Americké Crinkles s čerešňami a rumom

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Crinkles vznikli začiatkom 20. storočia v Spojených štátoch zásluhou ženy menom Helen Freddel z mesta St. Paul (štát Minnesota). Ide o čokoládové popraskané koláčiky, ktoré sa pripravujú najmä v období Vianoc a pripomínajú známe brownies – z vonku sú tvrdšie a z vnútra jemné, bohaté na čokoládu.

Pravé americké crinkles by mali obsahovať kvalitné kakao a byť obalené vo veľkom množstve práškového cukru. Ich príprava je veľmi jednoduchá, zvládne ju naozaj každý. S obľubou sa do základného receptu pridáva sušené ovocie, rôzne ovocné či pepermintové extrakty.

My do cesta pridávame sušené čerešne alebo hrozienka, namočené v rume. Koláčikom to dodá príjemnú ovocno-kyselkavú chuť.

Potrebujeme

1 hrnček kvalitného nesladeného kakaa

1 1/2 hrnček kryštálového cukru (ja som dala 1 1/3)

1/2 hrnčeka olivového oleja

4 veľké vajíčka

2 čajové lyžičky vanilkového extraktu

2 hrnčeky hladkej múky

2 čajové lyžičky prášku do pečiva

1/2 čajovej lyžičky soli

sušené hrozienka alebo čerešne podľa chuti

rum alebo akýkoľvek alkohol

práškový cukor na obalenie

Postup

Ak máme hrozienka, čerešne, alebo akékoľvek sušené ovocie, namočíme ich do alkoholu, aby nasiakli. Čím dlhšie necháme, tým viac nasiaknu, čiže záleží do Vašich preferencií.

Do misky si dáme kakao, kryštálový cukor a olej. Metličkovým mixérom zmiešame dokopy – mala by nám vzniknúť lesklá hmota. Začneme pridávať vajíčka po jednom. Po pridaní jedného mixujeme zmes približne 30 sekúnd, pridáme ďalšie a pokračujeme takým istým postupom pri všetkých štyroch vajíčkach. Pridáme vanilku a zmes premiešame (mixujeme) iba chvíľku, aby sa nám všetko spolu pekne spojilo.

V osobitnej miske si zmiešame múku, prášok do pečiva a soľ. Sypkú zmes postupne pridávame do pripravenej kakaovej zmesi a mixujeme na nízkych obrátkach, kým sa nám to celé pekne nespojí – má nám vzniknúť hustá hmota. Nakoniec do nej vmiešame pripravené sušené ovocie. Aby sa nám s cestom čo najlepšie pracovalo, odložíme ho minimálne na 4 hodiny do chladničky (pokojne aj na celú noc).

Rúru si rozohrejeme na 180 stupňov Celzia. Pripravíme si plech, na ktorý dáme papier na pečenie. Taktiež si pripravíme nádobu s práškovým cukrom, v ktorom budeme jednotlivé crinkles obaľovať.

Po vybratí cesta z chladničky s ním môžeme začať pracovať. Cesto je lepivé a tuhé – ja som s ním pracovala rukami, ktoré som si často umývala a sušila, potom sa mi lepilo menej. Úlohou je vytvarovať guličky (aké veľké závisí taktiež od preferencií). Ja som robila cca 3 cm (niekto robí 2 cm) a vyšlo mi 25 kúskov.

Každú guličku pred položením na plech obalíme v práškovom cukre. Guličky ukladáme na plech v dostatočnej vzdialenosti od seba – pretože pečením menia tvar. Pečieme 10 -13 minút. Po upečení vyberieme z rúry a necháme 2-3 minútky vychladnúť. Z vonku postupne stvrdnú, zvnútra by mali ostať mäkké. Dáme ich z plechu preč a necháme úplne vychladnúť.

Sušienky skladujeme v nádobe bez vzduchu, mali by vydržať týždeň, aj keď zaručujem, že Vám vďaka svojej výbornej chuti vydržia oveľa menej.

Dobrú chuť!

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma