O potravinách v Amerike

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku z kategórie stravovacia kultúra v Amerike, v ktorom si povieme viac o potravinách – v čom sú iné, ktoré sú možno kvalitou lepšie a ako sa stravujeme za veľkou mlákou my?

Americké jedlo = polotovary, nezdravosť, málo čerstvosti. Tieto prirovnania a definície ste už pravdepodobne počuli. Priznám sa, aj ja som bola pred príchodom do Ameriky voči strave trošku skeptická. Avšak, veci nie sú čierno biele a možností je tak veľa, že vybrať si zdravšiu cestu nie je žiaden problém.

Výhody v Amerike

Veľa druhov

V Amerike je veľkou výhodou to, že vždy je na výber. Ak niekto chce žiť nezdravo, má k dispozícií milión druhov nezdravého jedla. Na druhej strane, kto chce žiť zdravo, má k dispozícií veľmi veľké množstvo zdravších variantov. V USA (najmä vo väčších mestách) sú populárne obchodné reťazce, ktoré rozmýšľajú trošku inak ako väčšina klasických obchodov – papierové tašky, biopotraviny, zdravšie varianty, vegánske a vegetariánske čerstvé jedlá a tak ďalej.

Ovocie a zelenina

Poloha Spojených štátov je veľmi výhodná čo sa týka napríklad teplých krajov a blízkej dostupnosti Mexika či Karibiku. V týchto teplejších krajinách sa veľmi darí najmä ovociu a zelenine. Tým pádom, že sa tieto produkty nemusia dovážať cez pol sveta, nemusia sa prevážať až tak v predstihu a chutia veeeľmi dobre.

  • Ukážkový príklad zo života: Každý týždeň kupujeme minimálne tri avokáda, takže si viete predstaviť aké veľké množstvo nám už prešlo rukami. Kvalitou bolo zlé asi len jedno. Kto kupuje avokáda na Slovensku tak určite vie, že nájsť dobre avokádo je výzva.
  • Skvelú chuť majú za veľkou mlákou jahody, mangá, avokáda, papáje, čučoriedky, hrozno (všetky hrozná bez kôstok), paradajky, viacero druhov baklažánu či karfiolu a mnohé ďalšie. Samozrejme najlepšie ovocie a zelenina sú domáce zo záhradky, no nie každý má takú možnosť.
  • Ak Vás zaujímajú ceny v Amerike za ovocie a zeleninu v porovnaní so Slovenskom + druhy potravinových reťazcov, stačí kliknúť sem.

Keď už som spomenula záhradky:

  • 35% amerických domácností pestuje zeleninu/ovocie vo svojej alebo v komunitnej záhrade.
  • Komunitná záhrada je spoločný priestor pre určitú komunitu ľudí – napríklad pre susedné ulice. Keďže mnohé domy nemajú svoju vlastnú záhradu (najmä v centrách väčších miest), táto forma pestovania sa stáva čoraz populárnejšou. V 100 najväčších amerických mestách bolo v roku 2018 viac ako 29 000 komunitných záhrad.

Čerstvé ryby

Keďže Spojené štáty sú vo východnej a v západnej časti obklopené oceánmi, na trhu sú dostupné kvalitné a čerstvé ryby. Či už ide o miestne tržnice, reštaurácie zamerané na morskú kuchyňu alebo obchodné reťazce. Najobľúbenejšia ryba za veľkou mlákou je Losos (Salmon) – loví sa najmä z Atlantického a Pacifického oceánu. (Atlantický oceán máme z Philadelphie hodinu autom, čo je úplná paráda. V lete je voda príjemná aj na kúpanie.) Ďalšími populárnymi rybami sú: Tuniak (Tuna), Tilapia, Alaska Pollock, Pangasius, Treska (Cod) a Sumec (Catfish). Zaujímavosťou je, že tesne pred Vianocami si v miestnej tržnici objednávame na Štedrú večeru Kapra (Carp), je to trošku iný druh, chuťovo je ten slovenský lepší, ale tešíme sa aj z tejto možnosti. 🙂

  • Okrem rýb sa v štátoch tešia obrovskej popularite krevety (Shrimps). Bezpochyby sú najobľúbenejším morským produktom za veľkou mlákou.
  • Každé mesto má svoje typické obľúbené jedlo, medzi ktorými nechýbajú aj morské živočíchy. Napríklad Las Vegas je povestné svojím krevetovým koktejlom, Boston sa zas pýši vynikajúcimi homármi (Lobsters).

Odlišnosti v porovnaní so Slovenskom

Korenie

Mix korenín, ako napríklad korenie na pizzu či grilovacie korenie, tu takmer neexistujú. Samozrejme, dajú sa nejaké nájsť ale v porovnaní so Slovenskom je toho veeeľmi málo. Väčšina obchodov má v ponuke jednotlivé korenia, ktoré si potom môžete namiešať doma. Miešané korenie je jednou z vecí, ktoré si nosím zo Slovenska.

Múka

V USA neexistuje rozdelenie múk na hladkú, polohrubú a hrubú. Najviac používanou múkou je tu tzv. All-Purpose Flour (univerzálna múka) – ide o podobnú verziu našej hladkej múky. Avšak skúšala som z nej robiť niekoľkokrát napríklad palacinky a nevyšli mi ani raz. Nesedí to pomerovo. Ďalším typom múky je tzv. Bread Flour (chlebová múka), ideálna na pečenie chleba, je vyrobená z tvrdšej pšenice. Ešte spomeniem tzv. Self Rising Flour (samo rastúca múka), v ktorej už je zamiešaný prášok do pečiva. Samozrejme druhov múk tu existuje veľmi veľa, no také klasické naše mi chýbajú. Keď sem leteli moji rodičia, mamka si v kufri doniesla slovenské múky a vypekala nám tu klasické slovenské dobroty 🙂

Rožky a pečivo

Ako som už spomínala v niektorých minulých článkoch, v typickom klasickom americkom obchode by sme hľadali čerstvý chlieb veľmi ťažko. Našťastie existujú malé pekárničky a potravinové reťazce, kde pečú čerstvý chlieb každý deň. Čo sa týka rožkov, tie som našla iba vo východoeurópskom obchode a v malej talianskej pekárničke. Chutia v pohode aj keď žuvanie trvá trošku dlhšie. Dá sa tu nájsť taktiež vianočka (tu sa volá Challah a je to židovské jedlo). Sladké pečivo je v ponuke zväčša z lístkového cesta a väčšinou sa nedá kúpiť na kusy. Kupujú sa v plastových obaloch, do ktorých sa balia vopred.

Mäsové výrobky

Keď si predstavíme klasické slovenské potraviny, je takmer isté, že sa v nich nachádza časť s mäsovými výrobkami – kde sú aj salámy a šunky, ktoré môžu byť vopred nakrájané a musíme si vypýtať určité množstvo od pani predavačky alebo pána predavača. V Amerike takýto spôsob predaja výrobkov existuje na veľmi málo miestach. Vo väčšine potravinových reťazcov sú salámy a šunky vákuovo balené, nenakrájajú ich na mieste. Existujú však pulty s čerstvým mäsom na váhu, no zaujímavosťou je, že vnútornosti a rôzne časti zvierat sú veľmi ojedinelé. Taktiež je dobrou výzvou nájsť slaninu v celku, takmer všetky sú už vopred nakrájané na tenučké plátky a taktiež sú vákuovo balené.

Ako sa stravujeme

Mne osobne sa v Amerike stravuje zdravšie oveľa ľahšie ako na Slovensku. Jednak je to kvôli tomu, ako som už spomínala, že na výber je veľké množstvo potravín a zdravších variantov, na druhej strane som sa tu odnaučila jesť pečivo. Nejem ho tak bežne ako na Slovensku. Nakupujeme v potravinách, ktoré nemajú dostupné žiadne komerčné značky – nemajú napríklad Coca-Colu, Nutellu, klasické chipsy a podobne. Rozmýšľam, že Vám ukážem náš priemerný týždenný nákup potravín aj s cenami, dajte mi vedieť ak by Vás to zaujímalo. Dosť veľkú zásluhu na mojom stravovaní má aj môj manžel (športovec od mala), ktorý nemá veľmi rád sladké a celkovo má menej rád jedlá z múky. Takže ma tým dosť ovplyvňuje ale priznám sa, sem tam ho presviedčam, nech si so mnou dá niečo poriadne kalorické. 🙂

Varenie doma

Doma varíme takmer každý deň. Na raňajky počas týždňa často varíme kašu z ovsených vločiek. Cez víkend pripravujeme vajíčka, párky, wafle alebo palacinky. Na obed jeme vždy teplé jedlo. Darmo, slovenská kultúra je v nás hlboko zakorenená. Varíme klasické jedlá ako kurča na milión spôsobov s ryžou, čínskymi rezancami, zemiakmi, batátmi a zeleninou. Máme veľmi radi ryby: najmä losos a chňapal červený (Red snapper). Z morských plodov si robievame krevety. Máme radi cestoviny na veľmi veľa spôsobov – pár skvelých receptov odkukávame od Jamieho Olivera. Sem tam si pripravujeme steaky, domácu pizzu či indickú Tikku Masalu a pečieme k nej aj typický indický chlieb Naan (Tikka Masala je jedno z mojich najobľúbenejších jedál). Na večeru si často a radi robievame rôzne šaláty, ku ktorým jedávame ryžové chlebíky (napríklad s avokádovou pomazankou – rozpučíme avokádo vidličkou, pridáme maslo, soľ a čierne korenie). Čo sa týka polievok, raz za čas varíme kurací vývar, brokolicovú polievku a na Vianoce kapustnicu.

  • Úplne tradičné jedlá, ktoré sa jedia na Slovensku takmer vôbec nevaríme (segedín, polievky na kyslo, prívarky, knedlíky, neskutočne dobré domáce koláče a tak ďalej), o to viac sa na nich neskutočne teším a vážim od mojej mamky keď som na Slovensku.
  • V jednom z ďalších článkov budem písať o potravinách, ktoré sa v Amerike nedajú kúpiť + spomeniem, čo mi fakt zo Slovenska chýba.

Reštaurácie a donášky

Čo sa týka reštaurácií a donášok jedla, keďže je stále korona, je to trošku iné. Reštaurácie majú otvorené len terasy. Mnoho reštaurácii ich ani nemá, keďže v meste je dosť málo priestoru a pozemky sú drahé. Mesto Philadelphia však povolilo prevádzkam vytvoriť terasy na cestách a parkoviskách, čo je super, avšak aj tak sa teraz reštauráciám ešte vyhýbame. Za normálnych okolností sme jedávali von tak raz, dvakrát do týždňa alebo sme si jedlo objednávali domov – max raz do týždňa. Teraz von nejedávame a donášku si objednávame v priemere raz – dvakrát do týždňa – vietnamskú, mexickú, indickú, tureckú kuchyňu, sem tam burgery – vždy to striedame.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Veľa z Vás mi písalo, že o jedle čítate veľmi radi. Dúfam, že máte radi sladké, pretože budúci týždeň bude poriadne sladký. Na ďalší piatok (4. septembra) pripravujem článok s TOP americkými tortovými príchuťami – aké torty sú v Amerike najobľúbenejšie a koľko stoja + posvietime si na najobľúbenejšie koláče a dezerty.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma