12 faktov o Mount Rushmore

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Presne pred 93. rokmi, 4. októbra 1927, začala výstavba jedného zo známych symbolov USA – Mount Rushmore National Memorial (národný pamätník).

12. Mount Rushmore je národný pamätník, ktorý sa nachádza v regióne Black Hill, v štáte Južná Dakota (South Dakota). Je jedinečný v tom, že ide o skalu, do ktorej sú vytesané štyri hlavy prezidentov.

11. S nápadom vytvoriť pamätník prišiel v roku 1923 historik menom Doane Robinson. Pôvodne mali byť okrem tvári zobrazené aj telá prezidentov.

10. Prvotný nápad pána Robinsona bol, že socha bude pozostávať z hrdinov westernu a bude vytesaná do kameňa.

9. Francúzsky sochár Auguste Rodin prišiel s myšlienkou, že čo keby vytvorili oveľa veľkolepejšiu sochu, ktorá sa vytesá do skaly a priláka ľudí z celého sveta.

Pôvodná skala

8. Americko-dánsky sochár Gutson Borglum prišiel s nápadom, že socha by mala mať národný podtón a mala by zobrazovať prezidentov.

7. Prezidenti boli vybraní na základe zásluh k založeniu, rozširovaniu, uchovaniu a zjednoteniu celej krajiny. George Washington – reprezentujúci národného zakladateľa; Thomas Jefferson – reprezentujúci uchovanie krajiny, keďže bol spoluautorom Deklarácie nezávislosti USA; Theodore Roosevelt – reprezentujúci ochranu a spriemyselnenie krajiny a Abraham Lincoln – stál na čele krajiny počas Občianskej vojny, reprezentujúci zjednotenie.

6. Monument mal počas výstavby rôzne, neoficiálne názvy. Avšak pomenovanie Mount Rushmore vzniklo v roku 1930. Charles E. Rushmore bol americký podnikateľ a právnik. Hovorí sa, že Charles sa počas návštevy výstavby opýtal sprievodcu: „Ako sa volá táto skala?“ Človek, ktorý ho sprevádzal (William Challis) mu na to odpovedal: „Nikdy nemala žiadne meno, až doteraz. Budeme túto prekliatu vec volať Mount Rushmore“.

5. Na pamätníku sa podieľalo viac ako 400 mužov, ktorí použili viac ako 2 700kg dynamitu.

4. Každá hlava prezidenta je vysoká 60 feetov = 18.3 metra.

3. V roku 1937 bol Kongresu predložený návrh o tom, že piata hlava by mala byť ženská a mala by patriť Susan B. Anthony, líderke ženských práv. Avšak nakoniec Kongres prijal návrh, že hlavy budú len tie, ktoré sa už začali stavať.

2. Celý projekt bol dokončený 31. októbra 1991, čiže po 14. rokoch. Cena, $989 992.32. Skutočné rezbárske práce trvali 6 rokov, zvyšných 8 rokov sú omeškania kvôli počasiu a financiám.

1. Ročne sa na toto miesto príde pozrieť viac ako 3 milióny návštevníkov.

Podobné zaujímavosti nie len o amerických pamiatkach, si môžete prečítať kliknutím sem.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma