Jednoduchý recept na lahodnú mrkvovú tortu

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, po dlhšom čase vás vítam pri jednom z mojich obľúbených receptov. Zhodou okolností je toto prvý príspevok na blogu v roku 2023, takže vám prajem všetko dobré, hlavne zdravie. Pred časom som na Instagrame (nájdete ma tam pod tina_januvka) sľúbila, že sa čoskoro podelím s receptom na mrkvovú tortu, ktorá patrí medzi najpopulárnejšie americké dezerty.

Vedeli ste, že mrkvovú tortu podával na svojich večierkoch samotný George Washington? Rôzne recepty na túto sladkú pochúťku by sme našli už vo francúzskych kuchárskych knihách z 19. storočia, pričom boli určené najmä pre bohatšie rodiny. V 20. storočí ju začali piecť americkí pekári ako exotickú nemeckú delikatesu. Populárnou sa stala najmä počas druhej svetovej vojny a odvtedy sa právom teší veľkej popularite.

Mrkvovú tortu som už v USA ochutnala na viacerých miestach. Avšak počas pobytu v nemocnici som ju vyskúšala z jedálne a bola to láska na prvé sústo. Kupovala som si ju tiež počas Leových návštev na jednotke intenzívnej starostlivosti. Po definitívnom odchode z nemocnice som si povedala, že ju budem piecť doma. Piekla som ju pre mojich rodičov, aj pre sestru so snúbencom, jednoducho sa stala mojou srdcovkou. Príprava mrkvovej torty je naozaj jednoduchá a navyše jej výsledná chuť je lahodná.

Poznámka: Fotky sú použité z internetu (inspiredtaste.net), pretože ho zabúdam nafotiť počas pečenia. Koncom januára má však môj manžel narodeniny, želá si mrkvovú tortu, tak verím, že sa mi ju podarí zdokumentovať a následne sem pridať moje fotky.

Potrebujeme

Na cesto

260 gramov hladkej múky

2 čajové lyžičky prášku do pečiva

1/2 čajovej lyžičky soli

2 čajové lyžičky mletej škorice

1 čajová lyžička mletého muškátového oriešku (nemusí byť)

1 čajová lyžička vanilkového extraktu

295 gramov olivového oleja

170 gramov kryštálového cukru

140 gramov hnedého kryštálového cukru (ak máte len biely, nevadí)

4 veľké vajíčka izbovej teploty

300 gramov na jemno nastrúhanej mrkvy

125 gramov nasekaných pekanových orechov (môžete dať viac podľa preferencie a tiež vymeniť za vlašské)

100 gramov hrozienok (môžete dať viac podľa preferencie)

Na krém

225 gramov syrokrému izbovej teploty

80 mililitrov šľahačkovej smotany

140 gramov práškového cukru

orechy na ozdobenie

Postup

V miske si dobre premiešame múku, prášok do pečiva, soľ, škoricu a muškátový oriešok.

V ďalšej nádobe si zmiešame olej, vanilku, kryštálový a hnedý cukor. Po dobrom premiešaní začneme do tejto zmesi pridávať vajíčka po jednom. Po každom pridanom vajíčku zmes znova premiešame. Za stáleho jemného premiešavania začneme postupne pridávať suché ingrediencie, ktoré sme si pripravili v prvom kroku. Miešame, kým sa nám zmes pekne spojí.

Pridáme nastrúhanú mrkvu, orechy a hrozienka. Všetko dobre premiešame.

Do vymastenej (alebo vystlanej papierom na pečenie) tortovej formy vylejeme cesto – buď ho rozdelíme na dve polovice a pečieme zvlášť, alebo pečieme spolu a cesto po vychladnutí prerežeme pozdĺžne na polovicu. Pečieme na 175 stupňov Celzia cca 35 – 40 minút. Ak pečieme cesto naraz, pečenie trvá dlhšie (ja vždy používam trik so špáradlom).

Cesto necháme vychladnúť. V miske si pomocou ručného mixéra vyšľaháme syrokrém do krémovej konzistencie (cca 1 minútu). Postupne doň primiešavame práškový cukor. Na záver prilejeme šľahačkovú smotanu. Miešame na stredných obrátkach 2 až 3 minúty, kým plnka nebude krémová.

Prvou polovicou krému potrieme stred torty, zbytkom potrieme celý vrch. Zdobeniu sa medze nekladú. Môžeme použiť nastrúhanú mrkvu, marcipánové mrkvičky, orechy alebo čokoľvek, čo nám napadne. Hotovú tortu dáme vychladiť, vďaka čomu bude chutiť ešte lahodnejšie.

Budem sa tešiť, ak tento recept vyskúšate a dáte mi vedieť, ako vám chutilo.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma