Florida – 20 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri ďalšom článku z pravidelnej utorkovej série o amerických štátoch. V dnešnej šiestej časti si posvietime na slnečný a zároveň najrovinatejší štát v celej USA – Floridu. Vedeli ste, že má s prehľadom najviac golfových ihrísk v Spojených štátoch?

V prvých častiach série sme si prešli štáty: California, Aljaška, Colorado, Arizona, Nevada. Nájdete ich na tomto odkaze: Fakty o štáte Nevada a prekliky na ďalšie články.

Slnko, teplo, palmy, pláže, jedinečná príroda, nočný život, zábava, umenie, Miami, Orlandojednoducho nezameniteľná a výnimočná Florida.

Nachádza sa v južnej časti USA. Susedí iba s dvoma štátmi: Alabama a Georgia a je rozdelená na 67 krajov.

1. Pomenoval ju španielsky cestovateľ Juan Ponce de Leon po tom, čo sa v roku 1513 vylodil na tomto území. Zo španielskeho La Floridaúzemie kvetov.

2. Slnečný štát bol spočiatku španielskym teritóriom. K USA sa pripojil 3. marca 1845 ako v poradí 27. štát.

3. Na floridskej vlajke s bielym podkladom je umiestnená červená stuha do tvaru X. V strede sa nachádza štátna pečať, na ktorej je vyobrazený slnečný deň, palma sabalská, parník a indiánska žena Seminole, ktorá rozhadzuje kvety. Červený kríž symbolizuje ukrižovanie sv. Ondreja. Okolo pečate je štátne motto ´IN GOD WE TRUST´, ktoré znamená ´veríme v Boha´.

4. S počtom obyvateľov cca 21,48 miliónov, sa v americkom rebríčku radí na tretie miesto.

5. Vzhľadom na množstvo obyvateľstva však nedisponuje až tak veľkým územím. Vďaka rozlohe 170 311 km2, obsadzuje v rámci USA až 22. miesto.

6. Oficiálna prezývka Slnečný štát (The Sunshine State), patrí Floride právom. Aj keď zrovna nejde o najslnečnejší štát v Spojených štátoch, vďaka svojej polohe pri rovníku využíva silné slnko po väčšinu roka.

7. Slnko, príjemne teplo, voda, pláže. Viete si predstaviť ideálnejšie miesto, kde by ste radšej trávili svoj dôchodok? Florida má najvyššie percento obyvateľov nad 65+ rokov (predbieha sa so štátom Maine). Podľa štatistík sa sem presťahuje za jeden rok cca 150 000 seniorov.

8. Je veľkým producentom ovocia a zeleniny: melónov, jahôd, paradajok, zelenej fazule, uhoriek a v neposlednom rade citrusov. Veľkú úlohu zohrávajú šťavnaté pomaranče. Florida ročne vyprodukuje až cca 90% pomarančových džúsov z amerického trhu. Nie nadarmo jej prislúcha neoficiálna prezývka pomarančový štát (Orange state). Dokonca národným kvetom je kvet pomarančovníka Orange Blossom.

9. Pýši sa jedinečným prírodným bohatstvom. Nájdeme tu napríklad až 11 národných parkov, 7 700 jazier, viac ako 1 000 prameňov, okolo 516 druhov vtákov.

10. Jeden z najznámejších národných parkov je Everglades. Okrem toho, že sa vyznačuje až deviatimi biotopmi, vzácnymi druhmi rastlín a zvierat, je jediným miestom na svete spolunažívania amerických krokodílov a aligátorov.

11. Národným zvieraťom je panter. Príroda je však domovom pre mnohé vodné a morské druhy živočíchov ako delfíny, žraloky, kraby, medúzy či vydry. V lesoch žijú napríklad medvede, jelene, veveričky a líšky.

12. Florida Reef je jediný žijúci koralový bariérový útes v Spojených štátoch. Svojou veľkosťou, okolo 579 kilometrov, je tretím najväčším systémom koralových bariérových útesov na svete. Predbehli ho Great Barrier Reef neďaleko Austrálie a Belize Barrier Reef.

13. Malé mestečko Pierson je považované za svetové hlavné mesto paprade.

14. Vedeli ste, že rozlohou najväčšie mesto v USA sa nachádza práve na Floride? S rozlohou 2 264,5 km2 vedie rebríček s hrdosťou mesto Jacksonville, ktoré je známe svojou južanskou atmosférou. Svoj názov dostalo po prvom guvernérovi menom Andrew Jackson, ktorý sa neskôr stal v poradí siedmym americkým prezidentom. Zaujímavosťou je, že toto mesto nikdy osobne nenavštívil.

15. Neďaleko Jacksonville sa nachádza historické mesto St. Augustine, ktoré je najstarším nepretržite obývaným mestom v USA. Nájdeme tu dokonca najstaršiu murovanú pevnosť s názvom Castillo de San Marcos.

16. Hlavné mesto Tallahassee je najhornatejšou oblasťou na Floride. Na miestnej známej vysokej škole Florida State University, študuje viac ako 40 000 študentov. Dominantou Tallahassee je bez pochýb tretia najvyššia vládna budova v Spojených štátoch, Florida State Capitol.

17. Najnavštevovanejšie, turistami milované mesto je Orlando. Aj keď neleží pri oceáne, na jeho výnimočnosti to vôbec neuberá. Je totiž domovom známych tematických zábavných parkov ako Disney World, Universal Studios, Legoland, ktoré ročne navštívia desiatky miliónov turistov.

18. Dovolenka, hotely, pláže, nočný život, zábava, umenie a krásna príroda – tak by sa dalo definovať druhé najväčšie floridské mesto Miami. Vedeli ste, že ide o jediné americké mesto, ktoré založila žena? Tento úspech sa pripisuje americkej podnikateľke menom Julia Tuttle, ktorá sa označuje ako ´mother of Miami´(matka mesta Miami).

19. Nachádza sa tu aj najjužnejší bod Spojených štátov, Key West.

20. K ďalším mestám, ktoré určite stoja za návštevu patria: Tampa, Fort Lauderdale, Sarasota, St. Petersburg, West Palm Beach, Naples či Clearwater.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Teším sa na vás znova o týždeň, pri siedmom pokračovaní série o amerických štátoch.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma