkou ambasádou – čo je aj môj prípad. Ambasáda MUSÍ udeliť/uznať NIE (National Interest Exception – Výnimka národného záujmu). Patria sem napríklad:

  • novinári;
  • piloti a členovia posádky lietadla;
  • určité zamerania výmenných programov víz kategórie J – napríklad profesori;
  • cestujúci, ktorí poskytnú podporu pre odvetvia kritickej infraštruktúry a priamo prepojené dodávateľské reťazce v USA;
  • cestujúci poskytujúci výraznú ekonomickú podporu USA;
  • osoby (a ich sprevádzajúci blízki rodinní príslušníci), ktoré sú v ohrození života a potrebujú lekársku starostlivosť v USA;
  • cestujúci, ktorých hlavným účelom je zmierniť následky pandémie COVID-19 alebo sú výskumníci so značným prínosom v oblasti verejného zdravia (venujú sa výskumu rakoviny, prenosných chorôb atď.)
  • humanitárni pomocníci;
  • výnimka, do ktorej patrím aj ja: blízki rodinní príslušníci osôb, ktoré sa už nachádzajú v USA a vykonávajú určite typy dlhodobého zamestnania, štúdia alebo výskumu.

Ako už zrejme mnohí viete, na vstup do USA sú potrebné povolenia, či už vo forme víz alebo bezvízového programu ESTA. Americké ambasády v krajinách, pre ktoré platí cestovateľský BAN, momentálne vydávajú víza len pre výnimky, a to buď:

1. odpustením osobného pohovoru za istých podmienok – napríklad ak cestujúci žiada o rovnaké víza ako boli jeho predchádzajúce a zároveň už poskytol svoje odtlačky prstov atď. Ak vás zaujímajú podmienky na udelenie tejto výnimky, pripájam link, kde ich všetky nájdete: Výnimky na získanie víz bez osobného pohovoru + postup.

2. udelením výnimočného termínu na osobný pohovor na ambasáde. Keď som vypĺňala žiadosť o udelenie výnimky na skorý termín pohovoru, boli tam len tieto štyri možnosti: pohreb, biznis, zdravie, zamietnutie ESTA. Udelenie výnimky na pohovor sa automaticky prideľuje aj všetkým študentom.

! Ešte však existuje jedna možnosť ako sa dostať do USA v čase pandémie – stráviť minimálne 14 dní v krajine, na ktorú sa nevzťahuje zákaz – platí to aj pre držiteľov víz alebo aj pre bezvízový program ESTA.

O vízach som už na tomto blogu napísala dva články. Ak vás zaujíma, ako postupovať na získanie povolenia ESTA či ako to prebieha na pohovore na americkej ambasáde, prečítajte si článok, ktorý nájdete kliknutím na tento link: Je ťažké získať americké víza? Ak by ste chceli vycestovať do USA za prácou, v druhom článku nájdete aké máte možnosti a ako to funguje: Ako získať pracovné víza do USA.

Priebeh môjho nekonečného vybavovania

Kolotoč vybavovačiek začal prvé augustové dni. Nebudem vás zaťažovať úplne celým priebehom, avšak dôležitá skutočnosť je, že môj manžel menil minulý rok zamestnávateľa, čiže som potrebovala meniť moje predchádzajúce víza napriek tomu, že ešte stále nevypršala ich platnosť (bola do roka 2023). Pre tých, ktorí sa vo vízovej téme necítia doma, tak zopakujem info, ktoré som spomínala v starších článkoch – pracovné víza sa viažu na konkrétneho zamestnávateľa. A tu nastal najväčší kameň úrazu. To, ako mám vlastne postupovať som sa dozvedala postupne z e-mailovej komunikácie s ambasádou. Najprv mi bolo povedané, že nové víza nepotrebujem. Neskôr som sa dozvedela, že zapadám do výnimky a nemusím prísť na pohovor a naša komunikácia sa v podobnom štýle natiahla až na cca dva týždne.

Každopádne prvú výnimku na vycestovanie som dostala bez problémov – žiada sa cez e-mail: consulbratislava@state.gov. Kopírovala som im presné znenie výnimky z oficiálnej stránky a doložila potrebné sprievodné dokumenty. Systém, cez ktorý sa vypĺňajú žiadosti o víza mi ukazoval, že patrím do výnimky a nemusím riešiť osobný pohovor. Moje nadšenie z informácie, že nemusím prísť do Bratislavy na ambasádu a stačí poslať dokumenty poštou, vystriedali obavy a opätovný stres, pretože na základe ďalšieho e-mailu sa ma táto výnimka netýka, keďže manžel menil zamestnávateľa. Poslali mi celý postup, krok po kroku, ako mám žiadať o expresný termín na pohovor. Vyplnila som žiadosť, kde som okrem iného uviedla aj skutočnosti, že všetky zdravotné poistenia a všetkých lekárov mám už v USA. V piatok 13. mi prišiel dlho očakávaný e-mail, že moja žiadosť je schválená a mám si vybrať termín pohovoru, avšak musela som ho absolvovať do 20. augusta, pretože táto výnimka trvá len týždeň. Vybrala som si 17. august a v pondelok som už sedela vo vlaku do hlavného mesta.

Ďalšia dôležitá skutočnosť je, že na ambasáde som bola osobne už minimálne 4-5 krát. Aj z toho dôvodu som si z tej radosti, že som dostala termín na ambasáde, kúpila letenky hneď v spomínaný piatok. Keďže doteraz bolo pravidlom, že víza musia prísť poštou do 3 pracovných dní, vybrala som si dátum odletu utorok, 24. augusta.

Návšteva ambasády dopadla super, jediné, čo ma šokovalo bol fakt, že po novom vyžadujú zakúpenie špeciálnej obálky, v ktorej vám pošlú víza, čo som riešila dodatočne. Priznám sa, skoro ma porazilo, lebo som vedela, že nemám čas na žiadne zaváhania. No ako išiel deň po dni, zrazu bol piatok, tretí pracovný deň od pohovoru, a môj pas s vízami v nedohľadne. Z toho dôvodu som bola nútená presunúť letenky a tentokrát som zvolila dátum o dva dni neskôr od pôvodných. Veľmi som chcela, aby som už do konca týždňa bola za veľkou mlákou. V piatok som ešte pre istotu napísala e-mail na ambasádu, že stále nemám víza a či je všetko v poriadku. Našťastie pas s vízami boli už v podvečer na základe môjho e-mailu na ceste a dnes, v pondelok 23. augusta držím pas s vízami v ruke. Vo vízach mám aj poznačené, že som dostala výnimku NIE.

Na vstup do USA potrebujem okrem spomínaných povolení aj PCR test, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín.

Tento týždeň sa vám už budem prihovárať spoza veľkej mláky a nesmierne sa na to teším.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma