TOP 10 výber z americkej kultúry

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milý čitateľ, o americkej kultúre si toho zrejme počul a videl už veľa. Tento článok ti prináša 10 zaujímavosti, ktoré možno potvrdia to čo sa o Amerike hovorí alebo presne naopak. Možno sa dozvieš veci o ktorých si ešte nepočul. Čo myslíš, koľko hamburgerov sa zje v Amerike za jeden rok?

10. Svetová kuchyňa na kolesách

K americkej kultúre nespochybniteľne patrí pouličné jedlo (street food), ktorého súčasťou sú autá (food trucks) predávajúce jedlo pripravované priamo na mieste. Vo väčších mestách ich nájdeš stovky. Napríklad len na pôde Temple univerzity vo Philly je presne 50 food truckov. Má to niekoľko výhod ako rýchlosť, cena, väčšinou aj chuť. Food trucky ponúkajú širokú škálu svetových kuchýň: americkú, jamajskú, mexickú, čínsku, arabskú, indickú atď. Niektoré z nich sú zamerané na raňajky, smoothies, nanuky a zmrzlinu. Tie vo Philadelphii majú často v ponuke aj cheesesteak o ktorom píšem v predchádzajúcom članku. História pouličného jedla v Amerike siaha až do 17. storočia, kedy sa v New Yorku začali prvé regulácie jedla predávaného na ulici. Prvý prototyp dnešných food truckov bol vytvorený okolo roku 1950.

9. Základy slušného správania

Nasledujúce slová budú znieť asi až neuveriteľne, no za tri roky sa mi v Amerike nestalo aby sa mi nepozdravil človek, ktorý pracuje za pokladňou. Zo Slovenska som totiž zvyknutá, že zdravenie sa v obchode nie je v žiadnom prípade samozrejmosť.Navyše je vysoko pravdepodobné, že ak nakupuješ v potravinách v Amerike, tvoj nákup ti do tašiek balí predavač. Taktiež ak sa v Amerike niekomu páči tvoje oblečenie alebo vlasy, pravdepodobne ti o tom povie, len tak na ulici.

  • V Amerike sa spolu so základnými pozdravmi: Hello/Hi hovorí aj fráza: Ako sa ti darí? How are you doing? odpovedá sa na to frázou ako napríklad: Dobre. Ako sa máš? Good. How are you? Zväčša je to len formalitka, ktorej cieľom nie je zistiť ako sa máš. 🙂

8. Fajčiarska antikampaň

Fakt, že v Amerike neuvidíš na ulici fajčiť obyčajnú cigaretu veľa ľudí, bol pre mňa veľkým prekvapením. Centrum pre kontrolu chorôb a prevencie (Center for Disease Control and Prevention) uvádza, že každý rok fajčenie cigariet v Amerike percentuálne klesá.

  • V roku 2017 fajčilo cigarety v Amerike 14% dospelých ľudí. Rok predtým, v roku 2016 bolo percento o čosi vyššie, a to 15.5%. Keď sa pozrieme spätne do roku 1965, cigarety fajčilo až 42.4% dospelých. Na porovnanie podľa Eurbarometru bolo na Slovensku v roku 2017 26% fajčiarov cigariet.

Za znižovanie fajčiarov v USA sa podpisujú najmä vysoké ceny cigariet (jedna krabička stojí cca 10 dolárov), hlasná antikampaň o škodlivosti fajčenia a ponúkanie pomocných rúk pri končení s fajčením v podobe rôznych podporovacích programov.

  • So skoncovaním fajčenia sa to v Amerike myslí naozaj vážne. Napríklad spoločnosť v ktorej pracuje môj manžel neprijíma fajčiarov. Súčasťou prijímacieho pohovoru sú nikotínové testy, ktoré môžu urobiť kedykoľvek znova bez upozornenia vopred. Jednak je to preto, že pracuje pre zdravotnú poisťovňu, ktorá šíri motivačné myšlienky zdravého životného štýlu a jednak je to z dôvodu, že fajčiari sa považujú za rizikovú skupinu, čo pre zamestnávateľa znamená platenie vyššieho poistného.

7. Sprepitné namiesto výplaty

Dávanie sprepitného (tip) v baroch a reštauráciách je v Amerike pravidlom. Odporúčaná výška sprepitného je minimálne 15-20% dolárov z celkového účtu. Niektoré reštaurácie neváhajú pripisovať k bločkom navrhované sprepitné. Deje sa to hlavne z dôvodu, že čašníkov sa nedotýka minimálna hodinová mzda, ktorá je v USA 7.25 dolárov za hodinu. Minimálna mzda pre čašníka je výnimkou a začína na sume 2.13 dolárov za hodinu, pretože sa automaticky ráta s vysokým sprepitným.

6. Kráľovstvo ľadu

Káva s ľadom, každý nápoj s ľadom, chladničky s výrobňou ľadu, vrecia ľadu v obchodoch, ešte viac ľadu. Skrátka ľadu nie je v Amerike nie nikdy dosť. Trošku som pátrala prečo majú Američania tak radi ľad a ako to celé začalo. Našla som veľmi zaujímavý článok s názvom Bizarný, no pravdivý príbeh americkej posadnutosti ľadovými kockami, ktorý si môžeš prečítať tu. V skratke hovorí o mužovi menom Frederic Tudor, ktorý začal biznis s ľadom na začiatku 19. storočia a to tak, že bral ľad zo zamrznutých riek a jazier v severnej časti Ameriky, odtiaľ ho potom dovážal do Karibiku za účelom skladovania jedla a liekov. Postupne však chcel rozšíriť ľadový biznis aj do ostatných častí Ameriky, a tak začal marketing spojený s presviedčaním ľudí, že drinky s ľadom chutia oveľa lepšie ako tie bez ľadu. Robil to tak, že ponúkal ľad do drinkov zadarmo. Postupne si ľudia na ľad v drinkoch zvykli tak veľmi, že sa Frederic rozhodol ľad predávať. Stal sa z neho milionár. Odvtedy táto ľadová posadnutosť Američanov pretrváva a je jedno či vonku mrzne, ľad v nápoji musí byť stále.

5. Párty ako vo filmoch

Určite si už videl typický americký film o strednej alebo vysokej škole s roztlieskavačkami, najkrajšími športovcami a domovými párty s červenými plastovými pohármi. No funguje to tak v Amerike aj v skutočnosti? Funguje. Domové párty sú v Amerike veľká súčasť kultúry a študentského života, pretože sa môže opiť hlavne ten, kto ešte nemá viac ako 21 rokov. Párty organizujú študenti/spolky študentov ako napríklad atléti alebo rôzne iné spolky (aj tie, ktoré majú v názvoch tri písmená gréckej abecedy presne ako vo filmoch, Spolok Delta Kappa Epsilon, Spolok Gamma Iota Sigma). Keďže mám tu česť byť manželkou jedného zo spomínaných atlétov a účastníkov párty, tieto informácie sú z prvej ruky. Vstup na párty platia väčšinou len chlapci, zvyčajne je to 5 dolárov. Ak však chlapec privedie so sebou dievča, vstup má zadarmo. Legendárne červené poháre sú súčasťou americkej kultúry od roku 1970, kedy začali byť primárne určené na rekreačné pitie. Na párty sú populárne hry ako napríklad pivný pingpong (beer pong), dvíhanie dobrovoľníka hore nohami kvôli pitiu piva zo sudu (keg stand), rozbitie plechovky a následné vypitie piva (beer chugging) a podobne.

4. Víkendový brunch

Víkendový brunch patrí k neodmysliteľnej časti americkej kultúry. Slovom brunch sa označujú raňajky spojené s obedom (breakfast + lunch). Tento pojem vznikol v Anglicku v druhej polovici 19. storočia. V Amerike sa stal populárnym až o niekoľko desiatok rokov neskôr. Raňajko-obedy sú veľmi populárne najmä počas víkendov. V každom meste sa nachádza veľké množstvo reštaurácií, ktoré podávajú brunch cca od desiatej rána do druhej poobede. Pred tými najlepšími miestami sú ľudia ochotní stáť v rade aj hodinu. Mnohým tento zvyk však vyhovuje, pretože nemusia skoro ráno vstávať a môžu si dať niečo ťažšie, čo zasýti na polovicu dňa. Najčastejšie kombinácie jedla amerického raňajko-obedu sú vajíčka, slanina, pečené zemiaky; omeleta, zelenina, slanina, pečené zemiaky alebo kaša; lievance, maslo, javorový sirup, ovocie, šľahačka; francúzsky toast, maslo, ovocie, sirup.

Poznámka: americké pancakes = lievance; francúzske crepes = palacinky; takže ak hľadáš palacinky v Amerike, recepty v angličtine, hľadaj ich pod názvom crepes.

3. Parkoviskové posedenie

Parkoviskové posedenie je voľný preklad slova tailgating (čítaj tejlgejting). Tailgatingová asociácia (American Tailgaters Associaton) datuje prvé parkoviskové posedenie do leta roku 1861. Ide o párty na parkovisku pred štadiónom, na ktorom sa v ten deň koná športová udalosť alebo koncert. Párty sa začína zvyčajne pár hodín pred udalosťou. Ľudia si autami dovezú stánky, stoličky, grily, chladničky s pivom a jedlom. Všetko rozložia na parkovisku a následne grilujú, popíjajú, spievajú, jednoducho sa bavia. Tu sa dostávame k ďalšiemu bodu americkej kultúry, tailgaty sú totiž často jedna z príčin neskorých príchodov na danú udalosť. Bola som už na veľmi veľa zápasoch a koncertoch, no ešte ani raz sa nestalo aby prišla väčšina ľudí na začiatok. Vždy je prvých pár minút miesto diania poloprázdne. A naopak, veľa ľudí začne odchádzať tesne pred koncom. Zvyčajne je to preto, že sú to desaťtisícové/tisícové štadióny a keď sa z nich vyhrnú naraz všetci, rady na parkoviskách a do metra sú na hodinu státia. Američania na to zrejme nemajú trpezlivosť.

2. Svet donutov a hamburgerov

Tvrdenia kedy a kde vznikol prvý hamburger sa líšia. Vraj to bolo v Nemecku a možno v Amerike okolo roku 1900. Pre tento článok je však dôležitá skutočnosť, že hamburger je veľmi obľúbeným americkým jedlom.

  • Štatistiky hovoria, že v Amerike sa za jeden rok skonzumuje približne 50 miliárd hamburgerov, čo je v prepočte 155 hamburgerov ročne na každú jednu osobu v USA.

Existuje množstvo miest, kde si môžeš dať hamburger, od najmenej populárneho McDonald’s, cez Burger King, Chick-fil-u, Five Guys, Shake Shack až po reštaurácie, v ktorých za hamburger zaplatíš stovky dolárov. McDonald’s označujem za najmenej populárny, keďže u nás vo Philadelphii v ňom nájdeš ľudí bez domova a čudákov, pretože je veľmi lacný. Navyše kvalita jedla sa nedá porovnať s tou na Slovensku.

Čo sa týka donutov, písala som o nich esej počas štúdia na miestnej univerzite. Vtedy som sa niekde dočítala, že len 4% Američanov nemá rado donuty.

  • Podľa štatistík sa v USA predá ročne viac ako 10 miliárd donutov. Jeden človek v Amerike skonzumuje za rok približne 31 donutov.

Obchody s donutmi tu nájdeš takmer na každom kroku. Od najslabšieho Dunkin‘ Donuts až po domáce pekárničky s čerstvými donutmi, vyrábanými priamo na mieste. Dunkin‘ Donuts je viac populárny pre ich kávu, no kvalita donutov sa podľa mňa dá porovnať k tými, ktoré si kúpiš odstaté po celom dni v slovenskom Tescu. Neurazia, nenadchnú.

Paradox je, že aj keď žijem v krajine donutov a hamburgerov, zatiaľ najlepší hamburger som jedla v bratislavskom Roxore a najviac mi chutia donuty v bratislavskej La Donuterii. Bratislava – USA 2:0 🙂

1. Vášeň pre futbal

V tomto článku patrí prvé miesto jednoznačne americkému futbalu, najpopulárnejšiemu americkému športu. Ak si v nejakom americkom meste, je veľmi ľahko zistiteľné, ktorý tím je miestny, pretože fanúšikovia hrdo nosia tímové oblečenie aj v bežný deň.

  • V národnej futbalovej lige NFL je 32 tímov. Sezóna začína koncom augusta a končí vo februári. To znamená, že futbal je veľkou súčasťou Vďakyvzdania a Vianoc. Keďže jeden futbalový zápas trvá v priemere 4 hodiny, čo dáva to v zime na štadióne poriadne zabrať, no aj tak má každý zo zápasov návštevnosť v priemere 70 tisíc ľudí.

Vyvrcholením futbalovej sezóny je šampionát Super Bowl. Cena jedného lístka začína na sume 5 000 dolárov. Priamy prenos si v televízii každý rok pozrie viac ako 100 miliónov ľudí. Pre firmy sú tieto vysoké čísla pozerateľnosti veľkým lákadlom, takže mnohé z nich natáčajú špeciálne reklamy určené práve na túto príležitosť.

  • Jedna 30-sekundová reklama počas Super Bowlu stojí 5 miliónov dolárov.
  • Cez polčas sa konajú tematické vystúpenia svetových hviezd. Od roku 1967 sa na pódiu vystriedali mená ako: Michael Jackson, U2, The Rolling Stones, Madonna, Coldplay, Beyoncé, Bruno Mars, Lady Gaga, Justin Timberlake atď.

V roku 2018 vyhral Super Bowl náš tím Eagles (orli) z Philadelphie. Všetky budovy v meste boli vysvietené v tímových farbách na zeleno, každý držal prsty. Po skončení zápasu začali vychádzať všetci vrátane nás von na ulicu. Zrazu nás spievalo hymnu Fly Eagles Fly niekoľko tisíc. Všetci sa tešili, objímali sa, niektorí dokonca liezli po semaforoch. Bol to pre mňa jeden z najlepších a najsilnejších zážitkov v Amerike. O pár dní neskôr sa konali oficiálne oslavy. Mali sme voľno v škole, mnoho ľudí dostalo voľno v práci len kvôli tomu, aby sa všetci mohli zúčastniť na sprievode. Odhaduje sa, že v meste bolo okolo jedného milióna ľudí. Napriek tomu, že teplota bola -10 stupňov Celzia, neváhalo mnoho z nich prísť kvôli dobrým miestam niekoľko hodín pred začiatkom. Celý futbalový tím jazdil spolu s trofejou po celom meste na strechách autobusov. Hneď na druhý deň ráno po obrovských oslavách neostalo ani stopy. Na zemi nebola ani jedna z miliónov konfiet. Všetko sa upratalo za jednu jedinú noc. Aj o tom je americká kultúra.

Philadelphia po skončení finálového zápasu
Futbalisti na streche autobusov

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma