Illinois – 20 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri okrúhlom 20. pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Z málo zaľudneného Wyomingu sa dnes presúvame na východ. Vedeli ste, že Illinois je jedným z najplochejších štátov v USA?

Všetky časti tejto série, v ktorých sme sa venovali napríklad štátom Tennessee, North Carolina, Havaj, si môžete pozrieť a prečítať na tomto odkaze: Kompletná séria o amerických štátoch.

Polia a poľnohospodárska pôda, prvý mrakodrap, jadrové elektrárne, kukurica, tekvice, Abraham Lincoln, Chicago – aj tak by sme mohli charakterizovať Illinois.

Nachádza sa v severostrednej časti USA. Susedí so štátmi: Kentucky, Missouri, Wisconsin, Indiana, Iowa, Michigan a s kúskom jazera Michigan, ktoré je súčasťou piatich Veľkých jazier. Je rozdelený na 102 krajov.

1. Je šiestym najľudnatejším americkým štátom. Má cca 12,67 miliónov obyvateľov.

2. Disponuje územím s rozlohou 150 010 km2, vďaka čomu je v americkom rebríčku presne v strede, na 25. mieste.

3. K Spojeným štátom sa pripojil 3. decembra 1818 ako 21. v poradí.

4. Názov štátu vznikol z indiánskeho slova, ktoré má viacero významov, napríklad najlepší ľudia, bojovníci či kmeň nadradených mužov.

5. Illinois sa často prezýva ako The Land of Lincoln, keďže tu dlhé roky žil bývalý americký prezident Abraham Lincoln. So svojou rodinou sa sem presťahoval v roku 1830 ako 21-ročný a tento štát považoval za svoj domov takmer tri desaťročia.

6. Oficiálnu vlajku tvorí štátna pečať na bielom podklade. Orol, symbol Spojených štátov, drží v zobáku červenú stuhu s mottom: ‚štátna suverenita, národná únia‘. V pazúroch drží štít, ktorý pozostáva z 13 hviezd a 13 pruhov – symbol pôvodných 13 amerických kolónii. Na kameni si môžeme všimnúť dva roky: 1818 je rok, kedy sa Illinois pripojil k USA a rok 1868, ktorý predstavuje vznik nového dizajnu štátnej pečate.

7. Na brehu rieky Ohio sa nachádza veľmi zaujímavá jaskyňa s názvom Cave-In-Rock, ktorá bola kedysi domovom zbojníkov – pašerákov a pirátov.

8. Za zmienku určite stojí krásny štátny park Starved Rock, v preklade ‚hladujúca skala‘. Vyznačuje sa množstvom kaňonov, ktoré každý rok navštívi viac ako 2 milióny turistických a prírodných nadšencov.

9. V meste Rockford sa nachádzajú najkrajšie japonské záhrady v USA. Anderson Japanese Gardensotvorené od mája do októbra a návštevníkom ponúkajú nezabudnuteľný zážitok s jedinečnou atmosférou.

10. Štátnym zvieraťom je jeleň bielochvostý, no žijú tu aj jazvece, norky, rysy, kojoty, líšky, medvedíky čistotné či skunky.

11. Až okolo 80% územia tvorí poľnohospodárska pôda, preto niet divu, že je popredným producentom sóje, kukurice, pšenice a tiež aj bravčového mäsa. Z ovocia vynikajú najmä jablká a broskyne.

12. Je najväčším producentom tekvíc v USA. Za tekvicové hlavné mesto sveta sa považuje Morton, pretože sa tu vyprodukuje až okolo 82% z celkovej svetovej konzervovanej tekvice.

13. Má viac jadrových elektrární ako ktorýkoľvek americký štát. Má 11 jadrových reaktorov a najväčšiu jadrovú kapacitu – 11,6 gigawattov.

14. V roku 1818 sa v meste Alton narodil najvyšší muž na svete. Robert Pershing Wadlow bol vysoký 2,72 metrov a vážil necelých 200 kilogramov. Žiaľ zomrel veľmi mladý. Mal iba 22 rokov, keď sa mu stala osudným infekcia zo zraneného členka.

15. Illinois bol prvý americký štát, ktorý ratifikoval 13. dodatok ústavy o zrušení otroctva. Stalo sa tak 1. februára 1865.

16. V meste Des Plaines otvorili v roku 1955 prvú prevádzku, ktorá patrila spoločnosti McDonald’s System, Inc. Na jej čele stál Ray Kroc, ktorý výrazne zamiešal karty bratom McDonaldovým. Históriu tohto fastfoodu so zaujímavou zápletkou, si môžete prečítať v mojom staršom článku: Zaujímavosti zo sveta známeho fastfoodu McDonald’s.

17. Hlavné mesto Springfield možno mnohým evokuje mestečko zo Simpsonovcov. Avšak miest s totožným názvom existuje v USA veľmi veľa. Hlavné mesto Illinois je známe najmä vďaka tomu, že tu žil bývalý americký prezident Abraham Lincoln. Ak máte radi históriu, toto mesto je rozhodne pre vás. Nájdeme tu rozsiahlu prezidentskú knižnicu, múzeum a dokonca aj známy cintorín Oak Ridge, kde sú uložené pozostatky rodiny Lincolnovcov.

18. Najväčšie mesto Chicago sa označuje ako Windy City, teda veterné mesto. Zaujímavosťou však je, že nepatrí do zoznamu TOP 20 najveternejších amerických miest. S väčšou istotou ho však môžeme označiť ako railroad city, keďže denne sem príde a odíde až 1 300 vlakov. Mesto má jedinečnú atmosféru, ktorá každý rok priláka desiatky miliónov turistov. Cez centrum preteká Chicago River, ktorú lemujú mrakodrapy. Počas marca, kvôli Dňu sv. Patrika sa farbí na zeleno, čo dotvára ešte jedinečnejší zážitok.

Jedna z najzaujímavejších budov v Chicagu je bez pochýb Willis Tower, ktorá má až 110 poschodí. Z jej vyhliadkovej časti je možné vidieť až 3 ďalšie štáty: Indiana, Michigan a Wisconsin.

O niektorých veľkých amerických mestách, vrátane Chicaga napíšem samostatné články.

19. Počuli ste už o Veľkom požiari (Great Chicago Fire), ktorý zasiahol mesto Chicago 8. októbra 1871? O domov pripravil cca 100 000 ľudí. Minulý rok som na jeho výročie napísala krátky článok, takže ak vás zaujíma čo sa stalo a aké boli následky, stačí, že kliknete na tento odkaz: Veľký požiar v Chicagu.

20. V roku 1885 bol v Chicagu dokončený prvý mrakodrap na svete so železnou konštrukciou. Home Insurance Building mala v tom čase len 10 poschodí. Ak vás zaujíma viac, pripájam link na môj starší článok o mrakodrapoch: Svet unikátnych stavieb.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku, teším sa na vás pri ďalšom, 21. pokračovaní tejto série.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma