Majú zamestnanci v USA nárok na platenú dovolenku?

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri článku, ktorý je zameraný na tému: pracovný pomer v USA. V nasledujúcich riadkoch sa okrem iného dozviete, aký systém funguje za veľkou mlákou ohľadom PN-ky, platenej dovolenky či odmien za prácu počas amerických sviatkov. Za návrh témy článku ďakujem čitateľke Petre, ktorú srdečne pozdravujem.

Pracovný pomer / pracovná zmluva sa v anglickom jazyku prekladá ako employment contract. Existuje mnoho typov pracovného pomeru, takže si na ukážku uvedieme len zopár z nich:

  1. trvalá pracovná zmluva (permanent employment contract) – zmluva na dobu neurčitú, zamestnanec má nárok na všetky formy dávok / výhod poskytovaných zamestnávateľom, pre ktorého pracuje.
  2. pracovná zmluva na dobu určitú (fixed term employment contract) – zmluva končí vo vopred stanovenom dátume, zamestnanci majú nárok na rovnaké práva ako zamestnanci s trvalou pracovnou zmluvou v závislosti od časového rámca trvania zmluvy.
  3. nezávislá zmluvná strana (independent contractor) – v tomto prípade ide o osobu, ktorá podniká a je registrovaná ako tzv. provisional tax payer. Môže vykonávať viacero zákaziek súčasne a nemá nárok na žiadne benefity vyplývajúce z pracovných zmlúv v bode 1 a 2.

To, aké má zamestnanec benefity, závisí od typu pracovného pomeru. Poďme sa spoločne pozrieť na zamestnanecké benefity, ktoré sa týkajú platených a neplatených dovoleniek amerických zamestnancov (trvalá pracovná zmluva / pracovná zmluva na dobu určitú).

Nárok na dovolenku v USA

V roku 1993 vstúpil do platnosti zákon (Family and Medical Leave Act), podľa ktorého má zamestnanec nárok až na 12 týždňov neplateného voľna z nasledujúcich dôvodov: narodenie dieťaťa, adoptovanie dieťaťa, starostlivosť o ťažko choré dieťa / manželku / manžela / rodiča a v neposlednom rade vlastný vážny zdravotný stav.

Platená dovolenka je v anglickom jazyku paid time off (používa sa tiež skratka PTO). Kým v európskych krajinách majú pracovníci prevažne nárok na 20-30 dní plateného voľna ročne, za veľkou mlákou neexistuje zákon, ktorý by stanovoval nárok na PTO. Namiesto toho si svoje vlastné pravidlá a podmienky PTO stanovujú jednotlivé štáty a v mnohých prípadoch dokonca samotné firmy. Práve výhodný systém platenej dovolenky môže firme slúžiť ako veľké lákadlo pre nových zamestnancov.

Niektorí zamestnávatelia stanovujú na začiatku roka konkrétnu výšku PTO, na ktorú má nárok každý zamestnanec. Populárny je však aj iný spôsob, a teda, zamestnanci si na platenú dovolenku zarábajú odpracovanými hodinami. Napríklad za 40 odpracovaných hodín týždenne dostanú nárok na 1 hodinu plateného voľna. Niektoré štáty však majú tieto pravidlá obmedzené.

  • V štátoch Arizona, California, Maryland, Michigan, New Jersey, Oregon, platí zákon, podľa ktorého si pracovníci zarobia jednu hodinu plateného voľna za každých 30 odpracovaných hodín.
  • Podľa štatistík The Bureau of Labor prístup k platenej dovolenke 76% amerických pracovníkov, pričom väčšina má v priemere nárok na 10 dní plateného voľna ročne.
  • Pracovníci, ktorí pracujú v tom istom zamestnaní už viac ako 20 rokov, majú v priemere nárok na 23 dní plateného voľna ročne.
  • Môj manžel pracuje pre veľkú spoločnosť so sídlom v NYC, ktorá poskytuje životné poistky. Počet dní plateného voľna u nich závisí od pozície zamestnanca a od množstva odpracovaných rokov. Čím vyššia pozícia a čím viac odpracovaných rokov, tým viac plateného voľna. Aby sme si dali aj reálny príklad, tak Maroš má tento rok nárok na: 20 dní PTO, 7 dní PN-ka, 3 dni osobné voľno.

Ako funguje PN-ka v USA

PN-ka, v anglickom jazyku ju poznáme pod pojmom Sick day. V USA neexistuje federálny zákon, ktorý by nariaďoval platenú PN (nemocenskú dovolenku). Avšak mnohé americké štáty / mestá nariaďujú, aby ju zamestnávatelia poskytovali. Pozrime sa na pár príkladov a štatistík:

  • V New Yorku majú zamestnanci ročne nárok na 40 hodín platenej dovolenky z dôvodu práceneschopnosti.
  • Podľa štatistík majú pracovníci v súkromnom sektore v priemere 7 dní platenej práceneschopnosti ročne.
  • K platenej PN má v priemere prístup 8 z 10 amerických pracovníkov.
  • Pravdepodobnosť nároku na PN sa výrazne znižuje pri určitých povolaniach s nižšími platmi či zamestnaniach na čiastočný úväzok.

Osobné voľno

Osobné voľno, tzv. personal holiday sa v USA využíva najmä na návštevu lekára, chorobu dieťaťa, rodinné núdzové situácie či porotcovanie na súde, ktoré sa označuje ako jury duty. Keďže jury duty v našich končinách vôbec neexistuje, na túto tému som napísala samostatný článok. Ak ste ho náhodou nečítali, no chceli by ste, pripájam odkaz: Ako funguje porota na americkom súde.

Zamestnanci tiež využívajú osobné voľno vtedy, ak vyčerpajú PN-ky a ostatné dni voľna. Nárok na množstvo osobného voľna sa odvíja od zamestnávateľa.

Práca počas amerických sviatkov

V USA neexistuje federálny zákon, ktorý by stanovoval povinnosť zamestnávateľom platiť extra peniaze za prácu počas jednotlivých štátnych sviatkov (napríklad Vianoce – Christmas Day, Deň Vďakyvzdania – Thanksgiving Day). A koľko štátnych sviatkov vlastne existuje? Do roku 2021 ich bolo 10, avšak pred pár mesiacmi bol schválený 11. sviatok s názvom Juneteenth, ktorý sa bude oslavovať každý rok 19. júna a symbolizuje koniec otroctva v USA. O federálnych sviatkoch v USA mám na tomto blogu samostatný článok, takže ak vás táto téma zaujíma, viac sa dočítate na tomto odkaze: Kompletný zoznam federálnych sviatkov v USA.

Zaujímavosťou je, že nie každý americký štátny sviatok automaticky znamená deň pracovného pokoja.

  • Štátni zamestnanci majú každý rok 11 platených sviatkov (všetky, aké existujú), počas ktorých majú dovolenku.
  • Môj manžel má v súkromnom sektore 9 platených sviatkov, u predchádzajúceho zamestnávateľa mal 8 platených sviatkov. To, že má 9 platených sviatkov znamená, že dva konkrétne sviatky pracuje firma v normálnom režime.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Téma dovoleniek je síce trošku komplikovaná, avšak som rada, že pribudla na tomto blogu. V samostatnom článku sa budem ešte venovať materskej dovolenke, ktorá je v USA často diskutovanou témou z mnohých, veľmi zaujímavých dôvodov.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma