Výročie prvého Bostonského maratónu

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Pred 123 rokmi, 19.4.1897 sa konal po prvýkrát známy Bostonský maratón. Je to najstarší maratón na svete, ktorý okrem iného zmenil postavenie žien vo svete športu a ktorý sa nanešťastie stal terčom teroristického útoku.

  • Bostonský maratón je svetovo najstarším každoročným behom, ktorý organizuje Bostonská atletická asociácia (inšpirovala sa letnou olympiádou v Aténach, ktorá sa konala rok predtým – 1896). Dĺžka trate je 42.195 km.
  • Maratón sa organizuje každý rok na Deň patriotov (tretí aprílový pondelok). Tento sviatok sa oslavuje vo viacerých amerických štátoch (Massachusetts, Wisconsin atď.) pri príležitosti začiatku bitiek o nezávislosť počas Americkej revolúcie.
  • Ženy mali dlhé roky zakázanú účasť na maratóne. V roku 1967, sa však potajme zaregistrovala Kathrine Switzer pod prezývkou K.V.Switzer so štartovným číslom 261. Avšak počas behu ju zbadal organizátor, ktorý vybehol na trať a chcel ju násilím dostať z trate preč. Jej priateľ ju ubránil, a tak bežala ďalej. Šokujúce fotografie z tohto momentu obleteli celý svet a spôsobili dlhé konverzácie o postavení žien vo svete športu. Kathrine sa odvtedy zúčastnila mnohých maratónov a stala sa advokátkou ženských bežkýň. Asociácia sa rozhodla, že s legendárným číslom 261 na tomto maratóne už nebude nikto nikdy bežať – bude patriť navždy len Kathrine.
  • Každý rok sa na maratón môže prihlásiť maximálne 30 000 bežcov. Podmienka je vek nad 18 rokov a kvalifikácia na jednom z maratónov maximálne jeden rok vopred, na ktorom je potrebné dosiahnuť určitý časový štandard.
  • Bostonský maratón je prvý z hlavných maratónov, ktorého sa môžu od roku 1977 zúčastniť aj vozičkári.
  • 15.4.2013 bol neďaleko cieľa spáchaný teroristický čin. Dvaja bratia pôvodom z Kyrgyzstanu odpálili dve nálože, ktoré si vyžiadali smrť troch ľudí a zranili ďalších viac ako 260 divákov a bežcov. Jedného z bratov polícia zastrelila v blízkosti miesta útoku, ďalší sedí vo väzení, z ktorého sa pravdepodobne už nikdy nedostane a ktorý tvrdí, že dôvodom útoku bolo bránenie Islamu.
  • Po teroristickom útoku sa uchytil slogan Boston Strong (Silný Boston).
  • Mužský časový rekord dosiahnutý na Bostonskom maratóne je 2:03:02, ktorý dosiahol v roku 2011 Geoffrey Mutai. Ženský časový rekord 2:19:59 zabehla v roku 2014 Buzunesh Deba z Etiópie.
  • Najlepší účastníci maratónu si medzi sebou rozdeľujú viac ako $830 tisíc. Najrýchlejší muž a žena dostanú každý po $150 tisíc.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma