Massachusetts – 20 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 17. pokračovaní série o amerických štátoch. Po minulom článku ostávame v historickom naladení, pretože z Pennsylvanie sa presúvame do štátu, ktorý taktiež zohráva veľkú rolu v americkej histórii. Vedeli ste, že v Massachusetts sa ročne rozvedie najmenej manželských párov v rámci USA?

V predošlých častiach sme sa venovali napríklad štátom Havaj, Aljaška, New York… Kompletný zoznam série si môžete pozrieť a prečítať na tomto odkaze: Zaujímavé fakty o amerických štátoch.

História, krásna príroda, športy, kvalitné vzdelanie, homáre, brusnice, Harvard, Boston, aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečný Massachusetts.

Nachádza sa v severovýchodnej časti Spojených štátov. Susedí s Atlantickým oceánom a štátmi: Connecticut, New Hampshire, Rhode Island, New York a Vermont. Je rozdelený na 14 krajov.

1. Má 6, 893 miliónov obyvateľov, vďaka čomu je 15. najľudnatejším štátom v USA.

2. Disponuje územím veľkosti 27 340 km2, čím výrazne zaostáva za mnohými americkými štátmi. V rebríčku obsadzuje až 44. miesto.

3. Patrí k pôvodným 13 kolóniám. K Spojeným štátom sa pripojil 6. februára 1788 ako šiesty v poradí.

4. Názov Massachusetts vznikol podľa indiánskeho kmeňa Massachuset, čo v preklade znamená ‚blízko veľkého kopca‘. Predpokladá sa, že sa jedná o súvislosť so štátnym parkom Blue Hill, ktorý sa nachádza neďaleko Bostonu.

5. Vlajka pozostáva z modrého štátneho erbu na bielom pozadí. Na erbe je zobrazený domorodý Američan, ktorý drží luk a šíp smerujúci nadol ako symbol mieru. Biela hviezda s piatimi cípmi znamená, že Massachusetts sa pripojil k piatim už existujúcim štátom USA. Vlajku zdobí aj štátne motto: ‚Mier hľadáme bojom, ale mier musí byť taký, aby dával ľudom slobodu ‚. Pokrčené rameno držiace meč je odkazom na skutočnosť, že americká sloboda sa získala prostredníctvom revolúcie.

6. Oficiálna prezývka The Bay State, vo voľnom preklade ‚štát v zálive‘, vznikla na základe jeho polohy.

7. Pýši sa krásnou prírodou a jedinečnými scenériami. Začneme pobrežným pásom a mysom s názvom Cape Cod. Vďaka krásnym piesočným plážam a uvoľnenému životnému štýlu, patrí k najmä v lete k najvyhľadávanejším dovolenkovým destináciám.

8. Milovníci rekreácie, umenia, kultúry a histórie by určite nemali vynechať návštevu regiónu Berkshires. Okrem letného sídla Bostonskej symfónie, je v tejto oblasti mnoho kultúrnych a historických zastávok. Berkshires je povestný kľukatými cestami, ktoré lemuje krásna príroda. Pre návštevníkov je k dispozícii tiež veľa rekreačných možností: rybolov, sánkovanie, cyklistika, rafting či jazdy na kajaku.

9. Južne od spomínaného Cape Cod sa rozprestiera ostrov Martha’s Vineyard, ktorý už dlhé roky priťahuje známe osobnosti. Luxusné sídla, prvotriedne pláže, kultúrne podujatia, golfové ihriská, výborné morské plody, čerstvé farmárske produkty a nechýba ani povestný pohodový životný štýl. Svoj voľný čas tu trávi napríklad Bill Gates, Oprah Winfrey, Bill spolu s Hillary Clinton, Chris Paul a ďalší. Pred dvoma rokmi kúpil v tejto oblasti dom za $12 miliónov aj bývalý americký prezident Barack Obama.

10. Počuli ste už o jazere s názvom Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg? Nachádza sa neďaleko mesta Webster, preto sa mu zjednodušene hovorí Webster Lake. Jazero je preslávene práve vďaka svojmu dlhému a zložitému názvu, ktorý v preklade znamená ‚Anglickí nožiari a Indiáni Nipmuck na neutrálnom mieste rybolovu‘.

11. Je druhým najväčším producentom brusníc v USA. Mimochodom, vedeli ste, že brusnice sa pestujú v močiaroch? Ja som to zistila až pri písaní tohto článku! Medzi mestami a dedinami juhovýchodného Massachusetts nájdeme viac ako 14 000 akrov brusnicových močiarov.

12. Lesy v zálivovom štáte obývajú napríklad medvede, losy, jelene, bobry, ondatry, norky, líšky. Pozdĺž brehov je možné vidieť volavky modré, volavky americké, tiež čajky a kormorány.

13. Najcennejším loveným vodným druhom je bez pochýb homár, ktorý je zároveň nie len veľkou súčasťou gastronómie ale celkovej kultúry tohto štátu. V tvare homára si môžete zakúpiť lízanky, magnetky, kľúčenky, plyšové hračky a mnoho ďalších suvenírov. V celom štáte je nastavených približne 360 000 pascí, vďaka ktorým sa ročne uloví viac ako 4 milióny kilogramov týchto kôrovcov.

14. Čítajú tento článok nejakí milovníci športu? Známe športové tímy ako Boston Bruins, Boston Red Sox, New England Patriots vám pravdepodobne nemusím ani spomínať. No vedeli ste, že práve v štáte Massachusetts vznikol basketbal a volejbal?

Písal sa rok 1891 keď v meste Springfield na miestnej univerzite vymyslel hru basketbal muž menom James Naismith. Jeho pôvodný zámer bol udržať pohybovú aktivitu študentov aj v zimnom období. Zaujímavosťou je, že spočiatku sa lopta hádzala do drevených košov na broskyne.

O štyri roky neskôr, v roku 1895 vznikol v meste Holyoke ďalší šport, ktorý dnes poznáme pod názvom volejbal. Zásluhy sa pripisujú riaditeľovi telesnej výchovy miestnej univerzity Williamovi G. Morganovi, ktorý túto hru pôvodne nazval mintonette.

15. Hlavným mestom je Boston. Musím uznať, ešte som nepočula o nikom, komu by po jeho návšteve neprirástol k srdcu. Okrem toho, že manžel tam žil pol roka, navštívila som ho aj ja, dokonca dvakrát. Moje dve kamošky Lenky milujú Boston, takže týmto ich srdečne pozdravujem :). O tomto meste napíšem určite samostatný článok so všetkými odporúčaniami. No ale aby som sa až príliš nerozcítila, vráťme sa k tomu, čo som vám o tomto meste chcela prezradiť – Boston je známy aj vďaka svojej bohatej histórii. Cez celé mesto sa tiahne tzv. Freedom Trial (vyznačená na chodníkoch), ktorá vás dovedie k 16 miestam, ktoré sú dôležité pre americkú históriu. Je taktiež známy skvelým jedlom a vychýrenou talianskou štvrťou. Je prístavným mestom, čiže na svoje si prídu nie len milovníci homárov ale všetkých čerstvých morských plodov. O svoje nenaplnené chuťové poháriky sa nemusia báť ani maškrtníci, ktorých povinnou zastávkou sú pri najmenšom šišky boston cream; cannoli v legendárnych pekárničkách či cukríky boston beaked beans, ktorých história siaha až do 18. storočia.

  • V roku 1621 sa v týchto končinách konalo prvé Vďakyvzdanie.
  • Nájdeme tu aj prvý verejný park s názvom Boston Common, ktorý je otvorený od roku 1634 a určite stojí za návštevu.
  • O Bostonskom pití čaju ste už zrejme počuli na hodinách dejepisu. Protesty kvôli zvyšovaniu daní za čaj sa udiali 16. decembra 1773. Dnes na tomto mieste stojí vyhľadávané múzeum.
  • V roku 1876 sa v bostonskom laboratóriu uskutočnil prvý telefonát. Alexander Graham Bell 10. marca zatelefonoval svojmu asistentovi do vedľajšej kancelárie so slovami: „Pán Watson, príďte sem“.
  • V Bostone bolo v roku 1897 postavené prvé metro v Spojených štátoch.
  • Každý rok sa v bostonských uliciach koná maratón, ktorý je najstarší na svete. Ak vás zaujíma jeho história, pár zaujímavých faktov nájdete v mojom staršom príspevku: Výročie prvého bostonského maratónu.

16. Massachusetts je známy v oblasti finančníctva, informačných technológii, výskumu a vede. Pýši sa veľmi dobrými a kvalitnými školami. Okrem známych univerzít ako Harvard, MIT – Massachusetts Institute Technology, Boston College, Boston University, má veľmi dobré aj základné a stredné školy.

17. Existuje snáď niekto, kto ešte nepočul o legendárnej univerzite Harvard? Nachádza sa teoreticky v Bostone, prakticky v meste Cambridge. Harvard bol založený v roku 1636 a patrí k najlepším elitným školám na svete. Taktiež sa radí do prestížnej americkej Ivy League. Môj muž pracoval na Harvarde ako tenisový inštruktor + školský campus mám prejdený aj ja, takže ak by vás zaujímali pikošky z tohto prostredia, dajte mi vedieť a do budúcna napíšem samostatný článok.

18. Najstaršia verejná pláž v Spojených štátoch má názov Revere Beach a nachádza sa iba 5 kilometrov od mesta Boston. Jej otvorenie, ktoré sa konalo 12. júla 1896, prišlo osláviť 45 000 ľudí. Zaujímavosťou tiež je, že sa tu koná jedna z najväčších svetových súťaží v stavaní krásnych sôch a hradov z piesku (Revere Beach International Sand Sculpting Festival), ktorá každý rok priláka cca 900 000 návštevníkov.

19. Tí, ktorí ste už niekedy navštívili Spojené štáty, tak s istotou poznáte Dunkin Donuts. Legendárny predajca kávy a šišiek, ktorý sa nachádza takmer na každom kroku. Práve prvá pobočka Dunkin Donuts, ktorá funguje dodnes bola otvorená v roku 1948 v meste Quincy, štát Massachusetts. Avšak svoj terajší názov dostala až o dva roky neskôr. Pôvodne sa totiž volala Open Kettle, v preklade otvorená kanvica. No majiteľovi Williamovi Rosenbergovi sa zapáčil nápad ponorenia šišiek do kávy – dunking doughnuts into coffee, a tak bol nový názov na svete. Dnes existuje cca 12 000 pobočiek a niektoré z nich sú aj v Európe.

20. Tento článok ukončíme zaujímavosťou, ktorá je blízka aj nám Slovákom. Misky na uskladnenie jedla značky Tupperware sú legendami na trhu. Vznikli v roku 1946 v meste Leominster zásluhou muža menom Earl Tupper, ktorý v tom čase experimentoval s plastom. Čítala som, že to bola v tých časoch v USA veľká vec. Vraj sa predstavovaním týchto produktov živilo veľa žien – pozývali všetky kamarátky na posedenia, ktoré sa organizovali pri kávičke v pohodlí domova.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Teším sa na vás pri ďalšom pokračovaní tejto série. Tentokrát zamierime do štátu, ktorý má až osem susedov.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma