Milí čitatelia, vítam vás pri okrúhlom desiatom pokračovaní série o amerických štátoch. Až pri písaní jednotlivých článkov mi dochádza, aký je každý štát jedinečný a odlišný. Inak to nebude ani dnes. Čo vám napadne ako prvé, keď začujete slovo Havaj? Mne kvety a raj.
V predchádzajúcich častiach sme si prešli štáty: California, Aljaška, Colorado, Arizona, Nevada, Florida, Texas, Kansas a New York. Ak by ste si chceli ktorýkoľvek z článkov prečítať, všetky nájdete na priloženom odkaze: Séria o amerických štátoch.
Krásna príroda, ostrovy, dažďové lesy, vodopády, sopky, kvety, ananásy, surfovanie, Honolulu, aj tak by sa dal charakterizovať Havaj.
V angličtine sa označuje slovom Hawaii, číta sa to rôzne, v našich končinách „h vaji“.
Rozprestiera sa na Havajských ostrovoch, ktoré ležia v Tichom oceáne. Je rozdelený na päť krajov.
Ako jediný americký štát je tvorený len ostrovmi, presné číslo je 132. Hlavných ostrovov je osem: Oahu, Maui, Kauai, Big Island (Island of Hawaii), Molokai, Lanai, Niihau a Kahoolawe.
1. Pomenovanie Hawaii pochádza z polynézskeho slova hawaiki, čo v preklade znamená ‚miesto Bohov, domovina‘.
2. K Spojeným štátom sa pripojil ako posledný, 50. štát. Stalo sa tak 21. augusta 1959.
3. Oficiálna prezývka je Aloha state a symbolizuje lásku, rešpekt, spoločnú prácu / vzájomnú pomoc. Havajský výraz Aloha má viacero významov. Predstavuje formu pozdravu: ahoj, vitajte, ale aj pozdrav na rozlúčku. Okrem toho znamená prítomnosť či podstatu života.
4. Vlajka pozostáva z ôsmich pruhov, ktoré reprezentujú osem hlavných ostrovov. V ľavom hornom rohu sa nachádza vlajka Spojeného kráľovstva, tzv. Union Jack v dôsledku historických vzťahov Britského impéria a Havaja.
5. Havaj bol do roku 1893 kráľovstvom. Prvým kráľom bol Kamehameha a jeho potomkovia žijú dodnes. Vďaka tejto skutočnosti je Aloha štát jediným kráľovským miestom v USA.
6. Je jediným americkým štátom, ktoré má dva oficiálne jazyky: anglický a havajský. Havajský jazyk je typický dlhými a ťažko vysloviteľnými slovami. No abeceda pozostáva len z 12 písmen: A, E, I, O, U, H, K, L, M, N, N, P, W.
7. S počtom obyvateľov 1 milión 416 tisíc, sa radí v americkom rebríčku na 40. miesto.
8. Ostrovy majú dokopy rozlohu 28 313 km2, vďaka čomu je Havaj v rámci USA na 43. mieste.
9. Vyznačuje sa krásnymi národnými a štátnymi parkami. Za spomenutie určite stojí napríklad Hawaii Volcanoes National Park, ktorý sa rozprestiera na hlavnom ostrove Big Island. Bol založený v roku 1916. V parku nájdeme dve najaktívnejšie sopky na svete Mauna Loa a Kilauea. Práve vďaka sopke Kilauea sa ostrov každý rok zväčšuje.
Volcanoes National Park, Big Island
10. Pri sopkách ešte chvíľu ostaneme. Na ostrove Oahu sa nachádza sopečný kráter Diamond Head, ktorý je právom obľúbeným turistickým miestom. Prečo sa volá diamantový, ako vznikol a pár ďalších zaujímavých faktov si môžete prečítať v mojom staršom článku na tomto odkaze: Sopečný kráter na Havaji – Diamond Head.
Diamond Head, sopečný kráter na ostrove Oahu
11. Na ostrove Oahu sa 7. decembra 1941 odohral ničivý útok na sídlo námornej základne Pearl Harbor, ktoré viedlo k vypovedaniu vojny Japonsku a následného zapojenia sa do Druhej sv. vojny.
Dnes na tomto mieste stojí Pamätník USS Arizona v Pearl Harbor, miesto odpočinku námorníkov a mariňákov zabitých pri útokoch, ktorý je považované za najnavštevovanejšie turistické miesto na ostrovoch.
12. Jedno z najdaždivejších miest na svete sa nachádza na ostrove Kauai. Nazýva sa Mount Waialeale. Za jeden rok tu napadne neuveriteľných 11 metrov zrážok.
13. Národným zvieraťom je tuleň havajský. Okrem neho tu však nájdeme aj veľryby, delfíny, korytnačky, husi, kačky či netopiere. Zaujímavosťou je, že jediné hady na ostrovoch sú iba v ZOO.
14. Každý z ôsmych hlavných ostrovov má svoj kvet a farbu. Ak vás zaujíma, o aké farby a kvety ide, pripájam vám link: Farby a kvety jednotlivých Havajských ostrovov. Za národný kvet je považovaný Ibištek (Hibiscus brackenridgei), ktorý je možné vidieť takmer všade.
Ibištek, národný kvet Havaja
15. Tradičný havajský tanec je Hula. Siaha do starodávnych tradícii s fascinujúcou a zložitou históriou. Má viacero podôb. Predvádzajú ho najmä ženy, ktoré majú topy, sukne a vence, ktoré sa označujú Lei. Pôvodne sa Hula tancoval počas náboženských obradoch, postupne sa rozšíril aj na požehnania a rôzne oslavy.
Hula, národný tanec Havaja
16. Kedysi bol Aloha štát veľkým exportérom ananásov. Vďaka tejto skutočnosti má neoficiálnu prezývku Pineapple State – ananásový štát. Postupne však toto chutné ovocie začali produkovať aj iné, polohovo dostupnejšie štáty, a preto sa produkcia na Havaji viditeľne znížila. Ananásy sa však pestujú dodnes. Turisti môžu dokonca navštíviť niektoré plantáže, napríklad na ostrove Oahu je populárna Dole, ktorá sa označuje za druhú najnavštevovanejšiu turistickú atrakciu na Havaji. Je známa napríklad najväčším ananásovým labyrintom na svete.
Obľúbená plantáž Dole, ostrov Oahu
17. Okrem ananásov sa na ostrovoch darí aj cukrovej trstine, káve, avokádam, banánom, papájam, makadamovým orechom či paradajkám.
Stovky kávových fariem nájdeme v malom mestečku Kona
18. Je obľúbeným miestom pre filmársky priemysel. Havajské zábery môžete napríklad vidieť vo filmoch Jurský park, Jumanji, Indiana Jones, Piráti z Karibiku či v seriáli Lost.
19. Havaj sa vyznačuje krásnymi plážami. Populárna je najmä pláž s čiernym pieskom Punalu’u Beach. Vytvára ho láva prúdiaca do oceánu, ktorá pri ochladzovaní exploduje.
20. Na Havaji sú zakázané billboardy, taktiež si tu neprídu na svoje milovníci hazardu a gamblovania.
21. Je prvým americkým štátom, ktorý zakázal plastové tašky.
22. Obyvatelia ananásového štátu majú najvyššiu priemernú dĺžku života v rámci USA, dožívajú sa v priemere 81,15 rokov.
23. Hlavné a najväčšie mesto je Honolulu s prezývkou križovatka Tichého oceánu. Leží na ostrove Oahu a vyznačuje sa krásnymi plážami a hotelmi, ktoré sú obklopené prírodou.
24. Článok ukončíme poslednou zaujímavosťou z ostrova Kauai, na ktorom platí zákon, že žiadna budova nesmie byť vyššia ako palma.
Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Teším sa na vás znova o týždeň, pri jedenástom pokračovaní tejto série. Tentokrát sa presunieme do Minnesoty.
Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:
- Facebook: Za Veľkou Mlákou
- Instagram: tina_januvka
- LinkedIn: Martina Januvka
Tina